Drama za kulisou klidné stávky: Pravda o uličce hanby

Radek Nohl Radek Nohl
18. 6. 2011 14:50
Ředitel DPP říká, že řada řidičů radši jela do garáží, něž by se střetla se stávkujícími
Řidiči pražské MHD si předtím než vyjeli, museli projít uličkou hanby.
Řidiči pražské MHD si předtím než vyjeli, museli projít uličkou hanby. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejdříve si stávkokazi pražského Dopravního podniku (DPP) museli projít uličkou hanby. Večer, aby se vyhnuli stávkujícím, radši ani s tramvajemi nezajížděli do vozoven.

Báli se prý střetu s odboráři, kteří jim přichystali ponižující zážitek.

I odbory den po stávce připouštějí, že situace byla skutečně vyhrocená.

Ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák řekl, že naprostá většina řidičů kvůli možnému střetu se stávkujícími odmítla zajet po směně do vozovny a jeli rovnou do Hostivaře, kde jsou garáže tramvají.

Podle jeho slov se tak stalo dokonce v 95 procentech případů.

Odboráři na stávkokazy pískali a natáčeli si je

Ráno totiž na některé stávkokazy - předtím, než usedli do tramvaje a vyjeli - ostatní stávkující křičeli, pískali, natáčeli si je na kamery nebo mobily. To, že k tomu v několika vozovnách došlo, potvrzují řidiči, vedení DPP a připouští to i samotní odboráři. 

"Bylo to jako, když dvě hodiny stojíte frontu v krámě a nikdo do vás strčí. V té chvíli ho nenávidíte, ale za tři minuty jste nejlepší kamarádi. Bylo to úplně normální," prohlásil jeden z odborových předáků Petr Pulec.

Odboráři také potvrdili, že řada řidičů na konci směny skutečně tramvaje do Hostivaře odvážela. Odmítají ale, že by to bylo kvůli obavě ze střetu se stávkujícími.

"Nevím o někom, že by si stěžoval, nebo že by někomu bylo vyhrožováno," řekl Aktuálně.cz předseda odborářské organizace Elektrické dráhy Petr Slanina.

Dvořák v reakci na čtvrteční incident prohlásil, že ho usnout nenechá. "Nebude jednoduché to jednotlivým řidičům dokázat. To, co se ale dělo, je pro mě obrovským zklamáním," řekl Aktuálně.cz Dvořák. Zda budou konkrétní zaměstnanci za uličky hanby potrestány, ale nechtěl předvídat.

Podle vedení DPP i hlavního města však tím odbory porušily dohodu, kterou s Dopravním podnikem podepsaly v úterý. Stávkující řidiči to ve čtvrtek odmítli.

Byl to jen malý exces, říkají odbory

Další z odborářských předáků Oldřich Schneider tvrdí, že tramvaje vyjely především proto, že byli nasazeni manažeři a administrativní pracovníci, kteří mají řidičský průkaz na tramvaj, ale běžně nejezdí. Podle slov odborářů byl mezi nimi i šéf dopravní cesty tramvaje Jan Šurovský.

Tramvaje byly ve čtvrtek většinou poloprázdné, lidé jeli do práce radši na kole.
Tramvaje byly ve čtvrtek většinou poloprázdné, lidé jeli do práce radši na kole. | Foto: Ondřej Besperát

"Nemůžete se divit, že stávkující řidiči byli naštvaní. Tihle lidé totiž dostali zaplaceno dvakrát," prohlásil Schneider. To, že museli procházet uličkou hanby, je tak podle něj jen malým excesem.

Ve čtvrtek odmítla stávkovat i řidička tramvaje Zuzana Kostková. Ta řekla, že i když musela projít uličkou hanby, od práce jí to neodradilo.

Podle ní se ale někteří její kolegové po tomto incidentu zalekli a raději se přidali ke stávkujícím. "Báli se a stávkovali, protože si říkali, že si nenechají namlátit," řekla Kostková.

Odboráři tvrdí, že vyhrocená situace během čtvrteční stávky atmosféru mezi nimi a stávkokazy nezmění.

 

Právě se děje

Další zprávy