Rusy rozhořčil postoj Prahy 6 k poškození Koněvovy sochy. Žádají diplomacii o nápravu

ČTK Iva Studená , ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 19:08
Ruské velvyslanectví se ohradilo proti prohlášení, kterým Praha 6 reagovala na poškození pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Někdo jej polil barvou a popsal nápisy. Radnice uvedla, že sochu čistit nebude. Podle velvyslanectví to přitom bylo vedení městské části, kdo vandalismus podnítil, a to podle nich tím, že k pomníku v minulosti umístilo desku popisující maršálovu úlohu mezi lety 1945 a 1968. Rusové se obrátili na ministerstvo zahraničí s žádostí, aby věc byla řádně vyšetřena a viníci potrestáni. To však odpovědělo, že do činnosti samosprávy nemůže zasahovat. Ruské ministerstvo zahraničí si také předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019).
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019). | Foto: MČ Praha 6

"Jsme rozhořčeni prohlášením vedení městské části Praha 6 o tom, že městské úřady nehodlají uvést pomník do náležitého stavu, přičemž to fakticky podmínily přemístěním pomníku na území velvyslanectví Ruské federace. Považujeme za nepřijatelné schovávat se přitom za názory Pražanů s odvoláním na zbabělé činy jednotlivých vandalů, kteří v noci útočí na mlčenlivý pomník," napsala na Facebook ruská ambasáda.

Reagovala tak na prohlášení vedení městské části, které ve čtvrtek uvedlo, že nehodlá památník uvést do původního stavu, protože místní obyvatelé o sochu stejně nestojí. Zároveň se podle něj podobné incidenty odehrávají několikrát do roka, a to Prahu 6 stojí nemalé finanční prostředky. S ambasádou již v minulosti jednalo o přesunutí sochy na nedalekou zahradu velvyslanectví, ale bez úspěchu. Teď chce jednání obnovit.

Činy maršála Koněva

  • Od roku 1944 velel maršáI Ivan Stěpanovič Koněv 1. ukrajinskému frontu. Jeho jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy. 9. května 1945 vstoupily do Prahy.
  • V roce 1956 velel potlačení maďarského povstání sovětskou armádou.
  • O pět let později se v roce 1961 podílel jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně na výstavbě Berlínské zdi.
  • V roce 1968 podle některých historiků osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Ruská strana na sociálních sítích také obvinila vedení pražského magistrátu ze zkreslování dějin a ze snižování role Rudé armády při osvobozování Československa. Podle ní jsou útoky na pomníky znesvěcením památky obětí holocaustu, jelikož Koněvovo vojsko osvobodilo koncentrační tábory Osvětim a Terezín. 

Také připomněla, že maršála v Praze donedávna připomínala také pamětní deska na Staroměstské radnici, která oceňovala podíl Rudé armády v čele s Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě ji v roce 2017 sundali a po rekonstrukci se na místo už nevrátila, jak informovalo Aktuálně.cz

Také ruské ministerstvo zahraničí si v pátek  vyjádřilo důrazný protest proti "zhanobení" pomníku maršála Koněva v Praze. O diplomatickém protestu informovala agentura TASS. Ruská diplomacie v demarši vyzvala Prahu, aby "učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala". Zároveň podle agentury ministerstvo vyzvalo, aby byl památník uveden do "patřičného stavu" a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Ruské ministerstvo si podle agentury TASS postěžovalo na "systematický charakter takovýchto protiprávních činů". "Takovéto jednání vandalů a shovívavost místních úřadů vůči nim považujeme za snahu zkreslit a přepsat dějiny a snížit význam velkého vítězství" ve druhé světové válce.

Ministerstvo rovněž zdůraznilo, že Českou republiku s maršálem Koněvem spojuje pouze "vítězný květen 1945, kdy jednotky 1. ukrajinského frontu pod jeho velením osvobodily Prahu". S událostmi v roce 1968 maršál podle Moskvy nemá nic společného.

Socha nepodléhá ochraně

Ruské velvyslanectví doufalo, že najde oporu u českého ministerstva zahraničí, které zajistí nápravu. "Očekáváme, že česká strana provede důkladné vyšetření a potrestá viníky. Vycházíme z toho, že budou přijata nezbytná opatření k zabránění opakování podobných incidentů v budoucnosti (předchozí akty vandalismu vůči pomníkům osvoboditelů Prahy zůstaly beztrestné)," uvedlo v oficiální diplomatické nótě. 

Ministerstvo sice vandalství odsoudilo, ale vzkázalo, že v tomto případě nemůže více udělat. "Litujeme a odsuzujeme vandalství na soše maršála Koněva v Praze 6. Zdůrazňujeme, že si hluboce vážíme obětí vojáků Rudé armády všech národností, kteří se podíleli na osvobozování části Československa v letech 1944 a 1945," sdělila Aktuálně.cz ředitelka tiskového odboru ministerstva Zuzana Štíchová.

Socha však není válečným hrobem dle Dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů a ani nepodléhá žádné ochraně mezinárodního práva. Jak s ní naloží městská část, je tak pouze v její  kompetenci, vysvětlila mluvčí.

"Podle české ústavy může stát zasahovat do činnosti územních samospráv jen, vyžaduje-li to ochrana zákona. Ministerstvu zahraničních věcí proto nepřísluší komentovat rozhodnutí ani stanoviska Městské části Praha 6," odůvodnila Štíchová.

Policie událost nyní prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy