Partnerskou smlouvu o ekonomické, obchodní a kulturní spolupráci podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta tchajwanského hlavního města Tchaj-peje Kche Wen-če v pondělí. Praha loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínskou metropolí Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny.
Tchaj-wan je pro Číňany nejcitlivější diplomatickou záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Vláda Šanghaje v prohlášení uvedla, že pražské vedení udělalo mnoho chybných kroků ohledně klíčových otázek týkajících se Číny, jako je například Tchaj-wan. "Svévolně se vměšuje do čínské vnitřní politiky a veřejně se staví proti principu jedné Číny. Vláda města Šanghaj a jeho lid proti tomu důrazně protestují," uvedla šanghajská vláda. Vzhledem k tomu, že už neexistují nezbytné politické předpoklady, pozastavuje Šanghaj s okamžitou platností všechny kontakty s Prahou, dodala.
Spolupráce s Šanghají? Jen Home Creditem placené školení záchranky, napsal Hřib
"Čínskou vnitřní politiku v Praze neřešíme od okamžiku, kdy byla zrušena partnerská smlouva s Pekingem, která nás do ní naopak zatahovala," reagoval na situaci Hřib.
Primátor dále uvedl, že se Praha další spolupráci s Šanghají nebrání, usiluje ale "o partnerské vztahy se zahraničními metropolemi, které jsou založené na vzájemném respektu a zároveň jsou oboustranně výhodné a apolitické". Podle něj je Tchaj-pej Praze velikostně i hodnotově blíže než Šanghaj.
Hřib také dodal, že dosavadní spolupráce obou měst spočívala pouze v tom, že společnost Home Credit zaplatila pražským záchranářům školení v Šanghaji. Během toho se učili přistávat na mrakodrapech, což je v Praze nevyužitelné, uvedl primátor.
"Praktický dopad na Prahu je nyní tedy ten, že Home Credit už nebude moci používat pražskou záchranku jako sponzorský dárek v rámci svého byznysu se spotřebitelskými půjčkami v Číně," napsal Hřib na Twitteru.
Na reálné dopady si budeme muset počkat, říká Petříček
České ministerstvo zahraničí o protestu Šanghaje ví. O tom, že by čínská strana chystala nějaké další odvetné kroky, ale nemá informace. "Dalo se to očekávat. Na reálné dopady přerušení styku ze strany Šanghaje si budeme muset počkat. Nicméně platí, že rozhodnutí o partnerství mezi městy jsou na demokraticky zvolených komunálních politicích. Cílem České republiky je prosazovat své ekonomické zájmy vůči všem partnerům," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše se Šanghaj snaží potrestat Prahu za sebevědomou politiku. "PPF už holt nebude využívat pražskou záchranku jako sponzorský dárek svým čínským partnerům. Spolupráce s Tchaj-pejí naopak přináší konkrétní spolupráci v oblastech turismu a technologií," uvedl na Twitteru.
Reakce Šanghaje na smlouvu s Tchaj-pejí? Další pokus trestat Prahu za sebevědomou politiku. PPF už holt nebude využívat pražskou záchranku jako sponzorský dárek svým čínským partnerům. Spolupráce s Tchaj-pejí naopak přináší konkrétní spolupráci v oblastech turismu a technologií.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 14, 2020
Podle šéfa zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a europoslance Jiřího Pospíšila není uzavření partnerství s jiným městem důvodem k tomu, aby Šanghaj přerušila oficiální styky s Prahou. "Pokud tak opravdu učinila, jen to dokazuje, že Šanghaji nejde o věcnou spolupráci mezi městy, ale pouze o politická gesta," napsal na Twitteru.
Uzavření partnerství s jiným městem není důvodem k tomu, aby Šanghaj přerušila oficiální styky s Prahou. Pokud tak opravdu učinila, jen to dokazuje, že Šanghaji nejde o věcnou spolupráci mezi městy, ale pouze o politická gesta.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 14, 2020