Babička podle žalobce uspala vnuka vínem a prášky a zapálila dům. Technická závada, hájí se

ČTK ČTK
11. 4. 2016 10:21
Před ústeckým soudem stojí babička obžalovaná z pokusu o vraždu svého vnuka. Incident se odehrál loni v létě. Seniorka třináctiletému chlapci dala víno a tišící léky, aby usnul. Poté dům, ve kterém žili, podpálila. Podle státního zástupce požár založila, aby zabila nejen vnuka, ale i sebe. Chlapec i babička se dostali z hořícího domu ven. Oheň dům zcela zničil. Podle žalobce se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá. Obžalovaná vinu odmítla. Hrozí jí výjimečný trest.
Žena podpálila dům, kde s vnukem žili. (Ilustrační foto)
Žena podpálila dům, kde s vnukem žili. (Ilustrační foto) | Foto: HZS hl. m. Prahy / Milan Pacik

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal projednávat případ pokusu o vraždu dítěte. Podle obžaloby se ho pokusila zavraždit jeho babička, invalidní důchodkyně z Děčínska. Ženě hrozí až výjimečný trest. Obžalovaná vinu odmítla.

Případ se odehrál loni v létě. Podle žalobce žena tehdy třináctiletému chlapci, kterého měla v pěstounské péči, podala víno s tlumícími léky, aby usnul, a pak zapálila dům, ve kterém oba žili. "Založila po předchozím uvážení v úmyslu usmrtit sebe a nezletilého s využitím zakoupeného benzinu jako akcelerantu dvě ohniska požáru. Poté odešla spát k vnukovi do jeho pokoje," uvedl státní zástupce Vladimír Jan. Chlapce pak vzbudila házením kamení do okna sousedka. On i obžalovaná se dostali z hořícího domu ven.

Oheň dům zcela zničil. Podle žalobce se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá.

Obžalovaná vinu odmítla. "Pokud to nebyla třetí osoba, tak muselo jít o technickou závadu. Stojím si za tím, že já jsem to nebyla," řekla a dodala, že v domě byla stará elektroinstalace, která mohla začít hořet.

Obžalovaná byla podle veřejně dostupných informací z insolvenčního rejstříku ve svízelné finanční situaci. Dlužila mnoha věřitelům zhruba 400 tisíc korun, soud jí ale zamítl oddlužení a vyhlásil konkurz. Ženě tak hrozilo, že o dům přijde. Ze svízelné situace žena viní svého manžela, dceru i insolvenční správkyni. "Prodej domu s pozemky byl podle insolvenční správkyně jediný způsob, jak umořit dluhy. Cena domu je mnohem vyšší než dluhy a šlo to řešit jinak než tak, že přijdu já a vnuk o střechu nad hlavou," řekla ve své výpovědi.

Žena je obžalovaná z pokusu o vraždu ve třetím, nejpřísnějším odstavci trestního zákona. Hrozí jí až výjimečný trest. Hlavní líčení je naplánované do konce tohoto týdne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy