"Kdo má roušku, ať si ji vezme, ten, kdo ji nemá, si může ušít bavlněnou. Jsou tady ještě alternativní verze," řekl Hřib. Pokud cestující nemají respirátor ani roušku, mohou si podle primátora zakrýt ústa a nos šátkem nebo šálou. On si prý vyrobil roušku sám z látky a kancelářských svorek.
Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra. Nedodržování se bude v úterý řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku MHD. "Očekávám ale, že to lidé budou dodržovat, je to ve prospěch jejich zdraví," podotkl Hřib.
V pražské MHD už jen povinně se zakrytými ústy a nosem! 😷
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 16, 2020
Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu - všechno je lepší než nic! Nařízení platí o půlnoci z pondělí na úterý.
V uplynulých dnech hlavní město již zakázalo nástup předními dveřmi autobusů a zrušen byl prodej jízdenek u řidičů. V tramvajích a metru jsou řidiči odděleni od cestujících ve svých kabinách.
Dopravní podnik rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů MHD. Metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.
Nevpouštět do obchodů bez ochranných roušek je zatím pouze doporučení
"Toto je v tuto chvíli pouze doporučení, ale já pevně doufám, že bude respektováno tak, abychom skutečně dosáhli ochrany lidí u záležitost, kterým se nemohou vyhnout, protože do obchodu si musí zajít. Doufám, že pro to všichni Pražané budou mít pochopení," řekl Hřib.
Pro mobilní odběr vzorků budou od úterý jezdit čtyři sanitky. "Všechny lékařské fakulty dodaly mediky, kteří byli proškoleni a budou je (vozy) obsluhovat," řekl ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Proškoleno bylo dnes 17 mediků, kteří se budou střídat ve dvanácti hodinových službách. Vozy pak budou řídit strážníci městské policie. Důležité je podle Koloucha, aby měli medici k dispozici dostatek pomůcek a materiálu. První sanitku, která je již v provozu, budou nadále obsluhovat specialisté z infekčního oddělení Nemocnice na Bulovce.
Magistrátu se uplynulý víkend ozvalo 1300 lidí, že chtějí působit jako dobrovolníci. Z nich je již 113 proškoleno a dostanou roušky a další ochranné prostředky. Další bude město podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) nabírat. Může se totiž stát, že někdo z nich se dostane do kontaktu s nakaženým člověkem, a město s ním proto bude muset přerušit spolupráci.
Již nebudeme čekat, že vláda a @AndrejBabis dodá ochranné pomůcky včas, jak neustále slibuje. Dnes jsme se na radě rozhodli nakoupit roušky za 50 milionů sami.👍
— Petr Hlubuček (@p_hlubucek) March 16, 2020
Každý, kdo se přihlásí jako dobrovolník, nesmí patřit do rizikové skupiny obyvatel, to znamená například senioři a nesměli se v rizikové skupině ani pohybovat. Hlásit se mohou na stránce pomahamepraze.cz.