Nová obvinění v kauze Rath: Sanitky i stavby nemocnic

Domácí Domácí
9. 10. 2013 12:20
Exhejtman David Rath měl za sanitky inkasovat 1,2 milionu korun.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová obvinění, která v minulých dnech padla v kauze Rath, se podle všeho týkají nákupu sanitek pro středočeskou záchranku a stavebních tendrů k pavilonům v kladenské, mladoboleslavské a kolínské nemocnici.

Kvůli čtveřici zakázek není nově obviněn jen samotný David Rath a jeho spolupracovníci Petr Kott a Kateřina Pancová, týkají se ale i obvinění největší české stavební firmy Metrostav.

Informoval o tom server lidovky.cz.

"Podle mých informací by se mělo v novém obvinění v jednom případě jednat o zakázku na dodávku vozů pro záchrannou službu Středočeského kraje," potvrdil serveru Rathův obhájce Roman Jelínek.

Ze záznamů vyplývá, že za sanitky měl Rath inkasovat 1,2 milionu. V odposlechu z 16. února 2012 totiž Petr Kott tuto sumu odpočítává ze 3 milionů a o penězích mluví jako o podílu ze zakázky na nákup sanitek, který je určen Davidu Rathovi. Ten si podle záznamů poté pro peníze přijel.

Tajná dohoda s Metrostavem

Nejnovější obvinění stojí také na odposleších, které detektivové pořídili v květnu 2012. Ty zachytily rozhovory o zakázkách na pavilony ve středočeských nemocnicích.

Podle policejních záznamů 14. března Rath navštívil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a diskutoval s ní o tom, komu dají zakázku na pavilon B v nemocnici v Mladé Boleslavi.

Nakonec se shodli na Metrostavu, který je v celé kauze nově také obviněn. Shodli se na tom, že Konstruktiva Branko dostane zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad a pavilon C2 v Oblastní nemocnici Kladno.

Výběrové řízení kladenské i mladoboleslavské zakázky kromě toho administrovala již dříve obviněná společnost ML Compet a podle policie existovala tajná dohoda Konstruktivy s Metrostavem.

Ten mimo jiné v celé kauze figuruje také v zakázce na plánovanou modernizaci pavilonu O v Kolíně, která se ale po Rathově zatčení zrušila.

Šéf záchranky: vracel mi půjčku

Státní zástupce Petr Jirát, který dozoruje první větev Rathovy kauzy, potvrdil, že tuto část již případu předával na Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Tenkrát to bylo příliš syrové. Tyhle věci se chytly prakticky na konci odposlechů, které končily zadržením doktora Ratha," řekl serveru.

Jak server upozornil, minulý týden vypovídal u soudu šéf středočeské záchranky Martin Houdek, který jako svědek vysvětloval, proč od Petra Kotta dostal na začátku roku 2012 statisíce korun.

"Vracel mi dluh. Neměl jediný další důvod mi dávat peníze," vysvětlil Houdek. Vzhledem k tomu, že se znají tak dlouho, ale prý žádný doklad nesepsali.

Houdek zatím neví, jestli je na seznamu devíti nově obviněných osob. "Žádné obvinění mi nikdo nedoručil," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy