Příbram - Starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) má obavy, že plánované zpřístupnění vojenského prostoru Brdy veřejnosti by mohlo ohrozit zdroj pitné vody pro Příbram a Rokycany.
Vláda by se měla podle něj zaručit, že po avizovaném odchodu vojáků bude v újezdu pořádek.
"Ať si to stát otevře, ale ať za to ručí," prohlásil Řihák, podle kterého hrozí, že lidé budou v újezdu zanechávat odpadky a mýt auta, a cenný zdroj pitné vody se tak nenávratně zničí.
"Brdský prostor je významným zdrojem pitné vody pro Příbram a Rokycany. To je jedna z nejzdravějších vod. Nejsem proti otevření pro veřejnost, ale musela by se zřejmě udělat chráněná krajinná oblast," míní Řihák.
Připomeňte si místo, kde měl vyrůst radar:
Starostové mají odlišný názor
Obavy z devastace panenské přírody mají i starostové dalších brdských obcí, kteří rovněž požadují, aby byl v újezdu po odchodu armády přísnější režim.
Řihák poukázal na dopady otevření části území v době, kdy brdští starostové bojovali proti umístění amerického radaru. "Běžte se podívat, jak to v těch enklávách vypadá. Samé PET láhve, nepořádek. My nejsme zvyklí odnášet z lesa to, co do něj přineseme," podotkl.
V současnosti je v kontaktu se starosty Rožmitálu pod Třemšínem, Trokavce a Jinců, ale je otázkou, zda se podaří zformovat nějaký tlak na ministerstvo.
"Uvidíme, jestli uděláme nějakou ligu. Myslím si ale, že každý na to máme odlišný názor. Někdo by to nechtěl vůbec, někdo by jako já souhlasil se zpřístupněním jen části a za určitých podmínek, někdo by to chtěl otevřít celé, protože v tom vidí možnost prodat lesy," shrnul starosta.
Ministerstvo obrany plánuje redukci vojenských újezdů, kterých je podle vedení úřadu mnoho. Připravovaná bílá kniha obrany počítá s možností zrušit újezd v Brdech a posunout hranice ostatních újezdů. Řihákovi se současný postup ministerstva příliš nelíbí. "Vidím v tom populistickou politiku. Už se hovoří o skupinách podnikatelů, kteří mají zájem tam vybudovat lanovku a hotely," tvrdí.