Soud zrušil rozsudek v kauze vraždy manželů z Přerova, případ se vrací na začátek

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2016 14:47
Pavel Nárožný, obžalovaný z vraždy manželského páru z Přerova, byl už potřetí zproštěn viny. Olomoucký vrchní soud vrátil případ krajskému soudu s tím, aby jej projednal jiný senát. Dokazování v případu z roku 2009 se tak bude muset zopakovat od začátku. Těla obětí se dosud nenašla. Obžalovaný Nárožný, který byl synem zavražděného, se mezitím ocitl znovu ve vazbě. Obviněn je z přípravy další vraždy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud zrušil tento týden v neveřejném zasedání rozsudek krajského soudu v kauze dvojnásobné vraždy manželů z Přerova, ve kterém obžalovaného Pavla Nárožného potřetí zprostil obžaloby. "Případ vrátil krajskému soudu a nařídil, aby jej projednal jiný senát," řekl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Dokazování v případu z roku 2009 se tak bude muset zopakovat od začátku. Těla obětí se dosud nenašla. Obžalovaný Nárožný, který byl synem zavražděného, se mezitím ocitl znovu ve vazbě. Obviněn je z přípravy další vraždy.

Spis u odvolacího soudu ležel více jak rok, kauzu vrátil krajskému soudu již potřetí. "Vrchní soud rozhodl v neveřejném jednání tento týden ve středu. Z podnětu odvolání státního zástupce a obžalovaného napadený rozsudek zrušil a věc vrátil soudu prvního stupně k novému rozhodnutí. Soud navíc nařídil, aby byla věc projednána a rozhodnuta v jiném složení senátu," uvedl mluvčí vrchního soudu Lichnovský.

Žalobkyně i obhájce tuto informaci dosud neobdrželi, rozhodnutí soudu je překvapilo. "Vnitřně jsem doufal, že soud nařídí veřejné zasedání a o věci rozhodne. Nemám z toho radost, budu to muset probrat s klientem," řekl v pátek obhájce František Stratil. Osobně považuje případ za jednu z nejsložitějších kauz na Moravě, ve své praxi se nikdy nesetkal s tím, aby byla věc tolikrát soudy vracena. "Je to naprosto výjimečný případ, ale nemyslím si, že by tomu měla odpovídat výjimečnost doby projednávání. Případ se začal vyšetřovat již před sedmi lety," upozornil Stratil.

Spory o dědictví

Soudy se případem zabývají již pět let. Krajský soud vynesl naposledy zprošťující rozsudek v září 2014. Soudce Vladimír Hendrych tehdy uvedl, že většina důkazů v kauze byla zajištěna nezákonně. Opíral se o tehdejší rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající se zajištění důkazů na místě činu.

Důvody svého rozhodnutí zatím odvolací soud komentovat nechce do doby, než budou informováni účastníci řízení. Z předchozích rozhodnutí vyplývá, že měl na věc jiný pohled, především v otázce způsobu hodnocení důkazů. Podle obhájce je pravděpodobné, že případ nakonec skončí u ostravského soudu. Druhý z trestních soudců olomouckého krajského soudu totiž rozhodoval již dříve o vazbě Nárožného a třetího pojí s žalobkyní rodinné vazby. Kvůli změně senátu se navíc bude muset dokazování vrátit na začátek. "Jak znám svého klienta, bude na tom trvat," dodal Stratil.

Manželé z Přerova zmizeli v listopadu 2009, zůstaly po nich v domě jen krvavé stopy. Podle experta surový útok pachatelů v domě nemohli přežít. Policisté po tělech pátrali řadu měsíců, najít se je jim dosud nepodařilo. Z vraždy byl původně obžalován Nárožný se svou matkou, která v době procesu zemřela. Ve vazbě strávili více než dva roky, svou vinu po celou dobu popírali.

Obžalovaný muž byl po prvním zprošťujícím rozsudku propuštěn na svobodu. Na začátku února letošního roku jej zadržela policie a obvinila z přípravy vraždy. Podle informací ČTK stojí za novým obviněním Nárožného spor o dědické řízení, jde o rodinný dům po jeho otci, kam se v červenci 2012 po prvním osvobozujícím rozsudku a následném propuštění z vazby nastěhoval.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy