Stojíme za prezidentem a nechceme uprchlíky: Okamurovo hnutí půjde do krajských voleb se Zemanovci

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2016 15:55
Dohodu o spolupráci v podzimních krajských volbách uzavřelo hnutí Tomia Okamury Svoboda přímé demokracie a Strana práv občanů. S výjimkou Zlínského a Pardubického kraje spolu půjdou do voleb ve všech regionech v koalici. Podle Okamury zemanovce a okamurovce spojují zásadní věci. Především postoj k přímé demokracii a k migrační krizi.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) uzavřelo dohodu se Stranou práv občanů (SPO) o spolupráci v podzimních krajských volbách. S výjimkou Zlínského a Pardubického kraje spolu půjdou do voleb ve všech regionech v koalici. Krajské volby strany, kterým průzkumy veřejného mínění nedávají velké šance pro vstup do Sněmovny, podle Okamury vnímají jako celostátní referendum o tom, zda si "občané přejí demokracii a zda si přejí či nepřejí migranty z jiných nepřátelských kultur".

"Přes drobné programové rozdíly, nás, zemanovce a okamurovce, spojuje několik zcela zásadních věcí. Jsme jediné dvě strany, které kontinuálně stojí za svým prezidentem Milošem Zemanem," uvedl Okamura na úterní tiskové konferenci. Oba subjekty podle něj sbližuje i postoj k přímé demokracii a k migrační krizi. Jako jediné parlamentní strany věrohodně a dlouhodobě bojují proti muslimské kolonizaci Evropy, řekl Okamura.

V Pardubickém kraji SPO zvolila jako lídra náměstka hejtmana a radního pro dopravu, někdejšího odboráře Jaromíra Duška, ve Zlínském bude stranu ve volbách zřejmě opět reprezentovat náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

Za silné téma voleb označil Okamura také změny vlastnictví vodáren a kanalizací. Lidé by podle něj měli přestat být oběťmi monopolních provozovatelů těchto firem.

SPD a Strana práv občanů jako opoziční uskupení spolupracují už delší dobu. Předseda SPO senátor Jan Veleba například vystoupil v únoru při demonstraci na podporu SPD. Podle dubnového průzkumu agentury Median by Hnutí Svoboda a přímá demokracie získalo ve volbách do Sněmovny dvě procenta hlasů. Výsledky SPO agentura neuvedla.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy