Viníky všeho zla jsou vláda a Brusel, přijde blackout, strašila Vitásková. Lídři Úsvitu přikyvovali

Martin Biben Martin Biben
15. 6. 2016 12:45
Společně s představiteli politického hnutí Úsvit – Národní koalice, kteří zvali na besedu o imigraci, v úterý v podvečer vystoupila v Jihlavě předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. O uprchlících ale předsedkyně nehovořila. Držela se tématu energetiky a zdůraznila, že za původně chystané změny v platbě za elektřinu její úřad nemůže, vinu svalila na vládu, Evropskou unii a nezapomněla pochválit politiky Úsvitu.
Alena Vitásková
Alena Vitásková | Foto: Jiří Koťátko

Jihlava - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v úterý na podvečerní besedě v Jihlavě působila spíš jako čelní představitelka politického hnutí Úsvit - Národní koalice než jako nezávislá špičková státní úřednice. V nabitém salonku tamního hotelu Villa Eden předstoupila před posluchače po boku předsedy Úsvitu Miroslava Lidinského a poslance hnutí Martina Lanka a kromě chvály regulačního úřadu a propagace své práce nezapomněla vyzvednout zásluhy Úsvitu.

"Úsvit byl jediná parlamentní strana, která celou dobu podporovala kroky, které náš úřad dělal, podporovala ochranu konečných spotřebitelů. Ostatní strany to nezajímalo," uvedla Vitásková poté, co podrobně popsala svůj údajný boj za ceny elektřiny, které nebudou ohrožovat sociálně slabší, například důchodce a rodiny s dětmi.

Veškerá vina za původně plánovanou změnu tarifní struktury v elektroenergetice, kdy měli lidé platit podle velikosti jističů, což by elektřinu výrazně zdražilo zejména těm, kteří jí odebírají méně, například chatařům, je podle ní zejména na vládě. "Bylo to nařízení vlády, měli jsme změnit tarifní strukturu na jistič a nehledět na sociální dopady. Ty se neměly hradit ze státního rozpočtu. Když mi to tým asi 40 odborníků přinesl, šprajcla jsem se, odmítla podepsat," postavila se do role obhájkyně chudých Vitásková, kterou do Jihlavy přivezl černý služební superb s řidičem.

Dalším viníkem všeho zla v české energetice je podle Vitáskové Evropská unie. "Zvěrstvo začíná v EU, s velkou podporou obnovitelných zdrojů. Němci si například postavili solární a větrné parky, ale zapomněli na přenosovou soustavu. Tak to posílají přes nás," řekla. Zvyšuje se tak podle ní hrozba blackoutu, tedy dlouhodobějšího výpadku dodávek elektrické energie. "To je pak válečný stav, z měst nevyjedete, protože na pumpách nenačerpáte benzín, lidé umírají ve výtazích, do tří dnů přestávají fungovat nemocnice, nastává naprostý chaos," vystrašila přítomné Vitásková, zatímco politici Úsvitu pokyvovali hlavami.

"Jen na tu Unii doplácíme," ozvala se starší žena z publika. "Jedině vystoupit, jinak to nemůže dopadnout," přidala se další. Předsedkyně se na ženy mile usmála a pokračovala. "Národní zájmy jsou největší, pak teprve evropské a světové," prohlásila. Soulad s představiteli Úsvitu a nabroušeným publikem na Brusel a celou českou politickou elitu se zdál být dokonalý.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda se stane kandidátkou Úsvitu, ale předsedkyně odpověděla, že ne. Pak ale na opakovaný dotaz, zda k tomu nedojde nikdy, dodala: "Nikdy neříkej nikdy."

Besedu s Vitáskovou, jednou z řady, na kterých lidem podobným způsobem vysvětluje potřebné změny v tarifech platby za elektřinu, poutala jen malá cedulka na zdi jihlavského hotelu. Stejný list papíru byl i na vchodu do recepce. Vedle něj ale visel i další: Vítáme vás. Úsvit, stálo na něm. Na svých webových stránkách ale Úsvit lákal na úplně jiné téma než tarify pro platbu elektřiny. "Debata – Jihlava, stop imigraci! Úsvit - Národní koalice a Blok proti islamizaci Vás zvou na debatu: Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic," stálo v pozvánce.

Debata na toto téma pak začala po asi hodině a půl trvajícím vystoupení Vitáskové, jejím odchodu a desetiminutové přestávce. "Přestávku děláme proto, abychom obě témata náležitě oddělili. Nechceme, aby měla paní předsedkyně jako vysoká státní úřednice problém, že míchá odbornou debatu s politikou," vysvětlil poslanec Lank a popřál Vitáskové hodně sil v boji s českým státem.

Samotné Vitáskové připadá její spojení s Úsvitem naprosto v pořádku. "Hejtman Běhounek naši nabídku na společné vystoupení nereflektoval. Úsvit je parlamentní strana, navíc nám nabídla možnost vystoupit před více lidmi a nemusíme platit za prostory. Ničím jsem se neprovinila,“ uzavřela šéfka ERÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy