Klaus: Papaláše stávka minula, odnesli ji obyčejní lidé

Domácí Domácí
17. 6. 2011 13:05
Na stávkování chvíli zapomeňte, vzkázal prezident odborům
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stávka nezasáhla papaláše, jak zamýšlely odbory, ale obyčejné lidi, tvrdí prezident Václav Klaus.

Ten během představení knihy Festschrift, která vyšla u příležitosti jeho 70. narozenin, prohlásil, že by odbory měly po čtvrteční zkušenosti na stávkování nějakou dobu zapomenout.

Prezident se již dříve rozhodl kvůli stávce zrušit narozeninovou oslavu, kterou na čtvrtek plánoval pro osobnosti veřejného života a členy diplomatických misí.

Ke stávce se vyjádřil i při středeční návštěvě Rokycanska. "Nechci přilévat olej do ohně, není to potřeba. Od začátku říkám, že ta stávka je věcí naprosto zbytečnou, nerozumnou, nikomu a ničemu nepomáhající," uvedl.

Začátkem týdne byl ale mnohem radikálnější. "Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradit ty stávkující a řekl jim nashledanou, pokud nepřijdou," nechal se slyšet během pondělní návštěvy Plzeňského kraje.

Stávka v dopravě, kterou odboráři chtěli vyjádřit nesouhlas s vládními reformami, zastavila v celé zemi vlaky, v Praze a v dalších městech omezila provoz autobusů a tramvají. Poprvé v historii vůbec nevyjelo metro.

Podívejte se, jak odboráři pochodovali Prahou

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy