Úřady neumí odhalit falešné domy seniorů. Pomůže jen udání

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 9. 2014 15:07
Kauza ukradeného milionu v soukromém šestajovickém Domově Petruška upozornila na problém, který nikdo neřeší: důchodci žijí v ubytovnách bez registrace pro sociální služby.
Domov Petruška (Šestajovice) - neuvěřitelný případ podvodu na seniorce
Domov Petruška (Šestajovice) - neuvěřitelný případ podvodu na seniorce | Foto: Radek Nohl

Praha - Čeští úředníci netuší, kolik po republice existuje falešných domovů pro seniory, které se navenek tváří jako ubytovny.

Úřady totiž neumí ubytovny s klienty staršího data narození dohledávat. Ubytoven jako takových je mnoho a vyfiltrovat ty problémové je prakticky nemožné, potvrdila mluvčí ombudsmanky Anny Šabatové Iva Hrazdílková.

"Mají nejrůznější názvy a formálně se tváří jen jako ubytovací zařízení," popisuje Hrazdílková. Pomůže tak jediné - stížnost nebo udání.

Na problém ukázal nedávný případ soukromého Domova Petruška v Šestajovicích u Prahy, kde ředitelka podle policie ukradla spolu se svým expřítelem klientce naspořený milion korun. I Petruška funguje jako ubytovna bez potřebné krajské registrace pro sociální služby, přitom v ní bydlí senioři.

Jako ve vězení

Lednová přepadová prověrka ombudsmanky ukázala, že senioři žijí v nevyhovujících podmínkách. Kontroloři dokonce Domov Petruška přirovnali k vězení. I proto se chce Šabatové úřad na problémové téma zaměřit. "Neregistrovaným zařízením se ochránkyně i nadále bude věnovat," řekla mluvčí Hrazdílková.

Dalších šest tipů už prý ombudsmanka dostala, a Domov Petruška tak nebyl jediným místem, kam Šabatová vyslala své lidi.

Například její zástupce Stanislav Křeček navštívil Kunštát na Moravě a nebyl úplně spokojen. Podle něj tamní ubytovna má vytvořit takové podmínky, aby dosáhla na registraci na sociální službu. Pokud to neudělá, měla by prý skončit.

"Mým základním doporučením je neprodleně vytvořit podmínky pro úspěšné zaregistrování sociální služby, jinak činnost ukončit," napsal Křeček do závěrečné zprávy z kontrolní návštěvy v Kunštátu.

Další místa zkontrolovaných zařízení kancelář ombudsmanky zatím odmítá zveřejnit s tím, že svá zjištění teprve vyhodnocuje. "Teprve poté vznikne souhrnná zpráva, kde bude i seznam navštívených," uvedla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Ubytovny se závažnými nedostatky podle Hrazdílkové buď závěry ochránkyně s popisem vad odmítly, nebo vůbec nereagovaly.

Ombudsmanka však může na problém pouze poukázat, v pravomoci zákaz činnosti nemá. To může udělat jedině živnostenský úřad, který na ubytovny dohlíží. A ani ten nemůže podnikání na hraně zákona jen tak omezit nebo zakázat. Tvrdí, že sehnat nezvratné důkazy o porušení zákona je obtížné.

Příkladem je právě Domov Petruška v Šestajovicích. Živnostenský úřad už mu udělil letos na jaře pokutu, ale chyby prý nebyly tak velké, aby to stačilo na omezení činnosti.

Můžeme jen doporučit

Živnostenští úředníci přitom zároveň tvrdí, že v domově se podniká jinak, než jak majitelé oficiálně hlásí. A že by tedy měli mít registraci pro sociální služby. Povolení však může udělit jen Středočeský kraj. Ten ovšem říká, že pokud se na něj majitel s žádostí o registraci neobrátí, nic s tím neudělá. Může to jen doporučit.

"Uvědomujeme si, že péče o seniory může být zneužívána. Proto jsme doporučili, aby se toto zařízení registrovalo, čímž bychom mohli dohlížet na poskytované služby. V tuto chvíli můžeme pouze doporučit registraci zřízení, nařídit ji nemůžeme," řekl deníku Aktuálně.cz středočeský hejtman Miloš Petera.

 

Právě se děje

Další zprávy