Fotky: Kněz Toufar zemřel po mučení StB. Před 65 lety

Fotky: Kněz Toufar zemřel po mučení StB. Před 65 lety
Opuštěný dům v pražské Legerově ulici s provizorními pomníky na fasádě. Je na nich kněz Josef Toufar a Jan Palach. Oba zde zemřeli.
V budově sídlilo Borůvkovo sanatorium, které mimo jiné za minulého režimu sloužilo prominentním pacientům.
Fakt, že budova, ve které zemřeli Jan Palach a farář Toufar, chátrá bez povšimnutí, se nelíbil designérovi Otakaru Duškovi. Když se mu nepodařilo prosadit pomník oficiální cestou, umístil ho zde vlastními silami, tedy ilegálně.
Budova, která stojí hned vedle magistrály, přešla od roku 1984 pod správu jednoho z ústavů Akademie věd. Po roce 2007, kdy neudržovaný dům přestal vědcům vyhovovat, se majetek státu převedl do správy pražských hasičů.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
26. 2. 2015 10:45
Toufar, obviněný ze zinscenování čihošťského zázraku, zemřel v Borůvkově sanatoriu 25. února 1950 na následky mučení ze strany StB.

Praha - Po krutém mučení ve vazbě zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze kněz Josef Toufar.

Venkovský farář z obce Číhošť na Havlíčkobrodsku se do hledáčku StB dostal poté, co se v prosinci 1949 při mši v jeho kostele údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři.

Dodnes neobjasněný úkaz se prý později opakoval. Toufara zatkli a trýznili, dokud 23. února 1950 nepodepsal protokol, v němž se k činu přiznal.

Farář Toufar zemřel v Praze v Borůvkově sanatoriu, dnes opuštěném domě v Legerově ulici. Tento dům Toufara spojuje s další důležitou postavou, která zde zemřela - Janem Palachem, který obětoval svůj život na protest proti pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa v roce 1968. Palach zde zemřel 19. ledna 1969, tedy tři dny poté, co sebe upálil na Václavském náměstí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy