Podle pražského primátora není prioritou rychlost, jakou se podaří luskouny do Prahy dostat. "Naší prioritou je, aby ten chov vydržel," poznamenal. Připomněl, že historicky se již v českém hlavním městě luskouni chovali, chov se ale nepodařilo udržet. V plánu je proto do Tchaj-peje poslat odborníky z Prahy, kteří se přímo na místě se svými budoucími svěřenci seznámí a zároveň získají zkušenosti s jejich chovem.
Tchajpejská zoo podle něj pro Prahu rezervovala dva luskouny, kteří v budoucnu vytvoří pár. "Samice je tři roky stará, takže je připravena na další množení. Samec je nyní čtyři měsíce starý, než dorazí do Prahy, bude trochu starší, takže bude také připraven pro případné páření," poznamenal primátor. "Takže jsou všechny předpoklady pro to, aby Praha měla opravdu úspěšný chov luskounů," dodal.
Hřib chce, aby si Pražané jméno pro luskouny sami vybrali v internetovém hlasování. Jejich nový domov je podle něj nyní připravován ve spolupráci s odborníky. Poznamenal, že jen vyřízení potřebných dokumentů bude trvat nejméně půl roku. Celý proces by ale podle primátora neměl přesáhnout dva roky.
Praha v minulosti usilovala o zapůjčení pandy z Číny. V únoru 2016 tehdejší vedení metropole schválilo sesterskou smlouvu s Pekingem. Smlouva obsahovala spornou klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny. Tehdejší vedení podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval právě zapůjčení pandy. Přivézt z Číny pandu se ale nepodařilo.
Hřib dnes okomentoval "zjevný rozdíl v tom, kdo sliby plní a kdo je neplní". "Protože tady je zjevné, že na tomto slibu se intenzivně pracuje, tento slib skutečně ze strany Tchaj-peje bude dodržen," řekl.
Luskouni jsou jediní savci, jejichž tělo je pokryto šupinami. Patří mezi ohrožené živočichy, protože je často pašují pytláci kvůli jejich masu a šupinám.