Za brutální vraždu partnerky dostal číšník 23 let vězení. U soudu plakal

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2016 15:02
Muže, který loni v červenci surově zavraždil svou přítelkyni ve Znojmě-Příměticích, uložil brněnský krajský soud 23 let vězení se zvýšenou ostrahou. Pachatel ženu bil, použil proti ní plynovou pistoli a zasadil jí 25 řezných a bodných ran. Nemohl se smířit s tím, že jej sedmačtyřicetiletá žena chtěla opustit. K činu se přiznal, uvedl však, že si nic nepamatuje, vybavuje si až chvíli, kdy ji viděl mrtvou. "Usmrtil jsem člověka, kterého jsem miloval," uvedl Šmedek a rozplakal se.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Za surovou vraždu partnerky ve Znojmě-Příměticích si Ondřej Šmedek odpyká 23 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Trest mu nepravomocně uložil Krajský soud v Brně. Žalobkyně navrhovala přibližně 25 let vězení a vzdala se práva na odvolání. Obhajoba si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Šmedek se k činu přiznal, na okolnosti si ale podle svých slov nepamatuje. Policisté jej našli na místě činu, svědčí proti němu množství různých důkazů.

Pachatel ženě zasadil 25 řezných a bodných ran, taktéž ji bil a použil proti ní plynovou pistoli. Motivem byla podle obžaloby žárlivost a zhrzený cit. Žena se s recidivistou Šmedkem, který se živil jako číšník, chtěla rozejít. "Dlouhodobě ignoroval její rozhodnutí, její projevenou vůli s ním skončit," uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Vražda se stala loni v červenci v domku v Příměticích, kde sedmačtyřicetiletá žena bydlela a kam za ní devětatřicetiletý Šmedek pravidelně docházel. Podle svědků jej někdy pustila dovnitř, jindy musel žadonit, než dveře otevřela. "Usmrtil jsem člověka, kterého jsem miloval," uvedl Šmedek v dlouhé závěrečné řeči. K ženě prý choval hluboký cit, vztah ale nebyl vždy ideální.

Žena na něj prý po noční hádce vytáhla nůž, on na to reagoval výstřelem z plynové pistole. Pak už si nic nepamatuje. Vybavuje si až chvíli, kdy spatřil ženu mrtvou, s nožem zabodnutým v těle. Když si Šmedek uvědomil, že partnerku nejspíš zabil, chtěl se zastřelit, pistole ale selhala. Policie Šmedka našla na místě činu, měl na sobě také několik bodných či řezných ran, nejspíš jako následek potyčky.

Při odůvodnění výjimečného trestu soudce zdůraznil zejména kriminální minulost Šmedka. Má sedm záznamů v rejstříku, z toho pět za násilné trestné činy včetně znásilnění a ublížení. Oběťmi byly zpravidla ženy. Měly to štěstí, že skončily "jen" s modřinami, podotkl soudce. Šmedka ponechal prozatím ve vazbě.

Mužův zaměstnavatel vypověděl, že Šmedek s partnerkou působili trochu jako italský pár - vybavil si dvě hádky, kdy žena Šmedka veřejně urážela. Soud měl vyslechnout také nejbližší přítelkyni zavražděné, kvůli špatnému psychickému stavu ale nedorazila a soudce nechal přečíst její výpověď z policejního protokolu. Šmedek prý zavražděné vyhrožoval, sledoval ji a přinejmenším jednou partnerku zbil. Kvůli strachu z násilí se s ním chtěla rozejít, měla už dokonce nového partnera, ale vztah se jí nedařilo ukončit.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy