Praha 6 podruhé zakryla sochu Koněva. Poprvé plachtu strhl prokremelský aktivista

ČTK mp ČTK, mp
Aktualizováno 30. 8. 2019 22:05
Radnice Prahy 6 zakryla v pátek dopoledne kontroverzní pomník sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který někdo v noci na 22. srpna polil barvou a popsal. Podle radnice kvůli ochraně pomníku. Socha však zůstala zakrytá jen asi hodinu a půl, pak plachtu strhl aktivista Jiří Černohorský. Vpodvečer ji radnice kolem sochy natáhla znovu. Ruské velvyslanectví označilo zakrytí sochy za zneuctění památky vojáků Rudé armády.
Demonstrující strhl plachu ze zakryté sochy sovětského maršála Koněva. | Video: DVTV

Černohorský se zakrytím Koněvova pomníku nesouhlasí, České televizi řekl, že je připraven se vrátit, pokud by na něj někdo znovu plachtu umístil.

"Kdyby nebylo tohoto chlapa, kdyby nebylo Rudé armády, všech těch padlých vojáků, tak tady nikdo z vás není! Nikdo z vás tady nestojí, nikdo tady nic netočí, nikdo nic nepíše! Kdyby nebylo těchto lidí, kteří položili svoje životy za naši záchranu, naše životy!" prohlásil rozezleně.

Při druhém pokusu radnice o zakrytí sochy vykřikoval: "Že se nestydíte!", ale o strhnutí plachty se už znovu nepokusil. Na místo kromě příznivců sovětského maršála dorazil také hlouček lidí s vlajkou NATO.

Praha 6 nyní incident řeší s policií. "Zabýváme se tím. Muž byl předveden na služebnu k podání vysvětlení. Věc řešíme zatím bez konkrétních závěrů," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Černohorský se v minulosti pohyboval v blízkosti prezidenta Miloše Zemana. Byl například pozván na Pražský hrad na oslavy 28. října a dostal se i do štábu hlavy státu v TOP Hotelu Praha, kde prezident slavil své vítězství ve volbách. Deník Aktuálně.cz loni popsal jeho emotivní vystupování na demonstraci při návštěvě tehdejší německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. 

Na pořádek kolem sochy budou dohlížet strážníci. "Byli jsme požádáni ze strany úřadu o přítomnost hlídky strážníků, která by měla dohlížet na veřejný pořádek s ohledem na nové zajištění sochy," uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Radnice tvrdí, že chce sochu ochránit

Zakrytí sochy zdůvodňuje radnice tím, že se ji tak snaží ochránit. "Stavíme lešení, abychom sochu ochránili před dalšími vandalskými útoky. Je to v tuto chvíli nejúčinnější řešení. Nejsme apriorně proti tomu tady sochu mít, ale nejsme schopni ji efektivně ochránit," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Na Facebooku Praha 6 uvedla, že lešení nemá sloužit pouze k ukotvení ochranné plachty, ale má také usnadnit přístup k ní odborníkům. Vedení městské části totiž i nadále zvažuje, že by sochu nechala natřít antigrafittovým nátěrem. Specialisté by podle radnice měli k soše dorazit ještě v pátek a odborně ji prohlédnout. 

Sochu chce radnice podle mluvčího zakrýt do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé Prahy 6. "Není to ale tzv. deadline, do kterého bude jasno. Ozvali se nám již dva zájemci, kteří by ji chtěli do svých muzeí. Uvidíme, jak se diskuse vyvine," řekl Šrámek. 

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací. "Chodily mu nenávistné e-maily a zprávy na facebook vyhrožující fyzickou likvidací," napsal mluvčí.

Ruské velvyslanectví zakrytí odsoudilo

Aktuálně.cz už dopoledne oslovilo ruské velvyslanectví v Praze se žádostí o reakci na zakrytí sochy, ambasáda zareagovala až večer. Zakrytí sochy označila za "opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v boji proti nacistům za svobodu Československa". Podobně velvyslanectví reagovalo už minulý týden poté, co pomník někdo popsal a polil barvou.

"Dnešní činy městských úřadů, jakož i jejich otevřené schválení nedávného aktu vandalismu názorně demonstruje, že pomník potřebuje ochranu především před samotným vedením Prahy 6," uvedlo ruské velvyslanectví. Pokládá za pozoruhodné, že "radikální rozhodnutí zakrýt plachtou pomník věnovaný jednomu z těch, kdo zachránil Evropu před hrůzami nacismu", padlo v předvečer 80. výročí začátku druhé světové války.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v rozhovoru pro DVTV řekl, že radnice zvažuje různé varianty, mimo jiné i oplocení sochy, umístění kamer či její ostrahu bezpečnostní agenturou. Městská část také navrhovala, aby byla socha přesunuta na zahradu ruského velvyslanectví v Praze.

Činy maršála Koněva

  • Od roku 1944 velel maršáI Ivan Stěpanovič Koněv 1. ukrajinskému frontu. Jeho jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy. 9. května 1945 vstoupily do Prahy.
  • V roce 1956 velel potlačení maďarského povstání sovětskou armádou.
  • O pět let později se v roce 1961 podílel jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně na výstavbě Berlínské zdi.
  • V roce 1968 podle některých historiků osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.

Nemáme nic proti Rudé armádě, vážíme si toho, že spoluosvobodila Československo, ale už nás to nebaví, říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář /TOP 09/. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy