Praha - Majitelé zahrádek na Libeňském ostrově zažili velkou vodu už několikrát. Nedaleko odsud se stýká Vltava s Rokytkou.
Z klidné říčky se po vydatných deštích stala dravá řeka, která se rozplavila na Dolní Libeň nebo Dolní Počernice.
Kolonie na Libeňském ostrově vznikla těsně po válce v roce 1946 a již dva roky nato sem vtrhla velká voda.
"Byl jsem tehdy ještě kluk, ale pamatuji si, že voda tenkrát sahala sotva po kolena. V padesátém šestém to už ale bylo horší, zhruba jako dnes," popisuje minulé záplavy pan Miroslav Mozr.
Právě jeho rodina spolu s několika dalšími zahrádkářskou kolonii na Libeňském ostrově před více než šedesáti lety zakládala. Dnes jsou libeňské zahrádky s malými chatkami oblíbené, je jich tu možné najít přes 150.
"Až na pár chatek to tu bylo všechno pod vodou. Povodně přišly poměrně rychle během nedělního večera a noci. Některé domky voda dokonce strhla a rozmetala všude okolo," řekl Mozr.
Nejhorší záplavy tu ale zažili v roce 2002. "Před jedenácti lety voda sahala ještě o několik metrů výš. V následujících letech tu do výšky povodní z léta 2002 proto postavili protipovodňovou stěnu, bohužel ale až za zahrádkami," vysvětluje Mozr.
Majitelé zahrádek by rádi co nejrychleji začali s úklidem, případně zachránili věci, které voda nepoškodila. Tři dny čekali, než voda opadne, a ve čtvrtek chtěli začít s úklidem.
Cestu ke kolonii ale od čtvrtečního rána hlídá policie a do oblasti pouští pouze po zdlouhavé kontrole dokladů.
"Podobná opatření máme i v jiných zaplavených oblastech. Chceme tím předejít především rabování, se kterým jsme se již během posledních dní několikrát setkali," vysvětluje důvod hlídek tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Mluvčí si zatím netroufá odhadnout, jak dlouho by podobné kontroly mohly trvat.
"Samozřejmě záleží na počasí. Podle předpovědi je velmi pravděpodobné, že v následujících dnech bude opět pršet. Do postižených oblastí v tuto chvíli pouštíme pouze oprávněné osoby," dodal Daněk.
Majitelům zahrádek se ale postup policie příliš nelíbí.
"Jsem ráda, že to tu hlídají. Jenom mi nejde na rozum, proč tu policie začala hlídkovat až dnes. Včera ještě nikoho nekontrolovali a k zahrádkám se dostal prakticky kdokoliv," rozhořčuje se majitelka jedné ze zahrádek.
Škody si zatím ale nikdo odhadnout netroufne. "Každý tam měl něco jiného a každá chatka je jinak poškozená. Zatímco ty zděné to přežily bez větší újmy, dřevěné voda položila," ukončuje rozhovor Mozr.
V jiných částech Libně je situace veselejší. Rozvodněná Rokytka tu zaplavila území, kde nežije velký počet stálých obyvatel. Pod vodou se ocitla především ulice Voctářova a Kuželužská.
Zaplavená byla například budova ministerstva vnitra, rozestavěné kancelářské budovy a okolí prodejny Kaufland.
Od středy v této oblasti probíhal úklid a v pátek byly ulice opět otevřeny.