Úsvit láká na debatu o migraci s Vitáskovou. O ničem nevím, neslíbila jsem to, říká šéfka ERÚ

Lukáš Prchal Martin Biben Lukáš Prchal, Martin Biben
9. 6. 2016 13:42
Na internetu se objevil leták, který zve na debatu s občany o migraci. Zvláštní na něm ale je, že kromě představitelů strany Úsvit - Národní koalice a Bloku proti islamizaci se na debatě má objevit i předsedkyně Energického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Tu navíc pořadatelé umístili doprostřed letáku jako hlavního a speciálního hosta. Vitásková ale svoji účast odmítá. "Té debaty, ani dalších s Úsvitem, se účastnit nebudu. Neslíbila jsem jim účast, nevím, proč mě na pozvánkách uvádějí," řekla Aktuálně.cz Alena Vitásková.
Leták Úsvitu, který zve na debatu s občany o migraci
Leták Úsvitu, který zve na debatu s občany o migraci | Foto: Úsvit - Národní koalice

Praha - Na sociálních sítích vzbudil rozruch leták Úsvitu - Národní koalice a Bloku proti islamizaci, který zve na debatu s občany v Ostravě. Na debatě o migraci nazvané Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic! měla vystoupit společně s předsedou Úsvitu Miroslavem Lidinským nebo poslankyní Olgou Havlovou také předsedkyně Energického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Tu navíc pořadatelé umístili doprostřed letáku jako hlavního a speciálního hosta.

"Ona si prožila před časem lynč, který není v souladu s demokratickými principy, její kauza je podle nás politická. Jednali jsem s paní Vitáskovou a ona nám slíbila, že by na našich akcích diskutovala na zejména ekonomická témata, například na téma energetické soběstačnosti Česka," uvedl k angažmá Vitáskové na besedě proti migraci předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Sama předsedkyně ERÚ Alena Vitásková reagovala na dotaz na debatu proti migraci překvapeně. Tvrdí, že o své účasti neví, a popírá i to, že by ji Úsvitu přislíbila. "Té debaty, ani dalších s Úsvitem, se účastnit nebudu. Neslíbila jsem jim účast, nevím, proč mě na pozvánkách uvádějí," řekla Aktuálně.cz Alena Vitásková.

Neúčastí Vitáskové byl ale následně neméně zaskočen i šéf Úsvitu Lidinský. Nedokázal vysvětlit, kde se stala chyba. "Paní Vitásková údajně o tom, že na debatu přijde, diskutovala s paní poslankyní Olgou Havlovou. Podle mých informací byla paní Vitásková na diskusi pozvána a předběžně svou účast přislíbila,“ řekl Lidinský a dodal, že v současné době ani jemu poslankyně Havlová nebere telefon.

S Alenou Vitáskovou nicméně Úsvit nepočítá jen na debatu v Ostravě. Její jméno je uvedené i u další plánované debaty, která má být v úterý v Jihlavě dvě hodiny poté, co se v Jihlavě mají s občany setkat i zástupci ERÚ.

Na besedách se prý Úsvit nechce s lidmi bavit jen o imigraci. "Na to tam budu já. Ale máme odborníky i na další témata a právě způsob nakládání s elektřinou u nás, vybírání poplatků, může lidi velmi zajímat. A to je prostor právě pro paní ředitelku Vitáskovou," tvrdí Lidinský.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy