Dům, kde okradli seniorku, patří firmě z daňového ráje

Radek Nohl Radek Nohl
30. 8. 2014 7:02
Deník Aktuálně.cz se snažil detailněji podívat na Domov Petruška, jehož majitelku a jejího expřítele poslal soud do vazby kvůli podezření z podvodu. Senioři jsou tam jako ve vězení, tvrdí ombudsmanka.
Domov Petruška v Šestajovicích je spíše ubytovna pro seniory.
Domov Petruška v Šestajovicích je spíše ubytovna pro seniory. | Foto: Radek Nohl

Praha - Zvenku připomíná šestajovický Domov Petruška spíše nedobytnou pevnost než místo pro klidné dožití seniorů. Na oknech domu v obci na periferii Prahy jsou mříže, malý pozemek kolem domu je oplocen.

Na lavičkách za plotem je liduprázdno a na trávě se jen suší matrace a povalují se pytle s odpadky.

Až do čtvrtka vědělo jen několik málo zasvěcených, co se vlastně děje uvnitř stavení, které je oficiálně na papíře vedeno jako ubytovna, a nikoliv jako domov pro seniory. A které nedávno prohledávala policie kvůli krádeži: čtyřiaosmdesátileté ženě trpící lehkou demencí zmizel z účtu milion korun.

Zvlášť po čtvrteční zprávě policie tady cizí lidi nevidí rádi. "Dovnitř vás pustit nemohu," říká jeden z pracovníků personálu reportérovi deníku Aktuálně.cz, který se na nelegální domov pro seniory podíval detailněji.

Ředitelka domova ve vazbě

Domovu Petruška šéfovala až do počátku srpna devětatřicetiletá ředitelka Petra Brožová. Teď je ale spolu s bývalým přítelem - šestadvacetiletým Jiřím Kunčarou - ve vazbě. Právě oni měli zrušit seniorce účet, vybrat z něj milion korun a peníze si nechat.

V domově však nejde zdaleka jen o tento jediný případ údajného podvodu. Podle policie i ombudsmanky Anny Šabatové tam žijí senioři v nevyhovujících podmínkách - přirovnala to dokonce k vězení. A dům má navíc neprůhledného vlastníka - firmu, která patří jiné firmě se sídlem v Karibiku.

Vlastník domu? Z Karibiku

Jak deník Aktuálně.cz zjistil z katastru nemovitostí, dům patří od roku 1997 neznámé firmě Consolidated Group s jednatelem Monafem H. Saeedem. Jediným akcionářem firmy je pak společnost Kenar Holdings LLC se sídlem v daňovém ráji - v ostrovním ministátečku Dominika.

Informace o Consolidated Group není prakticky možné ve veřejných zdrojích dohledat. Hospodaření firmy již řadu let v obchodním rejstříku není uvedeno, nemá webové stránky, není dostupný ani telefonní kontakt a sídlí v jednom z rodinných domů v Šestajovicích.

Firma Consolidated Group kromě svého sídla a Domova Petruška vlastní v obci na okraji Prahy ještě byt a několik pozemků.

V provozu je domov zhruba tři roky. Podle svědectví místních obyvatel se v domě provozoval i penzion, v němž přespávali většinou zahraniční dělníci pracující buď v Praze, nebo jejím okolí. "Jedna noc stála nějakých 150 korun," vzpomíná senior, který bydlí ve stejné ulici.

Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili.
Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili. | Foto: Aktuálně.cz

"Co se za zdmi děje dnes, nevím. Já jejich klienty vídám tak jednou týdně, když jdou na procházku. Na první pohled nevypadají, že by je někdo trápil," dodal.

Jeho i ženu, která bydlí jen pár metrů od něj, případ okradené stařenky, která podle znalců trpí demencí, překvapil. "Nevím, že by s nimi byl dříve nějaký problém," uvedla.

Že obyvatelé Šestajovic neznají detaily fungování domova, může být i tím, že obviněná ředitelka Petra Brožová si personál vybírala povětšinou z příbuzných.

Podle zprávy kanceláře ombudsmanky se v Petrušce o lidi stará nekvalifikovaný personál, většinou se základním vzděláním. Ředitelka se však v minulosti bránila tím, že Domov Petruška je pouze ubytovna pro seniory, kteří platí nájemné. A že tedy nepotřebuje registraci pro zařízení poskytující sociální služby.

Brožová je navíc už z dřívějška pravomocně odsouzená podvodnice. Kolínský soud ji podle informací policie už před dvěma lety potrestal podmínkou za okrádání seniorů. Brožová společně se svou známou obcházela důchodce, ke kterým se většinou pod záminkou nedoplatku za elektřinu vloudily domů, a poté je okradly o jejich úspory.

Teď Brožové hrozí až osm let vězení. "Pražští kriminalisté ředitelku domova v současné chvíli podezřívají i z páchání další majetkové trestné činnosti a nevylučují, že trestní stíhání rozšíří o další skutky," řekla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Klienta drželi proti jeho vůli

Svědectví o fungování ubytovny pro seniory ve své zprávě podrobně popsali pracovníci ombudsmanky. Podle jejich zjištění domov nevedl podrobné záznamy o poskytovaných službách ani o zdravotním stavu ubytovaných seniorů.

K osobním dokladům důchodců, stejně jako k veškerým dalším důležitým listinám, měli přístup všichni zaměstnanci Petrušky.

Nevalná byla podle ombudsmanky i úroveň servisu. "Klienti byli vystaveni riziku podvýživy," stojí ve zprávě ombudsmanky. Celý objekt navíc fungoval prakticky jako vězení, protože dům byl uzamčen a jít ven mohli důchodci jen se svolením personálu.

Kontroloři ve zprávě popisují případ jednoho klienta, který ačkoli neměl s Petruškou sjednánu žádnou smlouvu, byl držen proti své vůli uvnitř domu.

Pražští policisté navíc již v letošním roce prověřovali dvě podezřelá úmrtí. V jednom případě nebylo prokázáno cizí zavinění, druhý se ještě prošetřuje. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy