Rusy rozhořčil postoj Prahy 6 k poškození Koněvovy sochy. Žádají diplomacii o nápravu

Iva Studená ČTK Iva Studená, ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 19:08
Ruské velvyslanectví se ohradilo proti prohlášení, kterým Praha 6 reagovala na poškození pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Někdo jej polil barvou a popsal nápisy. Radnice uvedla, že sochu čistit nebude. Podle velvyslanectví to přitom bylo vedení městské části, kdo vandalismus podnítil, a to podle nich tím, že k pomníku v minulosti umístilo desku popisující maršálovu úlohu mezi lety 1945 a 1968. Rusové se obrátili na ministerstvo zahraničí s žádostí, aby věc byla řádně vyšetřena a viníci potrestáni. To však odpovědělo, že do činnosti samosprávy nemůže zasahovat. Ruské ministerstvo zahraničí si také předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019).
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019). | Foto: MČ Praha 6

"Jsme rozhořčeni prohlášením vedení městské části Praha 6 o tom, že městské úřady nehodlají uvést pomník do náležitého stavu, přičemž to fakticky podmínily přemístěním pomníku na území velvyslanectví Ruské federace. Považujeme za nepřijatelné schovávat se přitom za názory Pražanů s odvoláním na zbabělé činy jednotlivých vandalů, kteří v noci útočí na mlčenlivý pomník," napsala na Facebook ruská ambasáda.

Reagovala tak na prohlášení vedení městské části, které ve čtvrtek uvedlo, že nehodlá památník uvést do původního stavu, protože místní obyvatelé o sochu stejně nestojí. Zároveň se podle něj podobné incidenty odehrávají několikrát do roka, a to Prahu 6 stojí nemalé finanční prostředky. S ambasádou již v minulosti jednalo o přesunutí sochy na nedalekou zahradu velvyslanectví, ale bez úspěchu. Teď chce jednání obnovit.

Činy maršála Koněva

  • Od roku 1944 velel maršáI Ivan Stěpanovič Koněv 1. ukrajinskému frontu. Jeho jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy. 9. května 1945 vstoupily do Prahy.
  • V roce 1956 velel potlačení maďarského povstání sovětskou armádou.
  • O pět let později se v roce 1961 podílel jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně na výstavbě Berlínské zdi.
  • V roce 1968 podle některých historiků osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Ruská strana na sociálních sítích také obvinila vedení pražského magistrátu ze zkreslování dějin a ze snižování role Rudé armády při osvobozování Československa. Podle ní jsou útoky na pomníky znesvěcením památky obětí holocaustu, jelikož Koněvovo vojsko osvobodilo koncentrační tábory Osvětim a Terezín. 

Také připomněla, že maršála v Praze donedávna připomínala také pamětní deska na Staroměstské radnici, která oceňovala podíl Rudé armády v čele s Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě ji v roce 2017 sundali a po rekonstrukci se na místo už nevrátila, jak informovalo Aktuálně.cz

Také ruské ministerstvo zahraničí si v pátek  vyjádřilo důrazný protest proti "zhanobení" pomníku maršála Koněva v Praze. O diplomatickém protestu informovala agentura TASS. Ruská diplomacie v demarši vyzvala Prahu, aby "učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala". Zároveň podle agentury ministerstvo vyzvalo, aby byl památník uveden do "patřičného stavu" a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Ruské ministerstvo si podle agentury TASS postěžovalo na "systematický charakter takovýchto protiprávních činů". "Takovéto jednání vandalů a shovívavost místních úřadů vůči nim považujeme za snahu zkreslit a přepsat dějiny a snížit význam velkého vítězství" ve druhé světové válce.

Ministerstvo rovněž zdůraznilo, že Českou republiku s maršálem Koněvem spojuje pouze "vítězný květen 1945, kdy jednotky 1. ukrajinského frontu pod jeho velením osvobodily Prahu". S událostmi v roce 1968 maršál podle Moskvy nemá nic společného.

Socha nepodléhá ochraně

Ruské velvyslanectví doufalo, že najde oporu u českého ministerstva zahraničí, které zajistí nápravu. "Očekáváme, že česká strana provede důkladné vyšetření a potrestá viníky. Vycházíme z toho, že budou přijata nezbytná opatření k zabránění opakování podobných incidentů v budoucnosti (předchozí akty vandalismu vůči pomníkům osvoboditelů Prahy zůstaly beztrestné)," uvedlo v oficiální diplomatické nótě. 

Ministerstvo sice vandalství odsoudilo, ale vzkázalo, že v tomto případě nemůže více udělat. "Litujeme a odsuzujeme vandalství na soše maršála Koněva v Praze 6. Zdůrazňujeme, že si hluboce vážíme obětí vojáků Rudé armády všech národností, kteří se podíleli na osvobozování části Československa v letech 1944 a 1945," sdělila Aktuálně.cz ředitelka tiskového odboru ministerstva Zuzana Štíchová.

Socha však není válečným hrobem dle Dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů a ani nepodléhá žádné ochraně mezinárodního práva. Jak s ní naloží městská část, je tak pouze v její  kompetenci, vysvětlila mluvčí.

"Podle české ústavy může stát zasahovat do činnosti územních samospráv jen, vyžaduje-li to ochrana zákona. Ministerstvu zahraničních věcí proto nepřísluší komentovat rozhodnutí ani stanoviska Městské části Praha 6," odůvodnila Štíchová.

Policie událost nyní prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 3 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 5 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy