reklama
 
 

Za brutální vraždu partnerky dostal číšník 23 let vězení. U soudu plakal

Aktualizováno 25. 4. 2016 15:02
Muže, který loni v červenci surově zavraždil svou přítelkyni ve Znojmě-Příměticích, uložil brněnský krajský soud 23 let vězení se zvýšenou ostrahou. Pachatel ženu bil, použil proti ní plynovou pistoli a zasadil jí 25 řezných a bodných ran. Nemohl se smířit s tím, že jej sedmačtyřicetiletá žena chtěla opustit. K činu se přiznal, uvedl však, že si nic nepamatuje, vybavuje si až chvíli, kdy ji viděl mrtvou. "Usmrtil jsem člověka, kterého jsem miloval," uvedl Šmedek a rozplakal se.

Brno - Za surovou vraždu partnerky ve Znojmě-Příměticích si Ondřej Šmedek odpyká 23 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Trest mu nepravomocně uložil Krajský soud v Brně. Žalobkyně navrhovala přibližně 25 let vězení a vzdala se práva na odvolání. Obhajoba si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Šmedek se k činu přiznal, na okolnosti si ale podle svých slov nepamatuje. Policisté jej našli na místě činu, svědčí proti němu množství různých důkazů.

Pachatel ženě zasadil 25 řezných a bodných ran, taktéž ji bil a použil proti ní plynovou pistoli. Motivem byla podle obžaloby žárlivost a zhrzený cit. Žena se s recidivistou Šmedkem, který se živil jako číšník, chtěla rozejít. "Dlouhodobě ignoroval její rozhodnutí, její projevenou vůli s ním skončit," uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Vražda se stala loni v červenci v domku v Příměticích, kde sedmačtyřicetiletá žena bydlela a kam za ní devětatřicetiletý Šmedek pravidelně docházel. Podle svědků jej někdy pustila dovnitř, jindy musel žadonit, než dveře otevřela. "Usmrtil jsem člověka, kterého jsem miloval," uvedl Šmedek v dlouhé závěrečné řeči. K ženě prý choval hluboký cit, vztah ale nebyl vždy ideální.

Žena na něj prý po noční hádce vytáhla nůž, on na to reagoval výstřelem z plynové pistole. Pak už si nic nepamatuje. Vybavuje si až chvíli, kdy spatřil ženu mrtvou, s nožem zabodnutým v těle. Když si Šmedek uvědomil, že partnerku nejspíš zabil, chtěl se zastřelit, pistole ale selhala. Policie Šmedka našla na místě činu, měl na sobě také několik bodných či řezných ran, nejspíš jako následek potyčky.

Při odůvodnění výjimečného trestu soudce zdůraznil zejména kriminální minulost Šmedka. Má sedm záznamů v rejstříku, z toho pět za násilné trestné činy včetně znásilnění a ublížení. Oběťmi byly zpravidla ženy. Měly to štěstí, že skončily "jen" s modřinami, podotkl soudce. Šmedka ponechal prozatím ve vazbě.

Mužův zaměstnavatel vypověděl, že Šmedek s partnerkou působili trochu jako italský pár - vybavil si dvě hádky, kdy žena Šmedka veřejně urážela. Soud měl vyslechnout také nejbližší přítelkyni zavražděné, kvůli špatnému psychickému stavu ale nedorazila a soudce nechal přečíst její výpověď z policejního protokolu. Šmedek prý zavražděné vyhrožoval, sledoval ji a přinejmenším jednou partnerku zbil. Kvůli strachu z násilí se s ním chtěla rozejít, měla už dokonce nového partnera, ale vztah se jí nedařilo ukončit.

autor: ČTK | 25. 4. 2016 14:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama