Policie šetří, zda měl falešný domov seniorů spojence v LDN

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 9. 2014 16:30
Detektivové prověřují, jak soukromý Domov Petruška v Šestajovicích u Prahy získával klienty. A zda někdo zatčené majitelce, která měla ukrást milion korun, pomáhal vytipovávat jejich majetek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie se kvůli kauze zneužívaných seniorů v privátním šestajovickém Domově Petruška zajímá o Léčebnu dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici v Praze-Bubenči.

Právě odtud letos na jaře přišla do Petrušky čtyřiaosmdesátiletá seniorka, kterou zatčená ředitelka domova Petra Brožová podle policie okradla o milion korun.

"Přišla tam na doporučení sociální pracovnice LDN v Bubenči," potvrdil deníku Aktuálně.cz zdroj blízký vyšetřování.

Podle něj okradená žena nemusela být jediným seniorem z léčebny v Chittussiho ulici, který skončil v kontroverzním zařízení, které nemá povolení k provozování sociálních služeb a oficiálně funguje jen jako ubytovna. Policii teď zajímá, zda šlo o cílenou spolupráci.

"Prověřujeme další případy. Zjišťujeme, jakým způsobem do Domova Petruška přicházeli klienti – zda za úplatu, nebo ze své vůle," dodal zdroj.

Petruška totiž nelákala klienty tak, jako to běžně dělají jiné domovy seniorů nebo ubytovny - například webovými stránkami a transparentními kontaktními údaji.

Nebudu se s vámi bavit

Ředitelka nemocnice Bubeneč Alena Morávková informace o tom, že okradená klientka přišla do Domova Petruška od nich, odmítá komentovat. Nemá zájem ani o osobní schůzku. Uvedla jediné: nemocnice ani její zaměstnanci prý nerozhodují, do jakého zařízení klienti přejdou.

"Kam klienti od vás půjdou, je na jejich rozhodnutí, případně jejich rodiny," řekla pouze Morávková. A po dotazu, jestli tedy o Domově Petruška měli nějaké reference a zda například byl jedním z jimi doporučovaných zařízení, už odmítla ředitelka odpovídat.

"Nic vám už nebudu říkat, pošlete e-mail," řekla zvýšeným hlasem a zavěsila telefon. Na vyžádaný e-mail však ani po týdnu neodpověděla.

Dlouhodobě špatná pověst

Léčebna v Bubenči, která spadá pod pražský magistrát, se přitom dlouhodobě potýká s problémy a nemá nejlepší pověst. Před šesti lety se tam například reportér Mladé fronty Dnes nechal inkognito zaměstnat na týden jako sanitář – a popsal nedostatečnou péči i falšování lékařské dokumentace.

A letos v lednu zase Ústřední vojenská nemocnice oznámila, že podala stížnost kvůli stavu pacienta, kterého do nemocnice z léčebny přivezli.

Ten byl v tak špatném stavu, že po dvou dnech zemřel. Podle tamních lékařů byl podvyživený a dehydrovaný s proleženinami nejvyššího stupně.

Následná kontrola magistrátu sice řekla, že pacient byl už v tak vážném stadiu nemoci, že by mu stejně nebylo pomoci, ale přesto shledala pochybení v ošetřovatelské péči. "Poskytovateli zdravotní péče byla uložena nápravná opatření směřující ke zkvalitnění ošetřovatelské péče," uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Nemocnice na svých internetových stránkách ale výsledky kontroly interpretuje částečně jinak. Podle ní došla komise k názoru, že péče o uvedeného pacienta byla v pořádku. "'Pochybením', o kterém se hovoří, je odlišný názor komise na přístup k léčbě kožních defektů,“ uvádí léčebna ve své zprávě na webu.

Na dění v Domově Petruška těsně za hranicemi Prahy upozornili policisté před dvěma týdny. Majitelka, sedmatřicetiletá Petra Brožová, spolu se svým o dvanáct let mladším bývalým přítelem Jiřím Kunčarou skončila s obviněním z okrádání seniorů ve vazbě.

Brožová podle obvinění dovedla seniorku do banky, kde ji přiměla zrušit účet, kde byl více než milion korun. Peníze nechala převést právě na účet svého přítele. A dvojice si údajně nechávala i například důchody dalších seniorů.

Jak také policie informovala, Brožová byla v minulosti za okrádání seniorů už pravomocně odsouzena. A na alarmující stav v domově již na jaře poukázala ombudsmanka Anna Šabatová. Přirovnala ho k vězení.

Úřady zatím váhají

Kriminalisté navíc zjistili, že se Brožová, která již byla v minulosti odsouzená právě pro podvody na seniorech, vydávala za ředitelku domova pro seniory, i když podle živnostenského zákona mohla vést pouze běžnou ubytovnu. Na zařízení poskytující sociální služby je totiž potřeba registrace a speciální povolení.

Středočeský kraj, který sociální zařízení kontroluje, už do Šestajovic poslal dvě inspekce. Závěry však zatím nejsou žádné a Petruška bez registrace dál funguje. Provozuje ji jistý Ondřej Brož, s Petrou Brožovou však údajně není příbuzný.

První otázka: Co majetek a rodina?

Klienty podle dosavadního vyšetřování obviněná dvojice získávala tak, že obcházela nemocnice a rozdávala personálu svoje vizitky a letáčky, aby je dával pacientům.

„Ti lékaři a sestry si vůbec neověřovali, co je to za zařízení, a doporučovali je,“ popsala mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Rozhovor s případným klientem prý Brožová většinou začala otázkou na jeho majetek či příbuzné. "Hlavně se zajímali o ty, kteří neměli rodinu. To bylo to první, na co se ptali. Jde o ideální stav, máte totiž jistotu, že seniory nikdo nebude kontaktovat," popsala mluvčí policie "modus operandi".

Policie nadále vyzývá ke spolupráci veřejnost. Při vyšetřování by například podle detektivů pomohlo, kdyby jim svědci poskytli například i uvedené letáky či vizitky.

Policie také dala výzvu do médií, ať se jí přihlásí lidé, kteří s dvojicí přišli do styku. "Přihlásila se zatím asi desítka lidí, včetně bývalé pracovnice penzionu. Všechny poznatky se nyní vyhodnocují," uvedla Jana Rösslerová.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy