Ústí nad Labem - Asi až hodinu po činu přijeli policisté k domu zavražděného podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Policii volal nejdříve Houskův zeť, až po něm další lidé, například náměstek chomutovského primátora Martin Klouda, jenž přivezl k domu Houskovu partnerku Janu Vaňhovou (oba ČSSD).
Vraždu vlivného člena ústecké sociální demokracie od pondělka znovu řeší Krajský soud v Ústí nad Labem. Za jeho zabití je obžalovaný bývalý voják Michal Krnáč.
Líčení je naplánované na celý týden, na jeho konci by mohl padnout rozsudek. Soudce Jiří Bednář se nechal slyšet, že pokud se neobjeví nové důkazy a všichni znalci a svědci se dostaví, tento týden hlavní líčení ukončí. Krnáčovi hrozí dvacetileté vězení, v krajním případě může dostat i výjimečný trest.
Houskův soused Pavel Polák v pondělí před soudem řekl, že střelba byla velmi rychlá. Později pak společně s Houskovou partnerkou, náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou, volal policii. "Zdálo se mi to jako krátká zbraň. Byly to tři nebo čtyři rány rychle za sebou, nebylo to tak, že by mezi střelami byla prodleva," popsal Polák.
Jeho manželka Dana Poláková zvuky od Houskova domu přičítala odpalování pyrotechniky. "Slyšela jsem petardy, připomínalo mi to petardy. Myslela jsem si, že pan Houska zase střílí. On si rád občas střílel vánoční rakety," řekla Poláková.
Kolem 19:00 podle Poláka za nimi přišla Houskova partnerka Jana Vaňhová s tím, že jsou otevřené dveře do garáže. "Viděli jsme na zemi krabičku, která červeně blikala. Zahlédl jsem také obrysy, vypadalo to jako lidské tělo. Pak jsme volali policii," podotkl Polák.
Tělo našel Houskův známý, spolumajitel stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. V domě se podle něj svítilo. Čidlo rozsvítilo i okolí garáže.
"Viděl jsem něco, co vypadalo jako tělo, přikryté plachtou. Zpanikařil jsem. Zkoušel jsem Romanovi volat, ale nezvedal to," vypověděl u soudu Rindoš s tím, že pak se snažil kontaktovat Vaňhovou. Ani ta telefon nezvedala, volal proto tehdejšímu náměstkovi chomutovského primátora Martinu Kloudovi. "Řekl jsem mu, co se děje, a jel jsem k magistrátu. Tam jsem to Janě (Vaňhové) řekl," doplnil Rindoš.
Policii volal jako první zřejmě Houskův zeť, který se po telefonátu Vaňhové jel podívat k domu a viděl tělo. Pak ji volali další lidé, včetně náměstka Kloudy. "Když policie nejela, volal jsem asi za 30 minut znovu," řekl Klouda před soudem.
Příjezd kriminalistů urgoval i u chomutovského policejního ředitele. První hlídka přijela na místo až kolem 19:00, tedy asi až hodinu poté, co podle žalobce Krnáč Housku zabil. Všechny vyděsil paralyzér, který ležel poblíž těla a červeně blikal. "Myslel jsem, že ta blikající krabička je bomba," doplnil Klouda.
Pochybnosti v případu
U soudu budou vypovídat v dalších dnech také svědci, mezi nimiž bude Houskova životní partnerka, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, ale i soudní znalci. Právě jejich svědectví bude v případu klíčové.
Během rekonstrukce, kterou soudce nechal pustit při posledním jednání, se totiž objevilo několik pochybností. Například obžalovaný Krnáč tvrdil, že Romana Housku nezasáhl paralyzérem. To je ale v rozporu s tím, co do obžaloby napsal státní zástupce.
Nejasnosti jsou rovněž kolem vzdálenosti, z níž byl vlivný člen ČSSD zastřelen. Zatímco Krnáč na policejním záznamu ukázal, že pálil ze zhruba jednoho metru, vyšetřovatelé hovoří o maximálně deseti centimetrech.
Policie nenašla na místě činu téměř žádné stopy, které by Krnáčovi patřily. Z posudků, které před soudem četl předseda senátu Jiří Bednář, vyplynulo, že tam nebyly například Krnáčovy pachové stopy. Na paralyzéru, kterým údajně Housku omráčil, pak bylo několik různých DNA. V případě Krnáče "nelze vyloučit, že šlo o jednu z těchto osob", uvedli odborníci na genetiku ve zprávě.
Stoprocentní potvrzení nedala ani daktyloskopie. Jedinou stopou, která by mohla odpovídat Krnáčovi, byl částečný otisk prstu nalezený na jedné ze skříněk v Houskově domě. "V případě stopy jde o částečnou shodu, není ale dostatek markantů, které by vedly ke stoprocentní identifikaci," přečetl Bednář ze závěrů odborného zkoumání.
Naopak při prohlídce domu, kde žil Krnáč se svojí přítelkyní, našli kriminalisté například USB disk, na kterém byla adresa domu, kde Houska s Vaňhovou žil.
Soud s údajným vrahem Romana Housky začal na začátku října. Jelikož obžalovaný Krnáč odmítl vypovídat, soudce nechal první den přehrát pouze zmíněnou rekonstrukci vraždy.
Na zhruba třicetiminutovém videu Krnáč krok po kroku vyšetřovatelům líčil loňský večer 18. listopadu, kdy byl Roman Houska čtyřmi ranami z pistole zastřelen (popis rekonstrukce je zde).
Další detaily případu tak zazní u ústeckého soudu tento týden. Mezi svědky bude i bývalý náměstek primátora v Chomutově Martin Klouda či lidé z ulice, kde stojí vila, v níž Houska s Vaňhovou žili.
Bude se hrát i o odškodné
Verdikt soudu by měl rozhodnout také o odškodném.
Advokát poškozených Michael Kis již uvedl, že Houskova životní partnerka požaduje za pořádání pohřbu a výrobu kamenného náhrobku zhruba 160 tisíc korun, dcery a matka 240 tisíc korun a nezletilá třináctiletá dcera jeden milion korun. Celkově tedy přes dva miliony korun.