Byl to pro mě šok, popsal obžalovaný pocity po vraždě Housky

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 10. 2014 11:28
V kauze s obžalovaným bývalým vojákem Michalem Krnáčem je stále řada pochybností. Údajnému vrahovi hrozí dvacet let vězení, v krajním případě i výjimečný trest.
Michal Krnáč obžalovaný z vraždy Romana Housky u soudu
Michal Krnáč obžalovaný z vraždy Romana Housky u soudu | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Případ vraždy bosse severočeské sociální demokracie Romana Housky v pátek otevřel ústecký krajský soud. Stačil ale jen vyslechnout obžalobu, rozhodnout o prodloužení vazby pro údajného vraha a přehrát videozáznam z policejní rekonstrukce činu. Poté soud líčení odročil na druhou polovinu října.

Soudní proces začal i přesto, že se v kauze stále objevuje řada pochybností. Policie ukončila vyšetřování s jediným obžalovaným - bývalým vojákem Michalem Krnáčem. K vraždě se přiznal a hrozí mu dvacetileté vězení, v krajním případě může dostat i výjimečný trest. Není přitom jasné, zda si třeba Krnáče na vraždu někdo nenajal.

Advokát Michael Kis, který zastupuje poškozené, uvedl, že Houskova životní partnerka požaduje za pořádání pohřbu a výrobu kamenného náhrobku zhruba 160 tisíc korun, dcery a matka 240 tisíc korun a nezletilá 13letá dcera jeden milion korun. Celkově tedy přes dva miliony korun.

Nové informace bývalý voják neřekl ani u soudu. Rozhodl se totiž, že nebude vypovídat. Soud, který zároveň Krnáčovi v pátek prodloužil vazbu, tak četl jen jeho výpověď uvedenou po zadržení. Krnáč při jejím čtení jen koukal do země nebo měl úplně zavřené oči.

V přípravném řízení bývalý voják vypověděl, že se s Houskou pohádal. Uvedl, že podnikatel k němu vyběhl, a tak se bránil paralyzérem. "Chtěl jsem ho odradit od útoku," řekl Krnáč v přípravném řízení. Později třikrát vystřelil, ale Housku prý nezasáhl. "Pak se začal hroutit jako hadrová panenka a já jsem ho zasáhnul ještě jednou," vypověděl Krnáč.

"Byl to pro mě šok, doslova se mi podlomily nohy, bylo mi na zvracení," popsal Krnáč před policisty své pocity krátce poté, co měl Housku zabít. Několik minut poté prý nevěděl, co má dělat. A tak jen seděl vedle mrtvého těla.

Obžalovaný náboje nesebral

Krnáč však během výslechu opakovaně také řekl, že poté, co měl Housku zabít, nesbíral náboje ze své pistole Glock a nechal je na místě činu. Jenže policie ani jeden nenašla. "Já jsem je určitě nesebral," zopakoval Krnáč na dotaz žalobce, jak si vysvětluje, že se na místě žádný náboj nenašel.

Kdo byl Roman Houska
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Kdo byl Roman Houska

  • Známý chomutovský podnikatel, vlivný člen tamní ČSSD a životní partner náměstkyně ústeckého hejtmana a bývalé hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD).
  • V Ústeckém kraji byl vnímán jako kontroverzní člověk a zákulisní hráč.
  • Narodil se v roce 1962. Vyučil se kuchařem. Na konci 80. let si údajně vydělával jako vekslák. Po roce 1989 provozoval směnárnu, poté mimo jiné obchodoval s nemovitostmi.
  • Loni napsaly Hospodářské noviny, že od konce 90. let se soustřeďoval hlavně na posilování svého vlivu v politice. Jeho politickým otcem byl podle listu jiný zákulisní hráč - někdejší chomutovský starosta a senátor za ODS Alexandr Novák, toho času za mřížemi kvůli korupci.
  • V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.
  • Měl spory s vlivným členem ČSSD na Ústecku Jaroslavem Foldynou. V lednu 2006 se dostali na konferenci strany do sporu, který skončil drobnou fyzickou potyčkou.

Zdroj: ČTK

Bývalý voják však nedokázal vysvětlit ani další detaily. A to, proč byl Houska zasažen paralyzérem do podpaždí a střelen, když byl otočen ke střelci zády. Poškozený totiž předtím popisoval čin jinak. Na policii však řekl, že činu lituje, ale vraždu neplánoval.

Jenže vyšetřovatelé následně získali jiné informace. Podle policejních poznatků měl podezřelý vraždu několik měsíců plánovat a Housku dlouhodobě sledoval. Houska, který měl v Ústeckém kraji pověst kontroverzního politika a podnikatele, byl před svým domem v Chomutově zastřelen čtyřmi ranami z pistole Glock 17 loni 18. listopadu.

Obžalovaný se k vraždě přiznal

Státní zástupce Vladimír Jan do obžaloby napsal, že Krnáč si o Houskovi, ale i jeho životní partnerce, náměstkyni ústeckého hejtmana Janě Vaňhové (ČSSD), sháněl informace. Vyšetřovatelé však neodpověděli na otázku, proč si Krnáč vybral právě Housku s Vaňhovou.

Bývalý voják Krnáč vypovídal jen krátce a jen poté, co se přihlásil na policii. Odevzdal pistoli a k činu se přiznal. Od té doby již mlčí. Nezodpovězených tak zůstala řada otázek. Žalobce však věří, že se je podaří objasnit u soudu.

Z textu obžaloby vyplývá, že Krnáč si dvanáct dní před tím, než byl Houska zabit, koupil přes internet elektronický paralyzér a připravil si i legendu o tom, jak by mohl Janu Vaňhovou či jiné členy rodiny kontaktovat.

Podle obžaloby si muž vymyslel, že se bude vydávat za pracovníka jedné z největších tuzemských zásilkových společností. Jenže oproti zaměstnancům této firmy se oblékl velmi zvláštně - měl na sobě policejní bundu a vojenské maskovací pončo, které používá americká armáda.

Houska byl zabit čtyřmi ranami

Krnáč měl napřed Housku fyzicky napadnout, pak mu přiložit k pravému podpaží elektrický paralyzér a ochromit ho výbojem o napětí 1,5 milionu voltů.

Pak mu přiložil k břichu svou pistoli a výstřelem zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Dalšími třemi výstřely zblízka, podle obžaloby maximálně ze vzdálenosti deseti centimetrů, pak trefil hlavu. Houska zemřel okamžitě.

Po vraždě sebral Krnáč klíče od vily a podle policie prohledal jednotlivé místnosti. Dokonce vykopl i zamčené dveře u jedné pracovny. Co v domě Housky a Vaňhové hledal, vyšetřovatelé nezjistili.

Jana Vaňhová u výslechu tvrdila, že neví o žádných ztrátách. Ať už z jejích osobních věcí, nebo Romana Housky. Zároveň to ale nevyloučila s tím, že v domě měli oba velké množství dokumentů.

Podle informací ČTK bylo na místě například zaevidováno 28 pachových stop. Ani jedna z nich ale nepatřila Krnáčovi. Policisté prověřovali i verzi, že by si Krnáče na vraždu Housky někdo najal. Zmocněnci kvůli nejasnostem požádali o předběžné projednání žaloby. Soud jejich žádost zamítl.

 

Právě se děje

Další zprávy