Úsvit láká na debatu o migraci s Vitáskovou. O ničem nevím, neslíbila jsem to, říká šéfka ERÚ

Lukáš Prchal Martin Biben Lukáš Prchal, Martin Biben
9. 6. 2016 13:42
Na internetu se objevil leták, který zve na debatu s občany o migraci. Zvláštní na něm ale je, že kromě představitelů strany Úsvit - Národní koalice a Bloku proti islamizaci se na debatě má objevit i předsedkyně Energického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Tu navíc pořadatelé umístili doprostřed letáku jako hlavního a speciálního hosta. Vitásková ale svoji účast odmítá. "Té debaty, ani dalších s Úsvitem, se účastnit nebudu. Neslíbila jsem jim účast, nevím, proč mě na pozvánkách uvádějí," řekla Aktuálně.cz Alena Vitásková.
Leták Úsvitu, který zve na debatu s občany o migraci
Leták Úsvitu, který zve na debatu s občany o migraci | Foto: Úsvit - Národní koalice

Praha - Na sociálních sítích vzbudil rozruch leták Úsvitu - Národní koalice a Bloku proti islamizaci, který zve na debatu s občany v Ostravě. Na debatě o migraci nazvané Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic! měla vystoupit společně s předsedou Úsvitu Miroslavem Lidinským nebo poslankyní Olgou Havlovou také předsedkyně Energického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Tu navíc pořadatelé umístili doprostřed letáku jako hlavního a speciálního hosta.

"Ona si prožila před časem lynč, který není v souladu s demokratickými principy, její kauza je podle nás politická. Jednali jsem s paní Vitáskovou a ona nám slíbila, že by na našich akcích diskutovala na zejména ekonomická témata, například na téma energetické soběstačnosti Česka," uvedl k angažmá Vitáskové na besedě proti migraci předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Sama předsedkyně ERÚ Alena Vitásková reagovala na dotaz na debatu proti migraci překvapeně. Tvrdí, že o své účasti neví, a popírá i to, že by ji Úsvitu přislíbila. "Té debaty, ani dalších s Úsvitem, se účastnit nebudu. Neslíbila jsem jim účast, nevím, proč mě na pozvánkách uvádějí," řekla Aktuálně.cz Alena Vitásková.

Neúčastí Vitáskové byl ale následně neméně zaskočen i šéf Úsvitu Lidinský. Nedokázal vysvětlit, kde se stala chyba. "Paní Vitásková údajně o tom, že na debatu přijde, diskutovala s paní poslankyní Olgou Havlovou. Podle mých informací byla paní Vitásková na diskusi pozvána a předběžně svou účast přislíbila,“ řekl Lidinský a dodal, že v současné době ani jemu poslankyně Havlová nebere telefon.

S Alenou Vitáskovou nicméně Úsvit nepočítá jen na debatu v Ostravě. Její jméno je uvedené i u další plánované debaty, která má být v úterý v Jihlavě dvě hodiny poté, co se v Jihlavě mají s občany setkat i zástupci ERÚ.

Na besedách se prý Úsvit nechce s lidmi bavit jen o imigraci. "Na to tam budu já. Ale máme odborníky i na další témata a právě způsob nakládání s elektřinou u nás, vybírání poplatků, může lidi velmi zajímat. A to je prostor právě pro paní ředitelku Vitáskovou," tvrdí Lidinský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy