Soud zrušil rozsudek v kauze vraždy manželů z Přerova, případ se vrací na začátek

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2016 14:47
Pavel Nárožný, obžalovaný z vraždy manželského páru z Přerova, byl už potřetí zproštěn viny. Olomoucký vrchní soud vrátil případ krajskému soudu s tím, aby jej projednal jiný senát. Dokazování v případu z roku 2009 se tak bude muset zopakovat od začátku. Těla obětí se dosud nenašla. Obžalovaný Nárožný, který byl synem zavražděného, se mezitím ocitl znovu ve vazbě. Obviněn je z přípravy další vraždy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud zrušil tento týden v neveřejném zasedání rozsudek krajského soudu v kauze dvojnásobné vraždy manželů z Přerova, ve kterém obžalovaného Pavla Nárožného potřetí zprostil obžaloby. "Případ vrátil krajskému soudu a nařídil, aby jej projednal jiný senát," řekl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Dokazování v případu z roku 2009 se tak bude muset zopakovat od začátku. Těla obětí se dosud nenašla. Obžalovaný Nárožný, který byl synem zavražděného, se mezitím ocitl znovu ve vazbě. Obviněn je z přípravy další vraždy.

Spis u odvolacího soudu ležel více jak rok, kauzu vrátil krajskému soudu již potřetí. "Vrchní soud rozhodl v neveřejném jednání tento týden ve středu. Z podnětu odvolání státního zástupce a obžalovaného napadený rozsudek zrušil a věc vrátil soudu prvního stupně k novému rozhodnutí. Soud navíc nařídil, aby byla věc projednána a rozhodnuta v jiném složení senátu," uvedl mluvčí vrchního soudu Lichnovský.

Žalobkyně i obhájce tuto informaci dosud neobdrželi, rozhodnutí soudu je překvapilo. "Vnitřně jsem doufal, že soud nařídí veřejné zasedání a o věci rozhodne. Nemám z toho radost, budu to muset probrat s klientem," řekl v pátek obhájce František Stratil. Osobně považuje případ za jednu z nejsložitějších kauz na Moravě, ve své praxi se nikdy nesetkal s tím, aby byla věc tolikrát soudy vracena. "Je to naprosto výjimečný případ, ale nemyslím si, že by tomu měla odpovídat výjimečnost doby projednávání. Případ se začal vyšetřovat již před sedmi lety," upozornil Stratil.

Spory o dědictví

Soudy se případem zabývají již pět let. Krajský soud vynesl naposledy zprošťující rozsudek v září 2014. Soudce Vladimír Hendrych tehdy uvedl, že většina důkazů v kauze byla zajištěna nezákonně. Opíral se o tehdejší rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající se zajištění důkazů na místě činu.

Důvody svého rozhodnutí zatím odvolací soud komentovat nechce do doby, než budou informováni účastníci řízení. Z předchozích rozhodnutí vyplývá, že měl na věc jiný pohled, především v otázce způsobu hodnocení důkazů. Podle obhájce je pravděpodobné, že případ nakonec skončí u ostravského soudu. Druhý z trestních soudců olomouckého krajského soudu totiž rozhodoval již dříve o vazbě Nárožného a třetího pojí s žalobkyní rodinné vazby. Kvůli změně senátu se navíc bude muset dokazování vrátit na začátek. "Jak znám svého klienta, bude na tom trvat," dodal Stratil.

Manželé z Přerova zmizeli v listopadu 2009, zůstaly po nich v domě jen krvavé stopy. Podle experta surový útok pachatelů v domě nemohli přežít. Policisté po tělech pátrali řadu měsíců, najít se je jim dosud nepodařilo. Z vraždy byl původně obžalován Nárožný se svou matkou, která v době procesu zemřela. Ve vazbě strávili více než dva roky, svou vinu po celou dobu popírali.

Obžalovaný muž byl po prvním zprošťujícím rozsudku propuštěn na svobodu. Na začátku února letošního roku jej zadržela policie a obvinila z přípravy vraždy. Podle informací ČTK stojí za novým obviněním Nárožného spor o dědické řízení, jde o rodinný dům po jeho otci, kam se v červenci 2012 po prvním osvobozujícím rozsudku a následném propuštění z vazby nastěhoval.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy