Merkelová pryč! Mezi demonstranty proti kancléřce byli i lidé ze štábu Miloše Zemana

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
27. 10. 2018 14:51
Navzdory tomu, že prezident Miloš Zeman opakovaně prohlašuje Německo za důležitého partnera České republiky, křičeli jeho fanoušci na německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby opustila Prahu.
Před Kramářovou vilou protestují lidé kvůli příjezdu Angely Merkelové | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Zatímco si premiér Andrej Babiš a německá kancléřka Angela Merkelová pochvalovali vzájemné vztahy České republiky a Německa, pár desítek metrů od místa jejich setkání v Kramářově vile v Praze protestovali proti Merkelové skalní fanoušci českého prezidenta Miloše Zemana.

Byl mezi nimi Žarko Jovanovič, který letos kandidoval v do zastupitelstva hlavního města v koalici Zemanovci, za kterou stála Strana práv občanů Zemanovci a Národní socialisté. Jovanovič ve volbách neuspěl, od bezmála milionu voličů v Praze nedostal ani pět set hlasů. A také extrémista Jiří Černohorský, kterého hlava státu vloni pozvala na oslavy 28. října.

Merkelová přijela kvůli oslavám stého výročí založení republiky. Setkala se s Babišem, se Zemanem se neviděla.

Žarko Jovanovič na páteční protestní akci proti německé kancléřce Angele Merkelové.
Žarko Jovanovič na páteční protestní akci proti německé kancléřce Angele Merkelové. | Foto: Kateřina Frouzová

Na páteční demonstraci proti Merkelové se sešlo několik málo desítek lidí - vesměs aktivistů, kteří se na podobných akcích vyskytují opakovaně. Byl mezi nimi právě Jovanovič a také krajně pravicový radikál Černohorský. Ten ostatní povzbuzoval výkřiky do megafonu. Na zhruba stejně početnou skupinu zastánců Evropské unie například volal, že přijde doba, kdy si modrou vlajkou s hvězdami "budou moci vytřít pozadí".

Megafon Černohorský používal také ve chvíli, kdy kolem protestujích projížděla kolona vozidel doprovázejících německou kancléřku. "Merkel muss weg," křičel například Černohorský na projíždějící černé vozidlo.

I Černohorský má k Zemanovi blízko. S Jovanovičem byl vybraný a dostal se do štábu hlavy státu v TOP Hotelu Praha, kde prezident slavil své vítězství ve volbách. Černohorského pozval Hrad vloni na oslavy 99. výročí založení republiky. Letos přitom Zeman na akci spojenou s tímto datem 28.října nepozval některé rektory, poslance, hejtmany či senátory.

Černornohorský navíc na neděli na 15:30 svolal k Můstku na Václavském náměstí demonstraci nazvanou Hrdost národa. Tento týden Zdeněk Chytra ze skupiny kolem Jovanoviče a Černohorského oznámil, že na tuto akci možná přijede britský ultrapravicový extrémista Tommny Robinson. Toho dobře znají úřady Velké Británie, které ho několikrát zatkly. Rád se pere a byl nebo je ve spojení s protiislámskými aktivisty. Ve své zemi se pokusil založit odnož protiislámské Pegidy a spolupracoval s americkým nacionalistickým uskupením Generation Identity. Tommy Robinson je pseudonym, ve skutečnosti se jmenuje Stephen Christopher Yaxley-Lennon.

Zemanovci
Zemanovci | Foto: Kateřina Frouzová

Robinson se stal známým potom, co ho britská police letos zadržela. Navzdory zákazu veřejně vysílal přes Facebook soudní proces s pákistánským gangem, který měl obchodovat s bílým masem. Tím posle soudce ohrozil průběh jednání.

Není však jisté, jestli Robinson v neděli do Prahy dorazí. Sice by to z Drážďan, kde se minulý týden účastnil akce radikálního politického spolku Pegida neměl daleko, ale Jovanovič se svými společníky tento pátek krátce po demonstraci proti kancléřce hovořil o tom, že Robinson nakonec nepřijede. Na dotaz, zda je to pravda, aktivista Chytra neodpověděl. Na dotazy Aktuálně.cz nereagoval ani Robinson.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy