reklama
 
 

Merkelová pryč! Mezi demonstranty proti kancléřce byli i lidé ze štábu Miloše Zemana

27. 10. 2018 14:51
Před Kramářovou vilou protestují lidé kvůli příjezdu Angely Merkelové | Video: Kateřina Frouzová |  00:21
Navzdory tomu, že prezident Miloš Zeman opakovaně prohlašuje Německo za důležitého partnera České republiky, křičeli jeho fanoušci na německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby opustila Prahu.

Praha - Zatímco si premiér Andrej Babiš a německá kancléřka Angela Merkelová pochvalovali vzájemné vztahy České republiky a Německa, pár desítek metrů od místa jejich setkání v Kramářově vile v Praze protestovali proti Merkelové skalní fanoušci českého prezidenta Miloše Zemana.

Byl mezi nimi Žarko Jovanovič, který letos kandidoval v do zastupitelstva hlavního města v koalici Zemanovci, za kterou stála Strana práv občanů Zemanovci a Národní socialisté. Jovanovič ve volbách neuspěl, od bezmála milionu voličů v Praze nedostal ani pět set hlasů. A také extrémista Jiří Černohorský, kterého hlava státu vloni pozvala na oslavy 28. října.

Merkelová přijela kvůli oslavám stého výročí založení republiky. Setkala se s Babišem, se Zemanem se neviděla.

Na páteční demonstraci proti Merkelové se sešlo několik málo desítek lidí - vesměs aktivistů, kteří se na podobných akcích vyskytují opakovaně. Byl mezi nimi právě Jovanovič a také krajně pravicový radikál Černohorský. Ten ostatní povzbuzoval výkřiky do megafonu. Na zhruba stejně početnou skupinu zastánců Evropské unie například volal, že přijde doba, kdy si modrou vlajkou s hvězdami "budou moci vytřít pozadí".

Megafon Černohorský používal také ve chvíli, kdy kolem protestujích projížděla kolona vozidel doprovázejících německou kancléřku. "Merkel muss weg," křičel například Černohorský na projíždějící černé vozidlo.

I Černohorský má k Zemanovi blízko. S Jovanovičem byl vybraný a dostal se do štábu hlavy státu v TOP Hotelu Praha, kde prezident slavil své vítězství ve volbách. Černohorského pozval Hrad vloni na oslavy 99. výročí založení republiky. Letos přitom Zeman na akci spojenou s tímto datem 28.října nepozval některé rektory, poslance, hejtmany či senátory.

Černornohorský navíc na neděli na 15:30 svolal k Můstku na Václavském náměstí demonstraci nazvanou Hrdost národa. Tento týden Zdeněk Chytra ze skupiny kolem Jovanoviče a Černohorského oznámil, že na tuto akci možná přijede britský ultrapravicový extrémista Tommny Robinson. Toho dobře znají úřady Velké Británie, které ho několikrát zatkly. Rád se pere a byl nebo je ve spojení s protiislámskými aktivisty. Ve své zemi se pokusil založit odnož protiislámské Pegidy a spolupracoval s americkým nacionalistickým uskupením Generation Identity. Tommy Robinson je pseudonym, ve skutečnosti se jmenuje Stephen Christopher Yaxley-Lennon.

Robinson se stal známým potom, co ho britská police letos zadržela. Navzdory zákazu veřejně vysílal přes Facebook soudní proces s pákistánským gangem, který měl obchodovat s bílým masem. Tím posle soudce ohrozil průběh jednání.

Není však jisté, jestli Robinson v neděli do Prahy dorazí. Sice by to z Drážďan, kde se minulý týden účastnil akce radikálního politického spolku Pegida neměl daleko, ale Jovanovič se svými společníky tento pátek krátce po demonstraci proti kancléřce hovořil o tom, že Robinson nakonec nepřijede. Na dotaz, zda je to pravda, aktivista Chytra neodpověděl. Na dotazy Aktuálně.cz nereagoval ani Robinson.

autor: Kateřina Frouzová | 27. 10. 2018 14:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama