Praha má nový rozpočet, nejvíce utratí za tunel Blanka

ČTK ČTK
12. 12. 2013 16:26
Po pětihodinové debatě rozpočet schválili zastupitelé hlavního města.
Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto
Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zastupitelé hlavního města schválili po pětihodinové debatě rozpočet na rok 2014. Praha bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 45,1 miliardy korun. Včetně peněz přesunutých z letošního roku činí rozpočet 49,6 miliardy korun. Nejvíc peněz určených na investice spolkne tunelový komplex Blanka.

Na investice bude vyčleněno 10,28 miliardy Kč, z čehož 4,29 miliardy jsou peníze přesunuté z letošního rozpočtu. Největší částka půjde na dopravu, celkem 6,7 miliardy, z toho na tunel Blanka 4,6 miliardy. Peníze půjdou i na stavbu dalších komunikací, například milion korun na Hornopočernickou spojku nebo pět milionů na Libeňskou spojku. Dalších 20 milionů je určeno na budování parkovišť P+R.

Další investice poputují do prodloužení metra A, rozpočet na tuto akci počítá s částkou 137 milionů korun. Na přípravu stavby metra D je připraveno 345,5 milionu, na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod 466 milionů.

Druhou nejnákladnější kapitolou v rámci investičních výdajů je městská infrastruktura s 1,44 miliardy Kč. Z nich město vydá milion na výkupy lesů a další milion na realizaci nových lesních ploch. Devět milionů půjde na revitalizaci vodních nádrží a 124 milionů na protipovodňová opatření.

V rámci kultury a cestovního ruchu chce Praha v roce 2014 investovat téměř 140 milionů. Město dá 55,7 milionu do areálu Výstaviště a Průmyslového paláce, 45 milionů na rekonstrukci Divadla pod Palmovkou a shodně po dvou milionech na rekonstrukci Rothmayerovy vily a pomníku Mistra Jana Husa.

V kapitálových výdajích je vyčleněno 49,9 milionu na stavbu kolektoru u Hlávkova mostu a 98,9 milionu na protipovodňová opatření v Karlíně. Celkově půjde na protipovodňová opatření přes 200 milionů.

Náklady na běžné výdaje činí 37,8 miliardy korun, meziročně se zvýšily zhruba o 2,8 miliardy korun. Navýšení je podle vedení Prahy způsobeno rozhodnutím nespoléhat na průběžné dofinancování během roku. Praha zároveň přidá peníze například na údržbu komunikací - místo letošních 100 milionů to bude 500 milionů korun.

Dalších 300 milionů vydá na odměny pro učitele základních a středních škol, 530 milionů na obnovu vozového parku dopravního podniku. Na dluhovou službu bude mít město zhruba 1,3 miliardy korun.

Návrat k finanční rezervě

Novinkou bude vytvoření rezervy 800 milionů korun. Praha si v minulých letech rezervu vytvářela, za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS) však od této praxe odstoupila. Část peněz do rezervy vezme město z letošních příjmů. Druhou novinkou je příspěvek školám 1360 korun na žáka. Tento příspěvek dříve dávala vláda, loni to ale zrušila.

Daňové příjmy Prahy by měly být 38,3 miliardy korun, nedaňové příjmy 1,06 miliardy.

Návrh rozpočtu kritizovali opoziční zastupitelé z řad ODS, který jej označili za "projídací". Například Rudolf Blažek kritizoval zvýšení počtu úředníků o 250 a výdaje 54 milionů na řešení problému bezdomovectví. Zastupitelka Alexandra Udženija zase radě vytkla, že v rozpočtu chybí peníze na obnovu Štvanice.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) kritiku odmítl. Počet 250 míst je podle jeho slov horní hranice. "Ta nebude na 99 procent naplněna," řekl. Problém bezdomovectví prý pak překročil takovou mez, že je třeba nový systém podpořit.

Na jednání zastupitelstva vystoupil i exprimátor Pavel Bém (ODS). Ten chtěl kritizovat rozpočet i vedení města kvůli výstavbě tunelu Blanka nebo projektu Opencard. Po třech minutách jej ale zastavil primátor Hudeček. Podle jednacího řádu má totiž veřejnost právo vystoupit k rozpočtu, ale jen tři minuty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy