Praha – Objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně, který se v minulosti neúspěšně snažilo prodat ministerstvo obrany, již patří ministerstvu spravedlnosti. Sdělilo to jeho tiskové oddělení. O převod práva hospodařit s objektem úřad před časem požádal s vizí, že by v komplexu mohl vzniknout justiční palác.
Jaké konkrétní soudy by měly v někdejších kasárnách Jana Žižky sídlit, resort stále ještě neuvedl. "Ministerstvo spravedlnosti má v plánu komplex využít pro budoucí potřeby pražských resortních organizačních složek," napsal Jakub Říman z tiskového oddělení. To by znamenalo, že vedle soudů by se do areálu mohla přesouvat i některá státní zastupitelství nebo střediska Probační a mediační služby. Praha ovšem už jeden rozsáhlý justiční areál má, a to Na Míčánkách ve Vršovicích.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už dříve zveřejnil svůj záměr prodat historické soudní budovy v centru metropole. Zároveň upozornil, že karlínský projekt je až otázkou příštích let, protože současnou prioritou ministerstva zůstává výstavba justičního paláce v Ústí nad Labem. Na dotaz, jak a s jakými náklady se bude úřad starat o pražská kasárna, aby nechátrala, ministerstvo odpovědělo, že "provádí průběžnou údržbu". "Areál spravujeme zatím krátkou dobu a náklady spojené s údržbou nelze v tuto chvíli kvalifikovaně odhadnout," uzavřelo.
Ministerstvo obrany uvádělo, že náklady na údržbu areálu jsou nízké a činí ročně 300 tisíc korun, protože část budovy pronajímalo.
Původní tendr na odkup kasáren, která v roce 2002 poškodila povodeň, vyhrála firma podnikatelky Ivany Tykačové s nabídkou téměř 590 milionů korun. Stát požadoval nejméně 581 milionů. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) však soutěž zastavil kvůli podezření z majetkového propojení vítězné firmy s dalším účastníkem výběrového řízení. Následně ale ministerstvo vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá. V následném druhém kole neprojevil zájem nikdo. Ministerstvo tentokrát žádalo nejméně 620,2 milionu korun.
Historický objekt kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Ve druhé polovině 20. století v areálu sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.