Cizinka vypadla z okna, manžel ji jen odtáhl do lesa. U soudu dostal dvouletou podmínku

ČTK ČTK
20. 5. 2016 12:52
Ukrajinský pár se v červenci před dvěma lety pohádal ve svém bytě v pražské Troji. Muž odešel z bytu, žena pod vlivem alkoholu se pokoušela opravit anténu a vypadla z okna ve druhém patře. Muž ji před domem našel zraněnou, místo aby zavolal pomoc ji však odtáhl do nedalekého lesíka, kde ji nechal. Cizinka při pádu utrpěla několik zlomenin, také se jí roztrhla cysta na ledvině, což způsobilo vnitřní krvácení. Po ošetření uvedla, že čelí násilí ze strany manžela opakovaně, souhlas k jeho stíhání však nevydala, protože je na něm existenčně závislá. Muž dostal u soudu dvouletou podmínku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Cizinci, který odtáhl svou manželku po pádu z okna do křoví a utekl, pražský městský soud uložil dvouletou podmínku za neposkytnutí pomoci. Obžaloba muže původně vinila z pokusu o vraždu, nepodařilo se jí ale prokázat, že ženu sám shodil. Nejvyšší soud pak kauzu vrátil s tím, že pokud žena ke stíhání manžela nedala souhlas, mělo by být zastaveno. Podle dnešního nepravomocného verdiktu však cizinka nesouhlasila pouze z toho důvodu, že je na manželovi existenčně závislá.

Incident se stal v noci 30. července 2014 v bytě v pražské Troji. Rozsudek uvádí, že se ukrajinští manželé, kteří spolu mají tři malé dcery, nejprve pohádali. Muž z bytu odešel, opilá žena se snažila opravit anténu a vypadla při tom z druhého patra. Manžel ji na ulici našel zraněnou a místo toho, aby jí pomohl, ji přenesl do 50 metrů vzdáleného porostu, kde ji zanechal, aby ji nikdo nenašel.

"To, že jednání pana obžalovaného nebylo v pořádku, ví všichni přítomní," konstatovala dnes předsedkyně senátu Monika Křikavová při odůvodnění toho, proč trestní řízení nezastavila. K tomu, že manželka nedala se stíháním souhlas, podle ní není třeba přihlížet, protože byla při svém rozhodování v tísni.

"Nacházela se v těžké, stresové situaci: manžel byl ve vazbě a zůstala sama s třemi dětmi. Od počátku jejich žití v České republice to byl přitom on, kdo celou rodinu existenčně zajišťoval," popsala soudkyně.

Závislost podle ní trvá i nyní, protože vysokoškolsky vzdělaná žena po příchodu do Česka kvůli péči o rodinu zanedbala sociální i profesní vztahy, nepracuje a je plně odkázána na výdělek tvrdě pracujícího manžela.

Cizinka si při pádu zlomila dvě žebra, výběžky obratlů, lopatku a loket. Také se jí roztrhla cysta na ledvině, což vedlo k vnitřnímu krvácení. Díky svědkům se dostala včas do nemocnice, kde se po operaci svěřila, že doma dlouhodobě čelí násilí a že za její poslední zranění rovněž může manžel, který ji shodil. Později ale toto tvrzení odvolala a uvedla, že spadla sama a muž ji přenesl do lesíka proto, aby neměli ostudu před sousedy.

"S trestním stíháním nesouhlasím. Všechno je mezi námi dobré, začali jsme se ještě víc chápat," řekla dnes cizincova žena u soudu. "Toho, co se stalo mé rodině, lituji. Mezi mnou a manželkou jsou dobré vztahy založené na vzájemné důvěře. Myslím si, že jsem se ve vězení hodně poučil," připojil se obžalovaný podnikatel, který před rozhodnutím Nejvyššího soudu nastoupil do výkonu trestu. Justice ho totiž za neposkytnutí pomoci původně poslala na dva roky do vězení.

"Začínal jste tady od nuly a snažil jste se zapadnout do českého prostředí, asimilovat se. To vám slouží ku prospěchu. Nepochybuji o tom, že vy i manželka jste si prošli peklem. Intuice mi říká, že je to naposledy, kdy se něco takového stalo. Jako velmi inteligentní člověk jste schopen své pohnutky v budoucnu ovládat. Nejste osobou, která by měla mít ještě někdy omezenou svobodu," řekla Křikavová cizinci, proč mu tentokrát po doplňujícím výslechu manželky uložila jen podmíněný trest.

Rozhodnutí soudu ale bylo překvapivé, protože právnička obžalovaného i státní zástupkyně se v závěrečných řečech shodly na tom, že jediným možným postupem je zastavení trestního stíhání. Žalobkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy