Ústí n. L. - Krajský soud vyhlásil insolvenční řízení s Činoherním divadlem města Ústí nad Labem. Návrh podaly bývalé zaměstnankyně, které nedostaly mzdy.
Soud o vyhlášení insolvence rozhodnul v pondělí odpoledne. "Krajský soud v Ústí nad Labem vyzývá věřitele, kteří chtějí uplatnit své pohledávky v zahájeném insolvenčním řízení dlužníka, aby u podepsaného soudu podali přihlášku na formuláři, který je zveřejněn ministerstvem spravedlnosti," uvádí usnesení o vyhlášení řízení.
Návrh podaly herečky Nataša Gáčová a Jana Válková. Podle návrhu jim divadlo dluží mzdy za únor, březen a odstupné.
Divadlo spěje k likvidaci od březnového rozhodnutí zastupitelstva, které zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem.
Do nové organizace přešlo několik technických zaměstnanců. Město už vyhlásilo výběrové řízení na uměleckého šéfa a chce postavit zcela nový soubor.
Podle ústeckého magistrátu, který byl zakladatelem Činoherního divadla, se insolvenční řízení dalo čekat.
"Jde o očekávaný důsledek špatného hospodaření bývalého vedení divadla. Rozhodnutí ředitele Čepka a uměleckého šéfa Nuckollse, na jehož základě přestalo divadlo od 1.února hrát představení, připravilo společnost o příjmy ze vstupného při zachování nákladů na mzdy, energie a další platby," uvedla radnice v tiskovém prohlášení s tím, že insolvenční řízení nemuselo nastat, kdyby divadlo požádalo o městem vypsaný grant.
Krize kolem ústecké činohry se táhla od konce ledna, kdy rada náhle změnila financování divadla. Soubor přerušil činnost a o grant nepožádal. Bývalé vedení argumentovalo mimo jiné údajnou netransparentností grantu.
Činoherák Ústí
Většina bývalého souboru Činoherního divadla přešla do nově vzniklého spolku Činoherák Ústí, který na začátku minulého týdne oznámil, že chce navázat na dlouholetou tradici divadla. Spolek oznámil, že se mu povedlo získat práva a fundus na většinu představení končícího Činoherního divadla.
Soubor by chtěl činnost obnovit už v polovině května. Od září by pak měl hrát v budově někdejšího kina Hraničář v centru města. Musí však projít rozsáhlými úpravami, aby splňoval parametry pro hraní divadla.
I proto spolek požádal úřady o souhlas s veřejnou sbírkou. Dostat by ho mohl v řádu dnů. Sympatizanti mohou souboru zatím posílat dary na transparentní účet. Za necelý týden lidé spolku věnovali více než 420 tisíc korun.
Krize kolem ústecké činohry se táhla od konce ledna, kdy rada náhle změnila financování divadla. Soubor přerušil činnost a o grant nepožádal.