Roztoky (u Prahy) - V Roztokách u Prahy ve čtvrtek otevřeli vědecko-technické centrum za 450 milionů korun. Kolem stovky vědců tam bude pracovat na vývoji a výzkumu motorů.
Vědecký park je ve zkušební provozu, většina technologií potřebných k výzkumu tam bude teprve instalována. V plném provozu bude od března příštího roku, řekl při otevření parku Marcel Soural, ředitel společnosti Trigema, která je zakladatelem projektu. Na jeho financování se podílejí stát, EU i firma.
V kraji by měly vzniknout další dva vědecké parky
Vědecko-technický park bude využívat strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem. Vědci se zaměří nejen na výzkum a vývoj spalovacích motorů, ale i motorů s alternativními pohony a konstrukcí vozidlových převodovek.
Vědecký park patří společnosti Trigema, která většinu pronajímá ČVUT. Zhruba pětina však bude sloužit soukromému výzkumu. Objekt má pět pater.
Nejdůležitější vědecké pracoviště je v přízemí, kde je pět kobek k výzkumu spalovacích motorů a válcová brzda, na které se zkoumají vozidla. V dalším patře je výzkumné pracoviště převodovek, hybridních motorů a palivových článků. Zbytek budovy slouží jako kancelářské prostory a technické zázemí pracovníků.
Ve Středočeském kraji by měly vzniknout další vědecké parky. ČVUT chce v areálu bývalé Poldi u Kladna postavit Univerzitní centrum energeticky efektivních budov. Vědci by tam měli zkoušet konstrukční systémy, materiály, obalové konstrukce či systémy vytápění pro objekty, které budou redukovat energetickou náročnost těchto objektů.
V Dolních Břežanech u Prahy má vyrůst vědecký park se superlaserem ELI pro výzkum léčby rakoviny a lékařského zobrazování diagnostiky. Laser také bude nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem.