silnice

Příznivci brazilského prezidenta Bolsonara, který prohrál volby, blokují silnice

V 18 z 27 brazilských států a územních celků demonstrují a blokují silnice příznivci krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, který v neděli prohrál v rozhodujícím druhém kole voleb hlavy státu. Podle stanice G1 v úterý odpoledne policie zaznamenala nejméně 100 blokád silnic a dálnic. Protestující vyjadřují odpor vůči vítězovi voleb, levicovému exprezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva, a někteří chtějí, aby proti změně v nejvyšším úřadě zasáhla armáda. Obavy z nepokojů podle tisku a agentur zvyšuje také to, že k výsledku voleb se stále nevyjádřil ani samotný Bolsonaro.

Bolsonarovi příznivci vyšli do ulic a začali s blokádami silnic a dálnic v noci na dnešek, když bylo zřejmé, že Bolsonaro úřad neobhájil. Do protestů se zapojili hlavně malí autodopravci a řidiči kamionů, kteří patří k tvrdému jádru Bolsonarových přívrženců. Svými vozy nebo barikádami z pneumatik zablokovali některé klíčové infrastruktury, například dálnici Presidente Dutra, která spojuje dvě největší brazilská města Rio de Janeiro a Sao Paolo. Podle agentury Reuters demonstranti zablokovali nejméně jednu z hlavních příjezdových cest do nákladního přístavu ve městě Paranaguá, který patří k největším v Latinské Americe. Část voličů stávajícího prezidenta vyjadřuje podporu blokádám na sociálních sítích.

Brazilská dopravní policie uvedla, že se bude snažit zajistit průjezdnost silnic, musí ale pro to získat povolení od justičních orgánů, na čemž pracuje. Podle stanice G1 se většina blokád týká větší tahů - federálních silnic a dálnic.

Bolsonaro dosud volební výsledky nekomentoval. Toto mlčení je podle tisku a agentur nezvyklé. Obvykle se neúspěšní kandidáti vyjadřují k výsledku voleb do několika hodin. Bolsonaro téměř 24 hodin od konce hlasování žádné vyjádření nevydal. 

Zdroj: ČTK

Silničáři kvůli sněhu preventivně uzavřou pro kamiony silnici u Harrachova do Polska

Silničáři od 8:30 kvůli sněhu preventivně uzavřou pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Pro osobní auta a autobusy zůstane silnice průjezdná. Omezení bude zatím platit do 13:00, v závislosti na sjízdnosti vozovky pro nákladní vozidla a vývoji počasí může být termín uzavírky prodloužen, sdělil Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

"V návaznosti na toto opatření bude aktivováno veškeré dopravní značení s uvedeným omezením, na jeho dodržování bude dohlížet Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Tanvald," doplnil Bark. Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozidla vede přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou na Liberecku po silnici I/35. "Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem," dodal.

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice stačí jediný uvízlý kamion. Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše upozorňuje nové proměnné dopravní značení, do jehož vybudování investovalo Ředitelství silnic a dálnic přes deset milionů korun. Na značky motoristé narazí už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích.

V Libereckém kraji se ochladilo a v horských oblastech padá déšť se sněhem, na silnicích tak může ležet vrstva rozbředlého sněhu, která se rychle uklouzává. Pozor by si měli dát motoristé i na dalších horských silnicích. Během dne se bude podle meteorologů ochlazovat a sněžit bude postupně i v níže položených oblastech.

Zdroj: ČTK

Česko letos eviduje přes 98 500 nehod, na silnicích zemřelo 466 lidí

V letošním roce se na českých silnicích stalo přes 98 500 dopravních nehod, při kterých zemřelo 466 lidí. V meziročním srovnání počet havárií stoupl téměř o 3900 a usmrcených je o sedm více. Mírně naopak ubylo těžce a lehce zraněných. Vyplývá to z předběžných údajů, které sdělil ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Tragičtější než před rokem byl i samotný prosinec. V posledním kalendářním měsíci letošního roku zatím zemřelo při nehodách 45 lidí. Loni jich bylo o 13 méně. Zhruba o 700 na 7841 případů stoupl počet nehod.

Zdroj: ČTK
Pokračovat