Kraj zaplatil přes milion za průšvih firmy z kauzy Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 6. 2014 14:27
Firma, která figuruje v případu zmanipulovaných středočeských zakázek, zpronevěřila přes jeden a půl milionu. Peníze musel uhradit krajský úřad a teď je po společnosti vymáhá.
Foto: Ludvík Hradilek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Korupční kauza exposlance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha přinesla zajímavý vedlejší příběh. 

Středočeský kraj totiž musel podle rozhodnutí soudu zaplatit přes jeden a půl milionu korun za problém firmy Erinyes (nyní Aveza), která je s Rathovou čtyřletou érou těsně spjata: pro kraj organizovala veřejné zakázky a v Rathově případu je za machinace s veřejnými zakázkami sama obviněna.

Krajský úřad za firmu nuceně uhasil zpronevěru a teď po ní musí peníze žádat zpět.

"Částku jsme uhradili a vymáháme ji po firmě Aveza," řekl náměstek středočeského hejtmana Miloš Petera (ČSSD). Kraj prý s Avezou koncem loňského roku podepsal dohodu o měsíčních splátkách ve výši 84 tisíc korun.

Krajští úředníci i politici se přitom spokojili jen se sepsaným splátkovým kalendářem a neobrátil se na policii. "Že jsme se domluvili na splátkách, bereme tak, že peníze dostaneme zpět. Proto jsme trestní oznámení nepodávali," vysvětluje Petera.

Příběh začal před třemi lety. Erinyes coby administrátor stomilionové zakázky na opravu silnice Čechtice – Loket na Benešovsku nevrátila účastníkovi soutěže Ekostavby Louny 1,5 milionu takzvaného zádržného - tedy finanční pojistku proti bezdůvodnému odstoupení z tendru.

Soutěž - losovačka přitom byla po Rathově předloňském květnovém zatčení vyhodnocena jako jedna z podezřelých a raději zrušena. Když ale nikdo peníze firmě Ekostavby Louny neposlal zpět, společnost se obrátila na soud a loni na podzim vyhrála. Škodu však má místo firmy Erinyes zaplatit krajský úřad jako zadavatel zakázky.

Šéfka firmy mlčí

Proč Aveza peníze před třemi lety nevrátila firmě Ekostavby Louny a měla by je teď splácet kraji, není jasné. Majitelka firmy Věra Bohuslavová nebere deníku Insider telefony a nereaguje na zanechané vzkazy.

A sdílná nebyla ani před soudem, kam si ji loni v září předvolal Rathův soudce Robert Pacovský. Bohuslavová tehdy odmítla vypovídat. "Mohla bych sobě způsobit trestní stíhání," vysvětlila.

O Bohuslavovou se policie při rozkrývání rozsáhlé korupce zajímala také, nakonec proti ní ale nenašla dost důkazů.

Na lavici obžalovaných tak spolu s Davidem Rathem skončila její bývalá šéfka Lucia Novanská - jednatelka společnosti ML Compet, která firmu Erinyes vlastnila v době zadání problémové stavební zakázky na opravu silnice na Benešovsku.

Teprve předloni pak ML Compet převedla Erinyes na Věru Bohuslavovou a přejmenovala ji na Avezu. I po změně majitele a názvu pak ale ještě téměř rok sídlily obě firmy na společné adrese.

Majetkově i personálně propojené společnosti Erinyes a ML Compet pořádaly pro kraj za Rathovy éry desítky výběrových řízení, včetně nechvalně proslulé rekonstrukce buštěhradského zámku, kvůli níž nyní stojí před soudem nejen Rath, ale i dalších deset lidí včetně Rathových blízkých spolupracovníků a manažerů stavebních a zdravotnických firem.

A ještě závěrem: soutěž na zrušenou stomilionovou opravu silnice na Benešovsku kraj loni v červenci vyhlásil znovu. Cena rekonstrukce sedmikilometrového úseku nakonec proti původnímu odhadu klesla téměř na polovinu – vyhrála ji firma Colas CZ s nabídkou 53 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy