Zraněné i zásoby vlakem. Zaplavenou čtvrť spasil most

Radek Nohl Radek Nohl
5. 6. 2013 17:34
Střekov je téměř dva dny odříznutý od centra města. Dostat se tam je možné jen vlakem
Záchranáři převáží zraněné vlakem.
Záchranáři převáží zraněné vlakem. | Foto: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Ústecká čtvrť Střekov je bezmála dva dny odříznutá od centra města.

Dostat se do městské části, ve které žije více než 13 tisíc obyvatel, je kvůli povodni možné jedině díky železničnímu mostu. Ten před velkou vodou odolává. 

A tak tu zvláštní vlak vozí nejen lidi do práce, ale také zásobuje čtvrť nebo pomáhá při převozu zraněných do nemocnice.

I když má přesně stanovený jízdní řád, jezdí v nepravidelných intervalech, ale zato zdarma. Pracovníci Českých drah kvůli mimořádné situaci, jak reportér Aktuálně.cz zažil na vlastní kůži, ani jízdenky na Střekov neprodávají.

Jelikož je však jedinou spojkou mezi centrem Ústí nad Labem a Střekovem, je vždy naplněn do posledního místa. "Už jsem si na to zvykla, nedá se nic dělat, když jsou povodně," říká studentka Petra Musilová, která právě vystoupila z vlaku.

Zraněné převáží vlakem

Kromě cestujících se převáží i zranění. A nejde o nic neobvyklého. Záchranáři se sanitkou přijedou přímo na nástupiště, přenesou zraněného na nosítka a na nich ho odnesou do vlaku.

Výhled z povodňového vlaku na Labe.
Výhled z povodňového vlaku na Labe. | Foto: Radek Nohl

"Zatím žádné velké komplikace nebyly," prohlásil jeden ze záchranářů na otázku Aktuálně.cz.

Obyvatelé Střekova mají smůlu, že nemocnice i další větší zdravotnická zařízení jsou na druhé straně Ústí nad Labem. Další nemocnice jsou až v Děčíně nebo Litoměřicích. Obě města přitom také sužuje povodeň.

Spodní část Střekova, která je v bezprostřední blízkosti Labe, přitom připomíná město duchů. Po evakuaci tu téměř nikdo není, jen pár lidí sleduje, jak hladina nebezpečně stoupá k jejich domovům.

Část ústeckého Střekova je pod vodou, podívejte se na fotky:

Po jindy frekventované silnici teď projede za pár minut jen několik aut. Obchody jsou zavřené. Lidi většinou nakupují v místním supermarketu. Ten je ještě otevřený.

"K nám se už voda nedostane," říkají manželé Horvátovi, kteří bydlí v ulici u místního soudu. Zatímco před ostatními domy jsou pytle s pískem a před nedalekou budovou krajského soudu je již vodní laguna, oni si ze stoupající řeky podle svých slov nic nedělají.

Desítky let bez povodní

Voda na Střekově dosahuje k prvnímu patru.
Voda na Střekově dosahuje k prvnímu patru. | Foto: Radek Nohl

Navíc na druhé straně je Střekovské nábřeží od rána pod vodou. Hladina u domů, které jsou hned u břehu, dosahuje k prvnímu patru. Voda teče do místní školky, blíží se třeba i k Činohernímu studiu.

"Můj otec tady žije přes devadesát let a povodně zažil až teď," říká senior, který bydlí v ulici Pionýrů. Labe kolem deváté hodiny ráno bylo ještě tři metry před hranicí jeho pozemku.

"Co na tu mohu říct, je to hrozné," dodává s tím, že se mu snad stoupající voda do domu nedostane. Vodohospodáři přitom tvrdí, že řeka bude kulminovat okolo 11,1 metru. Tedy zhruba o půl metru více, než má nyní.

Lidé nemají teplou vodu ani plyn

Okolí hlídá státní i městská policie a nikoho nepouští ani k vodě, ani zatopeným domům. Kromě nich tu bude dohlížet na to, aby nedošlo k rabování, také na šedesát těžkooděnců.

"Běžte za tu pásku, nebo dostane pokutu," varuje jeden z policistů reportéra, který tu fotí zatopenou oblast. 

Povodeň v Ústí nad Labem z ptačího pohledu, podívejte se na fotky:

Evakuovaní lidé se podle místních obyvatel měli vrátit domů zřejmě v pátek. Je možné, že to ale bude později. Čas kulminace Labe se totiž neustále oddaluje.

"My teď máme doma šest dětí," prohlásil Pavel Poláček. Muž, který sleduje řeku v další ulici, říká, že jeho dcera, která bydlí hned u břehu, musela dům opustit hned v pondělí.

Řada obyvatel, které zatím hladina Labe neatakuje, je tu přitom již několik hodin bez elektřiny, plynu nebo teplé vody. "Dětem vodu ohřejeme a my to přežijeme," vtipkuje občan Střekova, který podle svých slov bydlí v ulici blízko břehu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy