Litvínov - Společnost Czech Coal je se svým povrchovým dolem ČSA největším znečišťovatelem ovzduší v Litvínově. Ačkoli jáma s velkorypadly je vzdálená zhruba 10 kilometrů, vítr zanáší zdraví škodlivý prach až do města, kde jsou překračovány platné limity.
Těžaři teď rozhodli, že s Litvínovem po 13 letech zruší sponzorskou smlouvu a připraví obyvatele o miliony korun.
Firmě se nelíbí, že litvínovský starosta Milan Šťovíček, který je současně poslancem za Věci veřejné, opakovaně protestuje proti prolomení těžebních limitů a posunutí dolu až k Litvínovu, čímž by ve městě přibylo prachu i hluku.
"Starosta Šťovíček soustavně odsuzuje těžbu hnědého uhlí bez ochoty diskutovat o čemkoli, co s ní souvisí, bez zájmu debatovat o důsledcích pro region, pokud skončí, bez ochoty jednat o případných kompenzacích i opatřeních, která by minimalizovala případný vliv naší činnosti na město v budoucnu," uvedl Petr Kolman, generální ředitel Litvínovské uhelné, která patří do skupiny Czech Coal.
Těžaři nás vydírají, tvrdí Šťovíček
Milana Šťovíčka rozhodnutí těžařů překvapilo. "Je to nátlak a vydírání," řekl Aktuálně.cz Šťovíček. Zároveň odmítl, že by se vyhýbal jednání s těžební firmou. Naposledy jednal s ředitelem Kolmanem koncem roku.
Podívejte se, jak proti prolomení limitů protestovali ve středu v areálu Úřadu vlády aktivisté Greenpeace:
"Nikdy jsem na těchto jednáních netajil před vedením uhelné společnosti názor na nutnost zachování limitů těžby stejně jako názor, že vaši společnost považuji za významného partnera našeho města," napsal Šťovíček v dopise Kolmanovi.
Připomněl, že v roce 1998, při podpisu dohody o spolupráci, tehdejší vedení těžební společnosti deklarovalo respektování těžebních limitů a ukončení těžby v dole ČSA v roce 2012. Dnes chtějí těžaři posunout povrchový důl až k Litvínovu a vykutat desítky milionů tun uhlí.
Czech Coal si vymáhá souhlas
Postup těžební firmy kritizuje Ekologický právní servis, který se specializuje i na odpovědný přístup firem ke svému okolí.
"Je jistě právem společnosti Czech Coal rozhodnout si, komu bude poskytnuta její dotace a komu nikoli," řekl Aktuálně.cz Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.
"Poslední krok však jasně ukazuje, že donorská politika Czech Coalu je motivována zajištěním souhlasu adresáta dotace s jejich podnikatelským zájmem a nejde o projev odpovědnosti a kompenzace negativních dopadů, které vznikají těžební činností," dodal Šrytr.
Negativní vliv hnědouhelné těžby na litvínovské ovzduší prokázala několik let stará studie společnosti Ascend. Většinu prachu do Litvínova přináší vítr právě z dolů - přes Horní Jiřetín, který "schytává" největší dávku.
"V případě jednotlivých městských částí platí, že zhruba od 76 do 94 procent (záleží na umístění jednotlivé městské části) je příspěvek lomů, tedy emisí, které více méně nelze ovlivnit," uvedla společnost Ascend.
Podívejte se na povrchovou těžbu uhlí, která se přiblížila k zámku Jezeří, Hornímu Jiřetínu i Litvínovu:
Vladimír Buřt, místostarosta těžbou ohroženého Horního Jiřetína uvedl, že znečištění ovzduší se v posledních letech ještě zhoršilo. "V obci Lom, který leží kilometr od Litvínova, bylo při poslední smogové situaci pětkrát více prachu, než je limit," řekl Aktuálně.cz Buřt.
Dotace jako jedno pivo měsíčně
Czech Coal za 13 let platnosti smlouvy poskytl Litvínovu a dalším městským organizacím na sport, kulturu a další činnosti více než 60 milionů korun. Přímo městu šlo ovšem jen necelých 15 milionů a radnice si díky tomu například loni pořídila mobilní služebnu strážníků.
