Bylo nám zle, líčí lidé z Dejvic. Doma jim tekla špatná voda

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
25. 5. 2015 19:19
Nikdo nás včas neinformoval, že z kohoutků teče závadná voda, stěžují si obyvatelé jednoho z domů v Dejvicích. Pili ji a o víkendu museli do nemocnice s těžkými průjmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Vyhnout se dehydrataci. Dodržováním této jednoduché zásady si obyvatelé pražských Dejvic a části Bubenče o víkendu zadělali na ještě větší potíže.

Trpěli průjmy, snažili se hodně pít, jenže z kohoutků jim tekla závadná voda s nadměrným množstvím bakterií, která odstartovala jejich zdravotní potíže. A tak si dalším pitím nevědomky ještě víc škodili.

Podle obyvatel jednoho z domů nedaleko Vítězného náměstí byl hlavní problém v tom, že se o závadnosti vody z kohoutku začalo mluvit až v neděli, kdy už do nemocnice musely stovky lidí. Nebezpečné bakterie se navíc mohly do vody dostat dřív, než se oficiálně uvádí.

"Začalo to tím, že ve čtvrtek začalo být zle našemu psovi, který dokonce přestal pít z misky. Mně se udělalo špatně už během pátku dopoledne. Jsem totiž zvyklá přes den hodně pít a většinou piju právě vodu z vodovodu," popsala pro Aktuálně.cz jednadvacetiletá Mariana první příznaky infekce.

"V sobotu ráno jsem se vzbudila a měla jsem oteklé uzliny a průjem. Musela jsem ale pracovně letět do Německa. Protože mi bylo zle, tak jsem nejedla ani nepila. Nakonec jsem skončila v nemocnici na kapačkách. Doktoři se domnívali, že to asi bude otrava jídlem, přestože jsem v pátek jedla minimálně," dodává.

Potíže trápily od sobotního rána rovněž jejího přítele. I on si myslel, že je příčinou zkažené jídlo, snažil se proto co nejvíc pít – vodu z kohoutku. "Od rána zvracel a měl průjem. Do chvíle, než mu v nemocnici dali infuzi," pokračuje Mariana.

"Původně si mě v nemocnici chtěli nechat, ale nakonec mě s podezřením na střevní chřipku propustili, protože pro mě neměli jak místo, tak ani druhou kapačku. V čekárně totiž byly další skoro dvě desítky lidí s podobnými problémy," přidává se Marianin přítel Josef.

Protože ho ale nikdo nevaroval, že příčina potíží by mohla být právě ve vodovodním řadu, dodržoval pitný režim dál.

Oba dva teď raději dočasně bydlí u rodičů. Jednak kvůli zdravotnímu stavu, jednak kvůli tomu, že z obchodů v okolí zmizela balená voda a z lékáren prášky na zažívání.

Pražské vodovody a kanalizace zaplatí škody i bolestné

Kromě zdravotních potíží obyvatel Prahy 6 ovšem havárie působí problémy i tamním restauratérům. Ti jsou nuceni vyhazovat suroviny za desítky tisíc korun, které by se zkazily. Hygienici totiž nedoporučují používat ani převařenou vodu.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které se o pražskou vodovodní síť starají, už avizovaly, že podnikům vzniklé škody nahradí. Obyvatelům městské části, kteří se prokáží lékařskou zprávou, potom společnost vyplatí bolestné.

Podle vodohospodářů byla příčina v jedné ze slepých přípojek postavených v 60. až 70. letech. Z této přípojky měl být zásobován pitnou vodou dům, který ale nakonec nebyl postaven. Kde přesně toto slepé rameno leží, odborníci zjišťují.

"Jakmile v takovéto části zůstane stát voda a neprotéká, tak tam dojde k množení bakterií," vysvětlil v pondělí generální ředitel společnosti Petr Mrkos. Podle něj je možné, že k "vypláchnutí" bakterií došlo v důsledku výměny části vodoměrů a s tím souvisejícím poklesem tlaku.

Firma přistavila do ulic 53 cisteren s pitnou vodou, havárie se podle odhadů dotkla až 32 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy