Do středy bez vody. Dejvice vyhazují jídlo za desítky tisíc

Domácí ČTK Markéta Šrajbrová Domácí, ČTK, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 25. 5. 2015 13:00
Již se podařilo najít příčinu znečištění. Zažívací potíže mají kvůli závadné vodě stovky lidí. Restauratéři zavírají a vyhazují jídlo za desítky tisíc korun.
Voda v Dejvicích není pitná, lidé si musí chodit čepovat z cisteren na ulici.
Voda v Dejvicích není pitná, lidé si musí chodit čepovat z cisteren na ulici. | Foto: ČTK

Praha - Pitná voda nepoteče v pražských Dejvicích a Bubenči nejméně do středy. Přestože vodárny pokračují v proplachování a dezinfekci vodovodní sítě, voda je stále natolik závadná, že není pitná ani po převaření. A nelze ji používat ani k ústní hygieně.

"Máme předběžné výsledky mikrobiologických rozborů, na několika místech jsou sice nízké, ale pořád ještě pozitivní hodnoty koliformních bakterií," uvedl generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Další výsledky bude PVK mít nejdříve v úterý večer. "Pak budeme vědět, jestli ve středu budeme moci komunikovat s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy o obnovení dodávky pitné vody," dodal Mrkos.

Havárii nejspíš způsobil kontaminovaný přívod vody v jednom z domů, který nebyl zanesený v mapě. "Jako nejpravděpodobnější se nám jeví možnost, že na přiváděcím řadu je přípojka nebo část vodovodního řadu, který se tam postavil v průběhu výstavby a nebyl zanesen do map. V Dejvicích bohužel v 60. a 70. letech probíhala výstavba poměrně živelně," uvedl Mrkos s tím, že PVK při opravách už několikrát na podobná slepá ramena narazily. Taková ramena byla postavena proto, aby zásobovala některý z domů, k tomu ale nakonec nedošlo. 

"Jakmile v takovéto části zůstane stát voda a neprotéká, tak tam dojde k množení bakterií," vysvětlil Mrkos s tím, že kontaminaci následně způsobí změny tlaku.

Rychlá pomoc

  • Mapu cisteren s pitnou vodou najdete ZDE.
  • Bližší informace na infolince 840 111 112.

V pátek v oblasti proběhla výměna vodoměrů. "V průběhu manipulací docházelo ke kolísání tlaku. Přitom mohlo dojít k tomu, že se právě ve slepém rameni vytvořil podtlak a došlo k jakémusi nasátí obsahu apendixu do vodovodní sítě," dodal Mrkos.

Konkrétní místo, kde se bakterie namnožily, PVK hledají od neděle. V úterý by s tím měl pomoci kamerový průzkum. Oblast, kterou budou pracovníci PVK prohledávat, se nachází mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat. Jde asi o kilometrový pás.

Náhradní zásobování nyní zajišťuje 53 cisteren, které do ulic nechaly přistavit Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v reakci na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v oblasti. Současně zahájily kontrolu kvality pitné vody, výsledky testů odebraných vzorků vody budou mít k dispozici kolem poledne.

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové se bakterie dostaly do vody nejspíš v pátek. Z pátku také pochází rozbory, jejichž výsledky jsou známé od pondělního rána. Vodohospodáři nechali vodu v pátek testovat kvůli výměně vodoměrů.

"Při každé činnosti, kterou vodohospodáři na vodovodním řadu provádějí, musí vodu testovat. V pátek testovali, protože prováděli výměnu vodoměrů, která toto mohla těžko způsobit," řekla Jágrová Aktuálně.cz.

Mezitím se začali ozývat obyvatelé Dejvic se zažívacími obtížemi. Proto vodohospodáři v neděli odebrali další velkou škálu vzorků ze zasažené sítě, zvýšili chlorování na vodojemu Andělka, ze kterého je zásobována zasažená oblast, a po celý den a noc proplachovali vodovodní síť.

"Ze sobotních předběžných výsledků to vypadá, že už tam žádné bakterie nebyly a že to byl páteční problém," dodala Jágrová. Rozhodující ale budou výsledky pondělního testování, které budou známé nejdříve v úterý odpoledne. Do té doby voda v oblasti nebude moci být považována za pitnou.

Podle Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel jsou pravděpodobně koliformní bakterie. Odbornou pomoc do neděle vyhledalo asi 130 lidí. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné.

Třeba na střešovickou nemocnici se o víkendu obrátily desítky lidí se zažívacími problémy, pacienti ale nemuseli být hospitalizováni. Ústřední vojenská nemocnice ošetřila do pondělní 8. hodiny ranní celkem 98 pacientů. Podle mluvčí Jitky Zinke se zdá, že situace se stabilizuje.

Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích a Bubenči se týká 32 000 lidí. Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Mapa oblasti, kde je v Praze kontaminovaná voda.
Mapa oblasti, kde je v Praze kontaminovaná voda. | Foto: Praha 6

Problémy s vodou v těchto částech Prahy ochromily veřejný život. Podle reportéra Aktuálně.cz se některé restaurace rozhodly zavřít, jiné fungují v omezeném provozu a personál nosí vodu v kanystrech z cisteren. V obchodech je vyprodaná balená voda.

Někteří restauratéři navíc tratí peníze, protože vyhazují suroviny a předpřipravené jídlo, které v minulých dnech přišlo nebo mohlo přijít do styku s kontaminovanou vodou. Například v provozovně řetězce Potrefená husa tvrdí, že se v pondělí zbavili potravin za osmdesát tisíc korun.

Mrkos uvedl, že restaurace budou moci žádat náhradu škody. Nakaženým lidem, kteří dodají lékařskou zprávu, PVK vyplatí bolestné. 

V nouzovém režimu fungují i školy. Například do Základní a mateřské školy Emy Destinové na náměstí Svobody dorazila v pondělí jen stovka z celkového počtu devíti set žáků. Vedení školy už totiž o víkendu vyzvalo rodiče, aby děti nechaly doma, pokud jim to okolnosti dovolí. Ve škole se navíc nevaří. "K obědu děti dostanou lečo s chlebem na tácku," řekl ředitel školy Ota Bažant.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy