Beroun - V úterý bude v lomu Alkazar u Berouna otevřen první horolezecký park v zemi.
Jde o volně přístupnou atrakci, která má sloužit k bezpečnému provozování horolezeckého sportu pro všechny výkonnostní skupiny.
Podobné atrakce jsou rozšířené zejména v alpských zemích. Místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch řekl, že podobné parky vzniknou i na dalších místech v zemi.
Lezecký park je v místě bývalého vodáckého tábořiště. Horolezci stěny lomu osadili jisticími prostředky a vybudovali tam například trenažér pro zachytávání pádů.
Součástí parku jsou dětské atrakce, třeba kameny pro přeskakování, dřevěné břevno nad zemí pro nácvik rovnováhy, hrazda a ohniště.
Podle Resche byly inspirací pro vybudování parku atrakce rozšířené třeba v Rakousku nebo severní Itálii, kde je využívají celé rodiny. Podobné požadavky měla i tuzemská horolezecká komunita.
"Obecně je tam připravený terén k tomu, že tam je možné dělat horolezeckou činnost bezpečně, eventuálně tam někde nechat běhat děti a posedět si tam," uvedl Resch.
K dispozici budou instruktoři
Při otevření parku 1. května budou pro zájemce k dispozici instruktoři, kteří jim základy lezectví vysvětlí. "Lezecká činnost obecně vyžaduje mít někoho, kdo tomu rozumí a zvládá techniku lezení a zajištění na té skále," dodal Resch.
Horolezecký park vznikl na pozemcích města, které je svazu zapůjčilo. Lidé se tam dostanou jedině pěšky nebo na kole.
Podle mluvčí berounské radnice Pavly Švédové je to atrakce i pro nezkušené horolezce. "Park může nabídnout každému něco," uvedla Švédová s tím, že si zájemci musejí přinést na sportoviště vlastní lezecké vybavení.
Jediná lokalita, kterou povolili ochránci
Podle Resche je v plánu vznik dalších tuzemských horolezeckých parků. Lom Alkazar byl vybrán jako první kvůli tomu, že tam je snadnější terén pro lezení a v Českém krasu šlo o jedinou vyhledávanou lokalitu, kde ho umožnili vybudovat ochránci přírody.
Vápencový lom Alkazar se nachází nad řekou Berounkou nedaleko ústí potoka Kačáku. Dříve ho často navštěvovali trampové. V lomu se těžilo v první polovině 20. století. Jeho podzemní prostory měly na konci druhé světové války sloužit jako tajná továrna pro výrobu výzbroje německé armády.
Po válce tam byl uskladněn radioaktivní odpad z jáchymovských dolů. Podzemní prostory jsou nyní uzavřeny neprostupnými betonovými zdmi.