Praha - Symbolickou pietou u památníku Jana Palacha na Václavském náměstí v Praze, v místě, kde se před 46 lety upálil, začaly v hlavním městě vzpomínkové akce.
Dopoledne se zde sešli zástupci občanských iniciativ, odpoledne tu položil kytici ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Uctili památku studenta, který chtěl 16. ledna 1969 svým činem vyburcovat společnost, aby se nesmířila s vývojem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Památce Palacha se u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech poklonil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Muzeum v roce 2018
Národní muzeum (NM) chce zřídit Palachovo muzeum v jeho rodném domě ve Všetatech na Mělnicku. Vzniknout má do roku 2018. NM dům pořizuje za 1,7 milionu korun a do katastru by měl být zapsán na jaře.
Podle Hermana je důležité si Palachův čin nejenom připomínat, ale studovat i jeho odkaz. Lidé by si podle něj měli uvědomovat hodnotu svobody a nesmí dovolit, aby jim ji někdo ukradl. Palach je toho velkým svědectvím, poznamenal.
"Chceme, aby i mladí lidé a všichni ti, kteří nezažili dobu totality, pro kterou Palach zemřel, aby vyburcoval z letargie a mrtvolné hladiny, aby se dokázali inspirovat," řekl Herman.
Památník by měl proto mít uměleckou a historickou hodnotu a vést návštěvníka k zamyšlení nad absolutní obětí. Zástupci NM nechtějí, aby z domu vznikla jen "nostalgická světnička".
Schwarzenberg: stydím se, co jsme se svobodou udělali
Dům nikdo dlouhodobě neobýval a je prý ve špatném stavu. Jeho součástí je nevelký pozemek. Nedochovaly se žádné předměty a ani zařízení z doby, kdy v něm Palach žil. Budova bude proto muset projít zásadní přeměnou. Na řešení projektu bude vypsána na jaře architektonicko-výtvarná soutěž, vyhlášení výsledků NM předpokládá během léta.
Palachovu památku dopoledne u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech v Praze uctil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s prvním místopředsedou Miroslavem Kalouskem a místopředsedou poslaneckého klubu strany Františkem Laudátem.
Palachův čin byl podle Schwarzenberga nesmírnou obětí, kterou chtěl zachránit čest našeho národa. "Když se podívám, co jsme s tou svobodou udělali, tak se stydím," řekl.
Vzpomínková hladovka
Několik studentů v pátek drží hladovku. Chtějí navázat na své vrstevníky, kteří ve dnech před Palachovým pohřbem drželi před Národním muzeem také hladovku.
Zapojují se zároveň do řetězové hladovky, již pořádá platforma Bez komunistů.cz. Dosud připomněla téměř tisícovku obětí komunismu.
Vzpomínkového aktu při příležitosti výročí upálení Jana Palacha v chrámu sv. Mikuláše zúčastnil Herman, zástupci vedení a studenti Univerzity Karlovy, představitelé Církve československé husitské a další.
Vyčitka za smíření s nesvobodou
"Palachův čin byl výčitkou za smíření se s nesvobodou," uvedl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. Připomněl i protikomunistické protesty, které se konaly na konci 80. let vždy v polovině ledna, pak získaly název Palachův týden.
Mezi několik desítkami přítomných byli i poslanci Evropského parlamentu Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda (oba KDU-ČSL) nebo profesor Jakub Trojan, který se osobně s Palachem znal, a další pamětníci události před šestačtyřiceti lety.