Pokud se tato částka přepočítá na jednoho obyvatele bezmála třicetitisícového Litvínova, vyjde suma, která zhruba odpovídá jednomu pivu měsíčně pro jednoho občana.
"Rozpočet města, který je letos zhruba 620 milionů korun, na tom samozřejmě nestojí, neznamená to, že bychom se bez dotace od Czech Coalu neobešli, i když nám bude chybět," řekl Aktuálně.cz starosta Milan Šťovíček.
Dodal, že se pokusí vyjednat více peněz od jiných partnerských firem. Litvínov má dohodu například se Severočeskými doly, Unipetrolem nebo Českou rafinérskou.
Není to osobní spor, tvrdí těžaři
Společnost Czech Coal uvedla, že obyvatelé severočeského Litvínova mohou za vyschnutí finančního kohoutku "poděkovat" svému starostovi.
"Milan Šťovíček nevystupuje jako soukromá osoba a neprezentuje svůj osobní názor. Vystupuje jako starosta města a své postoje vydává za názor celého města. Tudíž se vší odpovědností za možné dopady ve vztahu k obyvatelům Litvínova. A to i těch, kteří jeho názor nesdílejí a nemají tolik příležitostí jako on, aby dali najevo, že jejich pohled je jiný," řekla Liběna Novotná, firemní ředitelka pro regionální politiku.
Pokud by Milan Šťovíček opustil křeslo litvínovského starosty, obnovila by společnost Czech Coal sponzorskou spolupráci s městem?
"V žádném případě to nevnímáme v osobní rovině," konstatuje Liběna Novotná.
"Chtěli jsme a chceme s Litvínovem spolupracovat. Ale pro spolupráci potřebujeme partnera, který je ochoten diskutovat nejen o finanční pomoci. Nejde nám přitom o absolutní shodu názorů, ale o racionální debatu nad odlišnými pohledy na budoucnost regionu, tedy i Litvínova," dodala Novotná.
Starostové to neberou jako nátlak
Těžaři o ukončení sponzorské dohody s Litvínovem informovali i okolní obce. Starostové, které Aktuálně.cz oslovilo, ovšem neberou toto oznámení jako výhružku, že také přijdou o peníze, pokud budou k plánům těžařů kritičtí.
"Já bych to tak neviděla," řekla například Milena Štveráčková, starostka obce Louky u Litvínova, která od těžařů dostává ročně 350 tisíc korun.
Dodala, že oznámení společnosti Czech Coal bere jako standardní komunikaci. "Dostáváme od nich i jiná tisková prohlášení," poznamenala Štveráčková.
Obdobně hovoří i představitelé Meziboří, Malého Března a Mariánských Radčic. "Nemyslím, že to je výstraha," řekl Petr Červenka, starosta Meziboří, které loni Czech Coal obohatil o 600 tisíc.
Podívejte se, jak Greenpeace zablokovali obří rypadlo na protest proti plánům na prolomení těžebních limitů:
Podle Červenky si Litvínov za konec smlouvy s těžaři může do jisté míry sám. "Vidím to tak, že Litvínov s nimi nechce jednat," soudí starosta Červenka.
Neustupuj tlaku peněz, slyší Šťovíček
Starosta Šťovíček uvedl, že mu zatím nikdo nevynadal nebo nevyčetl to, že Czech Coal ukončil s Litvínovem sponzorskou smlouvu.
"S takovou reakcí jsem se nesetkal," řekl Aktuálně.cz Šťovíček. Uvedl, že reakce jeho nejbližšího okolí je spíše opačná. "Slyším, ať neustupuju tlaku peněz," dodal. Rada města už v polovině března vydala usnesení, v němž vyzývá vládu k zachování těžebních limitů z roku 1991.
Jako poslanec Věcí veřejných má Šťovíček podstatný vliv na to, že se vláda v programovém prohlášení zavázala zachovat těžební limity včetně jejich legislativního zajištění - byť ODS teď vystupuje za prolomení limitů.
"Limity platí dvacet let. Těžební společnost to ví a měla se na to připravit. Nemohou to dávat za vinu starostovi Litvínova, že je chce zachovat," dodal Milan Šťovíček.