Zraněné i zásoby vlakem. Zaplavenou čtvrť spasil most

Radek Nohl Radek Nohl
5. 6. 2013 17:34
Střekov je téměř dva dny odříznutý od centra města. Dostat se tam je možné jen vlakem
Záchranáři převáží zraněné vlakem.
Záchranáři převáží zraněné vlakem. | Foto: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Ústecká čtvrť Střekov je bezmála dva dny odříznutá od centra města.

Dostat se do městské části, ve které žije více než 13 tisíc obyvatel, je kvůli povodni možné jedině díky železničnímu mostu. Ten před velkou vodou odolává. 

A tak tu zvláštní vlak vozí nejen lidi do práce, ale také zásobuje čtvrť nebo pomáhá při převozu zraněných do nemocnice.

I když má přesně stanovený jízdní řád, jezdí v nepravidelných intervalech, ale zato zdarma. Pracovníci Českých drah kvůli mimořádné situaci, jak reportér Aktuálně.cz zažil na vlastní kůži, ani jízdenky na Střekov neprodávají.

Jelikož je však jedinou spojkou mezi centrem Ústí nad Labem a Střekovem, je vždy naplněn do posledního místa. "Už jsem si na to zvykla, nedá se nic dělat, když jsou povodně," říká studentka Petra Musilová, která právě vystoupila z vlaku.

Zraněné převáží vlakem

Kromě cestujících se převáží i zranění. A nejde o nic neobvyklého. Záchranáři se sanitkou přijedou přímo na nástupiště, přenesou zraněného na nosítka a na nich ho odnesou do vlaku.

Výhled z povodňového vlaku na Labe.
Výhled z povodňového vlaku na Labe. | Foto: Radek Nohl

"Zatím žádné velké komplikace nebyly," prohlásil jeden ze záchranářů na otázku Aktuálně.cz.

Obyvatelé Střekova mají smůlu, že nemocnice i další větší zdravotnická zařízení jsou na druhé straně Ústí nad Labem. Další nemocnice jsou až v Děčíně nebo Litoměřicích. Obě města přitom také sužuje povodeň.

Spodní část Střekova, která je v bezprostřední blízkosti Labe, přitom připomíná město duchů. Po evakuaci tu téměř nikdo není, jen pár lidí sleduje, jak hladina nebezpečně stoupá k jejich domovům.

Část ústeckého Střekova je pod vodou, podívejte se na fotky:

Po jindy frekventované silnici teď projede za pár minut jen několik aut. Obchody jsou zavřené. Lidi většinou nakupují v místním supermarketu. Ten je ještě otevřený.

"K nám se už voda nedostane," říkají manželé Horvátovi, kteří bydlí v ulici u místního soudu. Zatímco před ostatními domy jsou pytle s pískem a před nedalekou budovou krajského soudu je již vodní laguna, oni si ze stoupající řeky podle svých slov nic nedělají.

Desítky let bez povodní

Voda na Střekově dosahuje k prvnímu patru.
Voda na Střekově dosahuje k prvnímu patru. | Foto: Radek Nohl

Navíc na druhé straně je Střekovské nábřeží od rána pod vodou. Hladina u domů, které jsou hned u břehu, dosahuje k prvnímu patru. Voda teče do místní školky, blíží se třeba i k Činohernímu studiu.

"Můj otec tady žije přes devadesát let a povodně zažil až teď," říká senior, který bydlí v ulici Pionýrů. Labe kolem deváté hodiny ráno bylo ještě tři metry před hranicí jeho pozemku.

"Co na tu mohu říct, je to hrozné," dodává s tím, že se mu snad stoupající voda do domu nedostane. Vodohospodáři přitom tvrdí, že řeka bude kulminovat okolo 11,1 metru. Tedy zhruba o půl metru více, než má nyní.

Lidé nemají teplou vodu ani plyn

Okolí hlídá státní i městská policie a nikoho nepouští ani k vodě, ani zatopeným domům. Kromě nich tu bude dohlížet na to, aby nedošlo k rabování, také na šedesát těžkooděnců.

"Běžte za tu pásku, nebo dostane pokutu," varuje jeden z policistů reportéra, který tu fotí zatopenou oblast. 

Povodeň v Ústí nad Labem z ptačího pohledu, podívejte se na fotky:

Evakuovaní lidé se podle místních obyvatel měli vrátit domů zřejmě v pátek. Je možné, že to ale bude později. Čas kulminace Labe se totiž neustále oddaluje.

"My teď máme doma šest dětí," prohlásil Pavel Poláček. Muž, který sleduje řeku v další ulici, říká, že jeho dcera, která bydlí hned u břehu, musela dům opustit hned v pondělí.

Řada obyvatel, které zatím hladina Labe neatakuje, je tu přitom již několik hodin bez elektřiny, plynu nebo teplé vody. "Dětem vodu ohřejeme a my to přežijeme," vtipkuje občan Střekova, který podle svých slov bydlí v ulici blízko břehu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy