Domov seniorů, kde zmizel milion, funguje dál. Úřady váhají

Petr Koděra Petr Koděra
4. 9. 2014 10:35
Deník Aktuálně.cz pátrá po detailech kauzy, v níž ředitelka falešného domova pro seniory měla podle policie okrást klientku o milion korun. Šestajovický Domov Petruška je stále jen ubytovnou.
Domov Petruška (Šestajovice) - neuvěřitelný případ podvodu na seniorce
Domov Petruška (Šestajovice) - neuvěřitelný případ podvodu na seniorce | Foto: Radek Nohl

Praha – Soukromý šestajovický Domov Petruška, jehož ředitelka a majitelka Petra Brožová měla podle policie spolu se svým expřítelem Jiřím Kunčarou okrást čtyřiaosmdesátiletou klientku o milion korun, stále nemá povolení k provozu sociálních služeb. Na papíře je dál vedený jako ubytovna a v praxi funguje jako falešný domov pro seniory.

Jak zjistil online deník Aktuálně.cz při pátrání po pozadí celého případu, téměř nic se nezměnilo ani po srpnové policejní razii, po níž skončili obvinění Brožová i Kunčara ve vazbě.

Senioři, z nichž někteří trpí duševními chorobami, tak dál zůstávají za zdmi zařízení, které po lednové přepadové prověrce přirovnali lidé z kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové k vězení s nedůstojnými podmínkami pro bydlení starších lidí. Personál, kanceláří ombudsmanky označený jako neodborný, dál seniory krmí nebo jim podává léky.

Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili.
Policie vyzývá příbuzné případných obětí dvojice obviněných z domova Petruška, aby se přihlásili. | Foto: Aktuálně.cz

O problémovém domově vědí i úředníci, kteří mají jeho činnost kontrolovat. Shodli se sice na podezření, že majitelé místo ubytovny zastřeně provozují domov pro seniory, jenže nikdo zatím nedokázal problém vyřešit.

Ani živnostenský úřad, který má provoz ubytoven kontrolovat, ani Středočeský krajský úřad, který hlídá sociální služby. Každý z úřadů tvrdí, že v jeho pravomoci rázný zásah není.

Pokuta. Za co? Tajné

Že v Domově Petruška není vše v pořádku, zjistila nejen ombudsmanka, ale krátce po ní i živnostenský úřad. V dubnu dokonce majitelku Domova Petruška pokutoval. Za co přesně a v jaké výši, však úřad odmítá říci a odvolává se na povinnost mlčenlivosti. Pozastavit nebo zakázat podnikání však úředníci údajně nemohli. Neměli prý dost přesvědčivých důkazů.

"K zákazu podnikatelské činnosti nebo k jejímu omezení nebyly důvody," tvrdí Jitka Šmerdová, vedoucí odboru živnostenského úřadu radnice v Brandýse nad Labem, kam Šestajovice spadají.

Mezitím začala případ vyšetřovat policie a v červnu zatkla Kunčaru, na jehož účtu měl skončit milion korun ukradený klientce domova. Začátkem srpna si pak detektivové přišli i pro šéfku zařízení Petru Brožovou.

Ještě předtím, v červenci, přitom přišli do Petrušky znovu pracovníci z živnostenského úřadu. A tentokrát už otevřeně upozornili na to, že ubytovna nemusí být ubytovnou.

"Dávali jsme podnět na Středočeský krajský úřad s podezřením, že zařízení provozuje služby, k nimž je potřeba registrace," uvedla šéfka brandýského živnostenského úřadu Jitka Šmerdová.

Kraj už o potížích v Šestajovicích věděl od policie a do domova také v polovině srpna poslal kontrolory. Ti se ale radikálnímu řezu vyhnuli s odůvodněním, že to nespadá do jejich kompetence. Prostě proto, že nejde o sociální zařízení.

Navíc novému provozovateli Petrušky jménem Ondřej Brož (příbuzenský vztah s obviněnou Petrou Brožovou zatím nikdo nepotvrdil) poradili, co má udělat: registraci si vyřídit. Úředníci mu také předali potřebné dokumenty.

"Uvědomujeme si, že péče o seniory může být zneužívána. Proto jsme doporučili, aby se toto zařízení registrovalo, čímž bychom mohli dohlížet na poskytované služby. V tuto chvíli můžeme pouze doporučit registraci zřízení, nařídit ji nemůžeme," řekl středočeský hejtman Miloš Petera.

Nový šéf

Jenže Ondřej Brož, kterého se redakci Aktuálně.cz nedaří opakovaně zastihnout, zatím nepodnikl žádné kroky k registraci. A šéfuje tak oficiálně stále jen ubytovně.

"Pan Brož do dnešního dne žádost nepodal," uvedla Petra Hrubá, mluvčí pražského magistrátu, na jehož sociálním odboru by měl Brož o registraci žádat – rozhoduje totiž trvalé bydliště a Brož je hlášený v Praze.

Že Ondřej Brož vede Domov Petruška od poloviny srpna, zjistil živnostenský úřad teprve minulý týden. I proto už si Brože pozvali ke kontrole.

Vedoucí úřadu Jitka Šmerdová pro Aktuálně.cz potvrdila, že s novým provozovatelem je domluvena na kontrole ještě v první polovině září. "Budeme chtít vidět veškeré potřebné dokumenty včetně účetnictví nebo zaměstnaneckých smluv," řekla Šmerdová.

Podvodnice mohla začít podnikat

Problémový šestajovický dům její kolegové řeší od roku 2012, kdy v něm Petra Brožová začala podnikat. Živnost si zřídila bez problémů i přesto, že o ni žádala jako čerstvě odsouzená podvodnice.

Brožovou i její sestru totiž kolínský soud před dvěma lety potrestal za to, že jako falešné zaměstnankyně energetické společnosti okrádaly seniory o celoživotní úspory. Brožová se tak i s podmínkou do roku 2017 za podvádění starších lidí v klidu dostala do blízkosti seniorů znovu. A opět chtěla jejich peníze.

Že stát dovolil podnikání podvodnici, však podle úřednice Jitky Šmerdové neodporovalo zákonu. Okrádání seniorů totiž Brožová nespáchala jako podnikatelka.

"Vždy se zkoumá, zda trestný čin byl spáchán v souvislosti s podnikáním anebo s předmětem podnikání, o který dané osoby žádají nebo ho ohlašují," uvedla Šmerdová.

Vyšetřování pokračuje

Pražská policie mezitím pokračuje ve vyšetřování nejen údajné krádeže milionu korun, ale i dalších možných trestných činů. Zajímají ji také záhadná úmrtí několika klientů.

Kriminalisté průběžně vyslýchají svědky a podle informací deníku Aktuálně.cz je vysoce pravděpodobné, že se rozšíří počet skutků i právní kvalifikace, za které budou bývalá šéfka Petra Brožová a Jiří Kunčar stíhaní. Není přitom vyloučeno ani to, že vzroste počet obviněných.
Oficiálně však zatím policie odmítá svůj další postup komentovat.

"Vyšetřovatelé vyhodnocují dosud získané informace a další průběh šetření nelze předjímat," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.   

Kriminalisté dál vyzývají případné svědky z řad příbuzných nebo známých seniorů, kteří v Petrušce bydleli, anebo ty, kteří v ní pracovali, aby se jí přihlásili na linku 158.

 

Právě se děje

Další zprávy