Foto: Koněvova ulice bude možná minulostí. Radnice zvažuje změnu názvu

Foto: Koněvova ulice bude možná minulostí. Radnice zvažuje změnu názvu
Činžovní domy lemující hlavní žižkovské trasy pochází z přelomu 19. a 20. století. Mnoho rodin zde žije po dlouhé generace.
Řada místních, s nimiž deník Aktuálně.cz hovořil, si změnou názvu ulice není jistá. "Koněvská je prostě Koněvka. Obyvatelé Žižkova to nevezmou," poznamenala například květinářka, která pracuje v obchodě na Ohradě, která ulici dělí na dvě poloviny.
Přejmenování by znamenalo vyřizování nových občanských průkazů a dalších dokladů pro obyvatele zdejších domů, ale i změny v záznamech místních podnikatelů.
Koněvova byla vždycky rušnou ulicí. Dříve po ní jezdila tramvaj až dolů pod Vítkov. "To, jestli ji přejmenují, nic nezmění. Pro místní to bude pořád Koněvka," říká Pražanka Jana Rubášová.
Foto: Magdaléna Čevelová
Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
17. 7. 2019 9:52
V reakci na žádost skupinky obyvatel pražského Žižkova zvažuje místní radnice, že přejmenuje ulici Koněvova. Je pojmenována po maršálu Ivanu Stěpanoviči Koněvovi, který je mezi lidmi známý jako osvoboditel Prahy. Nová historická fakta však upozornila na to, že měl Koněv na svědomí více utrpení než záchran. Podívejte se, jak ulice v dnešní době vypadá.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy