Dva exúředníci z DPP míří k soudu kvůli opencard

Domácí Domácí
14. 12. 2013 9:18
Obviněni v kauze byli bývalý vedoucí jednotky IT a ředitel úseku služeb a personálního.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zástupce z Prahy 5 minulý týden obžaloval dva někdejší funkcionáře pražského dopravního podniku (DPP) kvůli zakázce na IT související s kartou opencard.

Podle žalobců byla zakázka předražená.

Obviněni v kauze byli v srpnu bývalý vedoucí jednotky IT a ředitel úseku služeb a personálního, napsal dnes deník Právo.

"Dne 6. prosince byla podána na oba obviněné obžaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 9, který je místně příslušný s ohledem na sídlo dopravního podniku. Proti zahájení stíhání nedošlo k žádným změnám, tudíž oběma hrozí dvě léta až osm let vězení," řekl tento týden Právu Svoboda.

Obvinění je v kauze víc

Nejde přitom o jediné obvinění v kauze opencard. Před soudem již stanulo pět dalších úředníků. Ti jsou obžalováni z toho, že v rozporu se zákonem prý vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace.

Firmě pak přidělili další veřejné zakázky. Praha po úřednících žádá přes 70 milionů korun. Šéfovi odboru informatiky Ivanu Seyčkovi a vedoucímu projektu Jiřímu Chytilovi hrozí až osm let vězení. Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík mohou odejít s maximálně tříletým trestem.

Kvůli nadržování firmě Haguess je obviněna i bývalá rada pod vedením exprimátora Bohuslava Svobody. Ti měli podle vyšetřovatelů s Haguessem nezákonně prodloužit smlouvu. O jejich případné obžalobě by mělo být rozhodnuto do konce října.

Na vyšetřovatele kauzy se v minulosti snesla kritika za to, že obvinění dostali úředníci s novou politickou reprezentací, zatímco politici, kteří u zrodu projektu stáli, se nikdy nezodpovídali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy