Cizinka vypadla z okna, manžel ji jen odtáhl do lesa. U soudu dostal dvouletou podmínku

ČTK ČTK
20. 5. 2016 12:52
Ukrajinský pár se v červenci před dvěma lety pohádal ve svém bytě v pražské Troji. Muž odešel z bytu, žena pod vlivem alkoholu se pokoušela opravit anténu a vypadla z okna ve druhém patře. Muž ji před domem našel zraněnou, místo aby zavolal pomoc ji však odtáhl do nedalekého lesíka, kde ji nechal. Cizinka při pádu utrpěla několik zlomenin, také se jí roztrhla cysta na ledvině, což způsobilo vnitřní krvácení. Po ošetření uvedla, že čelí násilí ze strany manžela opakovaně, souhlas k jeho stíhání však nevydala, protože je na něm existenčně závislá. Muž dostal u soudu dvouletou podmínku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Cizinci, který odtáhl svou manželku po pádu z okna do křoví a utekl, pražský městský soud uložil dvouletou podmínku za neposkytnutí pomoci. Obžaloba muže původně vinila z pokusu o vraždu, nepodařilo se jí ale prokázat, že ženu sám shodil. Nejvyšší soud pak kauzu vrátil s tím, že pokud žena ke stíhání manžela nedala souhlas, mělo by být zastaveno. Podle dnešního nepravomocného verdiktu však cizinka nesouhlasila pouze z toho důvodu, že je na manželovi existenčně závislá.

Incident se stal v noci 30. července 2014 v bytě v pražské Troji. Rozsudek uvádí, že se ukrajinští manželé, kteří spolu mají tři malé dcery, nejprve pohádali. Muž z bytu odešel, opilá žena se snažila opravit anténu a vypadla při tom z druhého patra. Manžel ji na ulici našel zraněnou a místo toho, aby jí pomohl, ji přenesl do 50 metrů vzdáleného porostu, kde ji zanechal, aby ji nikdo nenašel.

"To, že jednání pana obžalovaného nebylo v pořádku, ví všichni přítomní," konstatovala dnes předsedkyně senátu Monika Křikavová při odůvodnění toho, proč trestní řízení nezastavila. K tomu, že manželka nedala se stíháním souhlas, podle ní není třeba přihlížet, protože byla při svém rozhodování v tísni.

"Nacházela se v těžké, stresové situaci: manžel byl ve vazbě a zůstala sama s třemi dětmi. Od počátku jejich žití v České republice to byl přitom on, kdo celou rodinu existenčně zajišťoval," popsala soudkyně.

Závislost podle ní trvá i nyní, protože vysokoškolsky vzdělaná žena po příchodu do Česka kvůli péči o rodinu zanedbala sociální i profesní vztahy, nepracuje a je plně odkázána na výdělek tvrdě pracujícího manžela.

Cizinka si při pádu zlomila dvě žebra, výběžky obratlů, lopatku a loket. Také se jí roztrhla cysta na ledvině, což vedlo k vnitřnímu krvácení. Díky svědkům se dostala včas do nemocnice, kde se po operaci svěřila, že doma dlouhodobě čelí násilí a že za její poslední zranění rovněž může manžel, který ji shodil. Později ale toto tvrzení odvolala a uvedla, že spadla sama a muž ji přenesl do lesíka proto, aby neměli ostudu před sousedy.

"S trestním stíháním nesouhlasím. Všechno je mezi námi dobré, začali jsme se ještě víc chápat," řekla dnes cizincova žena u soudu. "Toho, co se stalo mé rodině, lituji. Mezi mnou a manželkou jsou dobré vztahy založené na vzájemné důvěře. Myslím si, že jsem se ve vězení hodně poučil," připojil se obžalovaný podnikatel, který před rozhodnutím Nejvyššího soudu nastoupil do výkonu trestu. Justice ho totiž za neposkytnutí pomoci původně poslala na dva roky do vězení.

"Začínal jste tady od nuly a snažil jste se zapadnout do českého prostředí, asimilovat se. To vám slouží ku prospěchu. Nepochybuji o tom, že vy i manželka jste si prošli peklem. Intuice mi říká, že je to naposledy, kdy se něco takového stalo. Jako velmi inteligentní člověk jste schopen své pohnutky v budoucnu ovládat. Nejste osobou, která by měla mít ještě někdy omezenou svobodu," řekla Křikavová cizinci, proč mu tentokrát po doplňujícím výslechu manželky uložila jen podmíněný trest.

Rozhodnutí soudu ale bylo překvapivé, protože právnička obžalovaného i státní zástupkyně se v závěrečných řečech shodly na tom, že jediným možným postupem je zastavení trestního stíhání. Žalobkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy