Praha - Klienti společnosti H-System nepřijdou o byty v Horoměřicích u Prahy, které si po krachu firmy dostavěli z vlastních prostředků.
Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který definitivně zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta.
Monsport chtěl nemovitosti zpeněžit a částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty firmy - tedy i ty, kteří si nemovitosti nedostavěli.
Rozsudek soudu je pravomocný. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
Vrchní soud potvrdil verdikt pražského městského soudu z počátku letošního roku, jehož rozhodnutí označil za správné. "Odvolání není důvodné. Soud prvního stupně postupoval věcně správně, pokud žalobu pro rozpor s dobrými mravy zamítl," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Kemenyová.
Bytové domy byly podle soudkyně dostavěny za prostředky členů bytového družstva, kteří investovali ze svého kolem 80 milionů korun za souhlasu dřívějšího správce konkurzní podstaty. "Přitom až do roku 2008 mohli být v dobré víře, že byty budou prodány za finanční nabídku odsouhlasenou věřitelským výborem," doplnila Kemenyová.
Lidé si ulevili
Na rozhodnutí soudu čekaly v soudní síni i na chodbě soudu desítky lidí, kteří na verdikt reagovali potleskem. Několik lidí se také přímo v soudní síni rozplakalo. "Konečně se začíná ukazovat spravedlnost a doufám, že se dohodneme se správcem konkurzní podstaty tak, abychom si mohli byty koupit a konečně mít pokoj," řekla novinářům jedna z obyvatelek sporných bytů Hana Kindlová.
Velkou radost a úlevu cítili i další lidé. "Já jsem měla vnitřní přesvědčení, že to snad ani jinak dopadnout nemůže a že nějaká spravedlnost musí být, jinak už bych tady asi nechtěla žít," dodala jedna z jejích sousedek.
Případ se týká celkem 56 rodin. Městský soud v kauze rozhodl již předloni, když bytovému družstvu nařídil vyklizení bytů a jejich předání Monsportovi. Vrchní soud v Praze ale později rozsudek zrušil a nařídil věc znovu projednat. Letos pak městský soud znovu rozhodl tak, že jim byty zůstanou.
Monsportův předchůdce Karel Kudláček při jednom z předchozích soudních jednání uvedl, že dal klientům firmy v roce 1999 souhlas k tomu, aby si byty dostavěli z vlastních prostředků. Důvodem podle něj bylo to, že nemovitosti byly ve špatném stavu a hrozilo jejich zřícení.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení. Nedávno soud rozhodl o jeho podmíněném propuštění. Tento verdikt však není pravomocný, a tak zatím za mřížemi zůstává.