Rakety a radary v Brdech? To už tu jednou bylo

Rakety a radary v Brdech? To už tu jednou bylo
Co nebylo vidět ze země, měly družice jako na dlani
Za zdí kilometry betonových cest: Strážní věž.
Po kilometru se otevírá planina s podivnou stavbou. Dvacet metrů vysoká plošina s nájezdem pro těžké nákladní vozy.
Z jedné z nich jsou vidět další dvě. Co to ale je?
Foto: Eliška Bártová
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
18. 3. 2009 9:06

Brdy - Radarová základna v Brdech, nevysokých kopcích jihozápadně od Prahy, není nic nového.

V polovině osmdesátých let tu v hlubokých lesích vyrostla největší protiletecká raketová základna tehdejšího Československa - hrdé hráze socialismu. Radary ozařovaly nebe nad Prahou. V bunkrech skryté desítky raket měly být schopny během několika minut zasáhnout cíle v západním Německu.

Před osmi lety armáda jednu z nejtajnějších základen potichu opustila. Desítky bizarních staveb i zbytků vojenského vybavení si můžete teď prohlédnout.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy