Chtěl jsem ji jen postrašit, byla mi nevěrná, řekl soudu muž, který dal manželce do auta bombu

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2016 13:39
Muž se u soudu přiznal k tomu, že loni v dubnu v Praze nastražil výbušný systém do auta své manželky. Tvrdí, že ji nechtěl zabít, ale postrašit. Byl totiž přesvědčen o tom, že je mu nevěrná. Žena byla při explozi vážně zraněna, ale výbuch přežila. Za pokus o vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení. Případem se ve čtvrtek začal zabývat pražský městský soud.
Muž, který dal manželce do auta bombu.
Muž, který dal manželce do auta bombu. | Foto: ČTK

Praha - Šestapadesátiletý muž se přiznal, že loni v dubnu nastražil do auta své ženy bombu. Chtěl ji tak postrašit, protože mu podle něj byla nevěrná. Případ řeší Městský soud v Praze.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval loni 22. dubna na parkovišti mezi panelovými domy v Milánské ulici v Praze - Horních Měcholupech. Čtyřicetiletou řidičku výbuch vážně zranil, ale přežila. Pyrotechnici následně zjistili, že příčinou nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Výbušný systém byl podle obžaloby v nádobě s černým prachem a kousky železa. Poškozená jezdila autem jeden den, výbušný systém ale ještě nebyl zapojený. Vybuchl až o den později, kdy jej šestapadesátiletý muž pravděpodobně připojil k zapalování a brzdovým světlům. Druhý den žena nasedla do auta, výbuch nastal nejspíše poté, co sešlápla brzdový pedál po nastartování auta.

"Ano, je pravda, že jsem se dopustil jednání, které je popsané v obžalobě. Už jsem vypovídal na policii a všechno jsem řekl," řekl ve čtvrtek muž při výpovědi. Byl přesvědčen o tom, že jeho žena chodí za jinými muži. Proto ji chtěl prý postrašit, aby se víc věnovala rodině. "Byl jsem ve velkém stresu a dneska, když se na to znovu podívám, tak bych to už nikdy neudělal," uvedl. Myslel si také, že bomba, kde podle něj byl hlavně prach z petard, nikomu nemůže ublížit.

Žena při výbuchu utrpěla zejména popáleniny. Podle soudního znalce Jiřího Hladíka mohlo její život ohrozit zejména vnitřní popálení dýchacích cest.

Napadená žena u soudu uvedla, že se s manželem nechce nechat rozvést a chce mu pomoct. "Myslím si, že je to velmi žárlivý muž. Chtěl mě jen zastrašit," řekla před soudem. Manžela prý navštěvuje ve vazební věznici a platí náklady za soudní řízení. Muž na ní naopak přepsal byznys s nehtovými studii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy