Rusko chce trestat ničení válečných památníků v zahraničí. Hrozit má pět let vězení

ČTK ČTK
26. 7. 2019 18:33
Parlamentní frakce ruské vládní strany Jednotné Rusko podpořila návrh ministerstva obrany na sankce proti osobám podílejícím se na ničení, poškozování nebo znesvěcování památníků ruským vojevůdcům v zahraničí. Oznámila to agentura TASS. Ministerský návrh, který počítá s vyhlášením provinilců za osoby v Rusku nežádoucí, navrhuje Jednotné Rusko zpřísnit vězením do pěti let.
Pomník ruského maršála Ivana Koněva v Praze.
Pomník ruského maršála Ivana Koněva v Praze. | Foto: ČTK

O návrhu ministerstva obrany, který parlament dosud neprojednával, informovala ruská média koncem června. Sankcemi by byly dotčeny osoby bezprostředně se podílející na poškozování pomníků či k němu vyzývající, ale také úřední osoby, které takové jednání umožní.

Ministr obrany Sergej Šojgu v komentáři k návrhu doporučil, aby lidé, kteří se poškozováním nebo znesvěcováním pomníků proviní, byli v případě vstupu na ruské území zadrženi a trestně stíháni.

Parlamentní skupina Jednotného Ruska schválila rezoluci, podle níž by znesvěcení ruských památníků mělo být trestáno vězením na dobu až pěti let.

Pokud by se tohoto činu dopustili cizinci, měli by být po odpykání trestu v ruské věznici ze země deportováni a vyhlášeni za nežádoucí. Potrestány by měly být i osoby, které jejich skutkům poskytují informační podporu.

Rusko velmi pozorně sleduje udržování ruských válečných památníků v zahraničí a citlivě reaguje na případné útoky proti nim. Nejčastější kritika zaznívá na podobné incidenty v Polsku a na Ukrajině, případně v Pobaltí.

Výhrady vůči České republice nejsou v tomto ohledu časté. Výjimku tvoří pražský pomník maršála Ivana Koněva, k němuž byly loni v srpnu umístěny tabulky informující o Koněvově podílu na okupaci Československa v roce 1968. Proti vysvětlující tabulce protestovalo ruské velvyslanectví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy