Fotky: Kněz Toufar zemřel po mučení StB. Před 65 lety

Fotky: Kněz Toufar zemřel po mučení StB. Před 65 lety
Opuštěný dům v pražské Legerově ulici s provizorními pomníky na fasádě. Je na nich kněz Josef Toufar a Jan Palach. Oba zde zemřeli.
V budově sídlilo Borůvkovo sanatorium, které mimo jiné za minulého režimu sloužilo prominentním pacientům.
Fakt, že budova, ve které zemřeli Jan Palach a farář Toufar, chátrá bez povšimnutí, se nelíbil designérovi Otakaru Duškovi. Když se mu nepodařilo prosadit pomník oficiální cestou, umístil ho zde vlastními silami, tedy ilegálně.
Budova, která stojí hned vedle magistrály, přešla od roku 1984 pod správu jednoho z ústavů Akademie věd. Po roce 2007, kdy neudržovaný dům přestal vědcům vyhovovat, se majetek státu převedl do správy pražských hasičů.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
26. 2. 2015 10:45
Toufar, obviněný ze zinscenování čihošťského zázraku, zemřel v Borůvkově sanatoriu 25. února 1950 na následky mučení ze strany StB.

Praha - Po krutém mučení ve vazbě zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze kněz Josef Toufar.

Venkovský farář z obce Číhošť na Havlíčkobrodsku se do hledáčku StB dostal poté, co se v prosinci 1949 při mši v jeho kostele údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři.

Dodnes neobjasněný úkaz se prý později opakoval. Toufara zatkli a trýznili, dokud 23. února 1950 nepodepsal protokol, v němž se k činu přiznal.

Farář Toufar zemřel v Praze v Borůvkově sanatoriu, dnes opuštěném domě v Legerově ulici. Tento dům Toufara spojuje s další důležitou postavou, která zde zemřela - Janem Palachem, který obětoval svůj život na protest proti pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa v roce 1968. Palach zde zemřel 19. ledna 1969, tedy tři dny poté, co sebe upálil na Václavském náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy