Kraj poslal do domova pro seniory Petruška další kontrolu

ČTK ČTK
8. 9. 2014 17:11
Pracovníci odboru sociálních věcí prověřují, zda domov neposkytuje sociální služby.
Domov Petruška
Domov Petruška | Foto: Radek Nohl

Praha - Středočeský kraj nařídil další kontrolu v problematickém domově pro seniory Petruška v Šestajovicích u Prahy. Senioři tam údajně žijí ve velmi špatných podmínkách, policie navíc podezírá ředitelku domova a jejího bývalého přítele z podvodů.

Pracovníci odboru sociálních věcí prověřují, zda domov neposkytuje sociální služby. Pokud zjistí, že tomu tak je, bude s neregistrovaným zařízením zahájeno správní řízení a majitel bude pokutován, řekl hejtmanův náměstek pro sociální věci Zdeněk Syblík (ČSSD).

První kontrolu kraj provedl v zařízení před měsícem, kdy jeho zástupcům doporučil, aby si požádali o registraci. V současnosti je domov provozován jen na základě živnostenského oprávnění jako ubytovna. Podle Syblíka dosud nepřišla žádná odezva a hejtmanství se proto rozhodlo pro další kontrolu. Jeho kontroloři do domova vyrazili v pondělí.

"Pokud zjistíme, že jsou tam poskytovány sociální služby, tak budeme muset konstatovat, že jsou poskytovány neoprávněně, protože nemají platnou registraci. V tom případě bude potřeba zahájit správní řízení a majitele pokutovat," uvedl Syblík.

Kraj podle něj ale může správní řízení pouze iniciovat a další kroky budou na úřednících v Praze, protože majitel podniká jako fyzická osoba a má trvalé bydliště v hlavním městě. Pokud kontrola dospěje k závěru, že v zařízení žádné sociální služby poskytovány nejsou, pak se nebude dít nic.

Policie nedávno obvinila ředitelku domova a jejího bývalého přítele z milionového podvodu s penězi důchodkyně. Ředitelka údajně jednu ze seniorek odvedla do banky a nechala ji převést peníze na účet bývalého přítele. Policisté prověřují i podezřelé úmrtí v domově.

Kontrola Kanceláře veřejného ochránce práv zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity. V zařízení jsou prý také špatné hygienické podmínky a někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do České republiky vjela přes hraniční přechod u Břeclavi první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku.

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy