Praha/Most - Policie obvinila 60letého muže kvůli přijetí milionového úplatku při rozšiřování průmyslové zóny Joseph v Havrani u Mostu.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který o obvinění informoval na svých webových stránkách, na magistrátu v Mostě zasahoval 15. července.
Podle státního zástupce Lukáše Borovičky byl muž v době údajného přijetí úplatku považovaný za veřejného činitele.
"V květnu letošního roku získali detektivové ÚOOZ závažné informace o korupčním jednání dnes šedesátiletého muže, kterého se měl dopustit v roce 2006 v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny Joseph v Havrani u Mostu. Tento muž měl obdržet jako úplatek finanční částku, která se pohybovala řádově v několika milionech korun," informovala policie.
Podle konkrétního odstavce trestního zákona je muž podezřelý z přijetí úplatku v pozici veřejného činitele, což potvrdil i dozorující litoměřický státní zástupce Lukáš Borovička. "Nic bližšího ale k jeho totožnosti uvádět nebudu," dodal.
Veřejným činitelem se podle znění tehdy platného trestního zákoníku, podle něhož je muž stíhaný, rozumí volený funkcionář nebo jiný odpovědný pracovník orgánu státní správy a samosprávy. Může to být také soudce, soudní exekutor či příslušník ozbrojených sil včetně strážníka městské policie.
Policie podle státního zástupce původně prověřovala trestnou činnost více lidí. "Za současné důkazní situace je pravděpodobné, že toto obvinění na nějakou dobu nebo i definitivně zůstane jediné," uvedl Borovička. Stíhání dalších osob podle něj nebylo zahájeno.
Policie v polovině července zasahovala na mosteckém magistrátu, zapečetila některé kanceláře a serverovnu.
"V rámci vyšetřování případu s krycím názvem Ropák byly provedeny prohlídky jiných prostor a došlo k zajištění písemných dokumentů a dat," uvedla dále policie.
Proti výstavbě bojovali ekologové
Šedesátiletému muži z Ústeckého kraje policie ve čtvrtek předala usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin přijetí úplatku.
"Obviněný bude nadále trestně stíhán na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněnému trest odnětí svobody ve výši od dvou do osmi let," informoval ÚOOZ s tím, že vzhledem k aktuálnímu stavu vyšetřování není v zatím možné poskytnout k případu další informace.
Město zónu Joseph vybudovalo v roce 2001. Proti výstavbě bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd.
Symbolem tehdejších sporů se stala hliníkárna mexické firmy Nemak a také rodina místního sedláka Jana Rajtera, který nakonec v mimosoudním vyrovnání dostal za svou půdu asi čtvrt miliardy.
Zóna stála veřejné rozpočty nakonec kolem 700 milionů korun, přibližně třetinu dalo město a dvě třetiny stát.
V zóně působí čtyři firmy, všechny vyrábějí komponenty do aut. Obsazených je 67 hektarů, tedy asi jedna třetina plochy.