Babička podle žalobce uspala vnuka vínem a prášky a zapálila dům. Technická závada, hájí se

ČTK ČTK
11. 4. 2016 10:21
Před ústeckým soudem stojí babička obžalovaná z pokusu o vraždu svého vnuka. Incident se odehrál loni v létě. Seniorka třináctiletému chlapci dala víno a tišící léky, aby usnul. Poté dům, ve kterém žili, podpálila. Podle státního zástupce požár založila, aby zabila nejen vnuka, ale i sebe. Chlapec i babička se dostali z hořícího domu ven. Oheň dům zcela zničil. Podle žalobce se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá. Obžalovaná vinu odmítla. Hrozí jí výjimečný trest.
Žena podpálila dům, kde s vnukem žili. (Ilustrační foto)
Žena podpálila dům, kde s vnukem žili. (Ilustrační foto) | Foto: HZS hl. m. Prahy / Milan Pacik

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal projednávat případ pokusu o vraždu dítěte. Podle obžaloby se ho pokusila zavraždit jeho babička, invalidní důchodkyně z Děčínska. Ženě hrozí až výjimečný trest. Obžalovaná vinu odmítla.

Případ se odehrál loni v létě. Podle žalobce žena tehdy třináctiletému chlapci, kterého měla v pěstounské péči, podala víno s tlumícími léky, aby usnul, a pak zapálila dům, ve kterém oba žili. "Založila po předchozím uvážení v úmyslu usmrtit sebe a nezletilého s využitím zakoupeného benzinu jako akcelerantu dvě ohniska požáru. Poté odešla spát k vnukovi do jeho pokoje," uvedl státní zástupce Vladimír Jan. Chlapce pak vzbudila házením kamení do okna sousedka. On i obžalovaná se dostali z hořícího domu ven.

Oheň dům zcela zničil. Podle žalobce se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá.

Obžalovaná vinu odmítla. "Pokud to nebyla třetí osoba, tak muselo jít o technickou závadu. Stojím si za tím, že já jsem to nebyla," řekla a dodala, že v domě byla stará elektroinstalace, která mohla začít hořet.

Obžalovaná byla podle veřejně dostupných informací z insolvenčního rejstříku ve svízelné finanční situaci. Dlužila mnoha věřitelům zhruba 400 tisíc korun, soud jí ale zamítl oddlužení a vyhlásil konkurz. Ženě tak hrozilo, že o dům přijde. Ze svízelné situace žena viní svého manžela, dceru i insolvenční správkyni. "Prodej domu s pozemky byl podle insolvenční správkyně jediný způsob, jak umořit dluhy. Cena domu je mnohem vyšší než dluhy a šlo to řešit jinak než tak, že přijdu já a vnuk o střechu nad hlavou," řekla ve své výpovědi.

Žena je obžalovaná z pokusu o vraždu ve třetím, nejpřísnějším odstavci trestního zákona. Hrozí jí až výjimečný trest. Hlavní líčení je naplánované do konce tohoto týdne.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy