Ústí nad Labem - Po ničivých povodních se rodí první velký projekt, který má při další velké vodě pomoct Ústí nad Labem.
Místní radnice připravila návrh, podle něhož by se již neopakovala situace, kdy byla v posledních dnech čtvrť Střekov téměř odříznutá od zbytku města.
Podle informací deníku Aktuálně.cz si město naplánovalo, že za pomoci nové estakády za zhruba půl miliardy korun spojí Mariánský most s komunikací směřující do dalších ústeckých čtvrtí.
Střekov by tak v budoucnu nemusel být závislý jen na vlakovém spojení. "Máme k tomu již připravenou studii," řekl Aktuálně.cz ústecký radní Pavel Dlouhý.
Plán: Auta pojedou 11 metrů nad vodou
Estakáda by se měla vybudovat od Mariánského mostu, z něj vystoupá do výšky jedenácti metrů, bude směřovat k Děčínu, kde se napojí na komunikaci do Krásného Března a Neštěmic.
"Problém ale budou peníze. Stavbu estakády odhadujeme na 400 až 500 milionů korun," uvedl Dlouhý.
Když však bude podle jeho slov postavena, nemusel by se zmíněný most zavírat ani při tisícileté vodě. Ta postihla Ústí nad Labem v roce 2002. "Bude to potřeba," prohlásil o stavbě estakády ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.
Povodeň z ptačího pohledu, podívejte se na fotky:
Ten ale s vedením města podle svých slov zatím o tomto návrhu nejednal. Podle Bubeníčka tak v současné době není ani jisté, zda by na stavbu finančně přispěl Ústecký kraj.
Ústí chce peníze od státu
Severočeská metropole se však podle radního Pavla Dlouhého bez finanční injekce od státu neobejde. Také proto primátor Ústí Vít Mandík o plánované estakádě již informoval premiéra Petra Nečase a ministra zemědělství Petra Bendla, kteří ji ve středu navštívili.
Všichni se právě do zatopeného Střekova dostali jen díky provizornímu vlaku, který převážel z centra města a zpět zásoby, lidi do práce či zraněné do nemocnice.
"Bude-li město mít hotový projekt a na něj stavební povolení, má určitě šanci na státní podporu," řekl Aktuálně.cz Bendl.
Podle něj jim ale primátor Ústí zatím žádné podklady k této stavbě nepředložil a nebavili se společně ani o tom, kolik by samotná stavba spolykala.
Do Střekova jedině vlakem
Během současné povodně se ukázalo, že když v krajské metropoli voda vystoupala na 8,5 metru, musely být uzavřeny oba mosty.
Lidé se ze zatopeného Střekova do centra města poté dostávali jen díky speciálnímu vlaku. Labe v Ústí kulminovalo až ve výšce 10,7 metru.
Nejdříve se ale voda začala v pondělí 3. června valit do takzvané protipovodňové vany, jejíž stavba přišla na zhruba 577 milionů korun.
Přes ni teklo Labe dál do prostor nedalekého hlavního nádraží a podzemních garáží. O několik hodin později došlo i k uzavření klíčové silnice, která směřuje z Ústí nad Labem do Děčína.
Je protipovodňová ochrana v českých městech dostatečná? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.