Zdeněk Hřib

Politik, Česká pirátská strana

Primátor hlavního města Praha

Alianci nerozpustíme, shodli se Piráti a Praha Sobě. Podmínky Spolu projednají

Pražští Piráti a Praha Sobě se domluvili, že nyní nebudou rozpouštět Alianci stability, kterou uzavřeli a ve které postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici. Strany se také shodly, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice, které Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a ve kterých účast Prahy Sobě odmítá, sdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Koalice Spolu v pondělí předložila Pirátům a STAN nabídku, podle které by Piráti získali čtyři a STAN dvě místa v jedenáctičlenné radě, Spolu by měla pět míst včetně primátora.

"V Alianci stability jsme se radili o dalším postupu. Určitě má smysl o nabídce Spolu jednat, protože je to nabídka, která jde správným směrem. Aliance trvá, my dobře víme, proč jsme ji uzavírali. Voliči Prahy Sobě a Pirátů chtějí víceméně totéž směřování města, a proto má smysl, aby aliance pokračovala," řekl Čižinský. Hřib doplnil, že stále nechápe, jaký má koalice Spolu problém s Prahou Sobě.

Zdroj: ČTK

Nebráníme se tomu, aby Svoboda byl primátorem, řekl Hřib

Pražští Piráti se nebrání jednání o variantě koalice, ve které bude lídr koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda primátorem, a druhou stranu o tom při jednáních informovali. Novinářům to řekl primátor a lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib. Zástupci Spolu po pondělním klubu uvedli, že Piráti se ohledně Svobody stále jasně nevyjádřili, což podle Hřiba není pravda. Politici Spolu trvají na tom, že to tak je.

Člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) v pondělí uvedl, že od Pirátů stále jasně nezazněla akceptace Svobody jako lídra vítězné koalice na místo primátora. "Toto považujeme za naprosto samozřejmý demokratický princip, na základě kterého tady v tuto chvíli demokracie stojí. Této odpovědi se (Piráti) vyhýbají a zřejmě tento princip respektovat nechtějí. Pokud by tento princip respektovat chtěli, zřejmě by dneska (v pondělí) něco v tomto smyslu klub Pirátů přijal," řekl.

Hřib v úterý jeho slova popřel. "Už na předchozím jednání jsme jasně řekli, že jsme otevření jednání o variantě, ve které je Bohuslav Svoboda primátorem. Doslova takto. Já naprosto vylučuji, že by to mohli přeslechnout, nebo něco takového, protože jsme jim to několikrát zopakovali. Pro mě je velkým překvapením, že do médií koalice Spolu říká něco jiného," řekl.

Zástupci Spolu po úterním jednání s hnutím STAN naznačili, že jde patrně o nedorozumění. Zatímco Piráti jsou ochotní pouze jednat o tom, že Svoboda bude primátorem, Spolu to považuje za samozřejmost. "Není podle nás jiná možnost, pokud vycházíme z nějaké tradice, zvyklosti, než aby vítěz měl primátora," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09).

Zdroj: ČTK
Pokračovat