Usedlost Šatovku v Praze obsadili squatteři. Budovu nechtějí opustit, nabízenou dohodu odmítli

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2018 18:37
Squatteři uvedli, že v usedlosti chtějí vytvořit prostor pro setkávání lidí. Objekt patří městské části Praha 6.
Squateři obsadili Šatovku. Ti, kteří slezli, policie obvinila | Video: Aktu.cz

Praha - Dvě až tři desítky squatterů obsadily v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v Praze. Část z nich po vyjednávání s policií a vedením Prahy 6 odešla, ale někteří i v sobotu dále zůstávali na střeše budovy. Policisté se rozhodli proti nim nezasahovat, protože by mohli být squatteři či policisté při zásahu na střeše zraněni. Radnice nabídla squatterům dohodu, kterou ale nepřijali.

S lidmi, kteří do Šatovky vnikli, vyjednávali policisté, a to i za pomoci hasičů s výškovou plošinou. Na místě jednal také starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl squatterům, že situaci kolem domu projedná za dva týdny zastupitelstvo, pokud budovu opustí. Část z nich poté z Šatovky odešla, ale zbylí dohodu podle starosty nepřijali. Dnes Kolář řekl, že squatteři, kteří v objektu zůstali, již o jednání zájem nemají a věc je v rukou policie.

V sobotu odpoledne pak policisté oznámili, že proti squatterům na střeše usedlosti nebudou z bezpečnostních a taktických důvodů zasahovat. "Počkáme, až slezou," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Okolí budovy však budou policisté dále hlídat, aby do domu již nevnikali další lidé.

Radnice poskytla policii podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka statické posudky, podle kterých není v současnosti pobyt v Šatovce bezpečný. Posudky budou moci vyjednavači policie použít v dalších diskuzích se squattery.

Špatným stavem Šatovky argumentovala Praha 6 již před dvěma lety, kdy usedlost také obsadili squatteři. Z bezpečnostních důvodů pak squatteři areál pokojně opustili, ale v pátek po znovuobsazení Šatovky označili v prohlášení na webu A2larm.cz posudky za lži. Mluvčí Prahy 6 Šrámek v reakci na prohlášení řekl ČTK, že statické posudky nebyly vytvořeny kvůli squatterům, vznikly jako součást příprav rekonstrukce Šatovky.

Squatteři ve svém prohlášení uvedli, že by chtěli usedlost sami využívat. "V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk," oznámili. Městská část má však s areálem z 18. století vlastní plány. Starosta Prahy 6 uvedl, že v Šatovce má vzniknout středisko pro seniory. "Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum," řekl Kolář.

Ladronka i Milada

Příznivci squattingu obsadili pražské budovy i v minulosti. Přebývali například na Ladronce nebo vile Miladě. Budova Zlatá loď v historické části Prahy 1 byla v roce 1990 označována za první pražský squat. Obývali jej převážně studenti, umělci a několik rodin s dětmi. Objekt v květnu 1994 vyklidila policie.

Usedlost Ladronku na Praze 6 squatteři zabrali v roce 1993 a založili nadaci Ladronka, která se zde snažila vybudovat takzvané autonomní sociálně-kulturní centrum. Po několika pokusech policie o vyklizení objektu v roce 1996 uznal magistrát obyvatele squatu za rovnocenné partnery pro jednání. V listopadu 2000 však policie squattery vystěhovala. O pět let později vznikl v Ladronce veřejný sportovně-rekreační areál.

Do prvorepublikové opuštěné vily Milada v Praze 8 se squatteři nastěhovali v roce 1998 a pořádali tam koncerty. Koncem června 2009 nechal správce objektu vilu vyklidit, squatterům poté zprostředkoval nové ubytování tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb v soukromém domě v Truhlářské ulici. 

Vedle těchto budov vnikli v minulosti squatteři například také do statku Cibulka v Košířích, do bývalé dělnické kolonie Buďánka na Praze 5 či do objektu bývalých lázní v Apolinářské ulice a ulici Na Slupi v Praze 2.

 

Právě se děje

Další zprávy