Kladno chce změnit huť Koněv na obytnou zónu

ČTK ČTK
3. 3. 2011 16:23
Pod povrchem se ukrývají zátěže, jejich odstranění se protáhne nejméně do roku 2020
V obytnou zónu by se měla proměnit bývalá huť Koněv.
V obytnou zónu by se měla proměnit bývalá huť Koněv. | Foto: Ondřej Besperát

Kladno - Kladno chce z části areálu bývalých hutí Poldi vytvořit obytnou zónu.

Nejdříve ovšem musí provést sanaci znečištěného území, která potrvá minimálně do roku 2020. Její cena se může vyšplhat až na 1,5 miliardy Kč.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) při čtvrteční návštěvě území řekl, že největším problémem bude odstranění zátěží pod povrchem. Město podle něj musí také dokončit územní plán, bez kterého se bývalá průmyslová zóna nemůže rozvíjet.

Město chce obytnou zónu vybudovat v areálu bývalé huti Koněv. V minulosti nechalo vypracovat studii na menším území, která zjistila, že ekologické zátěže mohou z dlouhodobého hlediska ohrožovat zdraví lidí.

S revitalizací bude muset pomoc stát

Nyní Kladno vyhlásilo tendr, z kterého vzejde zpracovatel analýzy celého území. Primátor Dan Jiránek (ODS) řekl, že výsledky studie budou známé nejdříve v příštím roce. Teprve poté se začne s revitalizací, s kterou podle něj městu bude muset pomoci stát.

Město podle Chalupy zatím může peníze k monitoringu území a odstranění zátěží čerpat ze státního fondu a operačního programu Životní prostředí. "S ohledem pro čerpání finančních prostředků je nejzazší termín rok 2015. Optimisté říkají, že na konci roku 2013 nebo 2014 by mohlo dojít k odstranění samotné ekologické zátěže," uvedl Chalupa.

Nejasné majetkoprávní vztahy

Podle Jiránka bude město o peníze žádat kvůli nedostatku času především v dalším dotačním období, které skončí v roce 2020.

Chalupa zároveň podotkl, že město ještě musí vyřešit majetkoprávní vztahy. "Většinou vypořádání a sjednocení pozemků několika desítek majitelů je problém, který vypadá jednoduše, ale bývá velmi složitý," podotkl Chalupa.

Jiránek v této souvislosti poznamenal, že privatizace bývalé Poldi byla špatně udělaná, jelikož jsou některé její části značně vlastnicky roztříštěné. Přiznal, že se některé majetkové problémy týkají i částí, kde by měla být obytná zóna.

Nejdál se město zatím dostalo s částí Dříň, kde ČVUT zřejmě na konci letošního roku začne se stavbou Univerzitního centra energeticky efektivních budov. Prorektor univerzity Miloslav Pavlík řekl, že budova bude stát kolem 600 milionů Kč.

"Bude to velká zkušební hala, kde budeme zkoušet konstrukční systémy, materiály, obalové konstrukce nebo systémy vytápění pro objekty, které budou výrazně redukovat energetickou náročnost těchto objektů," dodal Pavlík.

 

Právě se děje

Další zprávy