Praha - Do Prahy v pátek dopoledne přiletěl americký astronaut Andrew Feustel. Přivezl i figurku známého Krtka českého výtvarníka Zdeňka Milera, která s ním byla nedávno v kosmu.
Feustela, jehož manželka Indira má české kořeny, čeká skoro dvoutýdenní turné po českých a moravských městech.
Na ruzyňském letišti jen krátce po příletu Feustel novinářům představil speciální nehořlavou postavičku Krtka, která s ním na palubě raketoplánu Endeavour odstartovala letos 16. května do vesmíru.
Krtek si cestování užil, poznamenal astronaut. "Ale ve volném vesmíru nebyl, neměli jsme pro něj tak malý skafandr," zažertoval.
Feustelův let, označovaný americkou NASA jako mise STS-134, skončil 1. června a byl předposlední cestou amerických raketoplánů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jejich provoz byl ukončen návratem stroje Atlantis z mise STS-135 dne 21. července.
Feustela s rodinou v Praze přivítal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a americký velvyslanec Norman Eisen. Akademie věd ve spolupráci s Astronomickým ústavem, velvyslanectvím USA a Českou kosmickou kanceláří kosmonauta do ČR pozvaly.
Velvyslanec předal astronautovi a jeho rodině jako dárek postavičku Krtka s českou a americkou vlajkou v packách. "Děkuji," odpověděla mu Feustelova manželka Indira česky.
Podle Eisena se Feustel stane garantem programu, který připravilo americké velvyslanectví a Akademie věd za účelem vyhledávání mladých talentů české vědy. "Mladí lidé by se měli dozvědět, jak fantastická může být kariéra ve vědě a technice. Možná jednou někdo z nich zažije podobné dobrodružství jako Andrew," řekl.
Feustela čeká přednáškové turné po sedmi českých městech, návštěvy hvězdáren i muzeí. Má v plánu i setkání s výtvarníkem Milerem, tvůrcem jeho oblíbené postavičky. Kromě Prahy zamíří do Českého Krumlova, Českých Budějovic, Pardubic, Zlína, Valašského Meziříčí a Brna.
Podívejte se, jak Endeavour naposledy startoval:
Astronaut se už v roce 2009 účastnil letu raketoplánu Atlantis na poslední servisní cestu k legendárnímu Hubbleovu vesmírnému teleskopu. I tehdy s sebou vezl předměty spojený se zemí původu své ženy - Písně kosmické básníka Jana Nerudy a českou vlaječku. Knihu Feustel po návratu věnoval Astronomickému ústavu a uskutečnil své první úspěšné přednáškové turné po českých a moravských městech.
V minulých letech hostila Česká republika častokrát také amerického astronauta československého původu Eugena Cernana, který byl zatím posledním pozemšťanem, který se v roce 1972 prošel po Měsíci.
Do vesmíru s sebou vzal československou vlaječku, kterou pak věnoval Astronomickému ústavu. Umístěna je na největším českém dalekohledu v astronomickém městečku v Ondřejově na Benešovsku.